PictView - otočit obrázek podle EXIF informací

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
User avatar
stepand76
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 455
Joined: 16 Apr 2007, 21:22
Location: Pardubice, Czech Republic

PictView - otočit obrázek podle EXIF informací

Post by stepand76 »

Pictview používám na prohlížení fotek. Maximálně mi to vyhovuje. Vadí mi jediná věc: Pictview nezobrazí obrázek otočený podle EXIF informací. Musím ho pomocí kláves R resp. L otočit. Nešlo by to doplnit?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Honza Patera tuto funkci právě dokončil. Bude součástí Salamandera 2.52 beta 1.
User avatar
stepand76
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 455
Joined: 16 Apr 2007, 21:22
Location: Pardubice, Czech Republic

Post by stepand76 »

Skvělé! Díky!
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Taky děkuji. Ještě by mě zajímalo proč PictView uloží při ukládání fotku při nastavení na 100% do souboru s několikánasobně větší velikostí než je tomu u souboru prvotního? Váže se to s otočením a přeuložením obrázku.
PepaR
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Patera »

PepaR wrote:Taky děkuji. Ještě by mě zajímalo proč PictView uloží při ukládání fotku při nastavení na 100% do souboru s několikánasobně větší velikostí než je tomu u souboru prvotního? Váže se to s otočením a přeuložením obrázku.
Muzete to prosim upresnit? Jaky format? Jaka je puvodni a jaka je vysledna velikost? Zoom, at uz na 100% nebo cokoliv jineho, neovlivnuje rozliseni ulozeneho souboru.
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Patera »

Stepand76 wrote:Pictview používám na prohlížení fotek. Maximálně mi to vyhovuje. Vadí mi jediná věc: Pictview nezobrazí obrázek otočený podle EXIF informací. Musím ho pomocí kláves R resp. L otočit. Nešlo by to doplnit?
Jan Rysavy wrote:Honza Patera tuto funkci právě dokončil. Bude součástí Salamandera 2.52 beta 1.
Ano, skutecne. Tyka se to vsak pouze EXIF JPEGu, nikoli vsech souboru s EXIF informacemi ci jinych formatu s informaci o rotaci.
User avatar
stepand76
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 455
Joined: 16 Apr 2007, 21:22
Location: Pardubice, Czech Republic

Post by stepand76 »

Jan Patera wrote:Ano, skutecne. Tyka se to vsak pouze EXIF JPEGu, nikoli vsech souboru s EXIF informacemi ci jinych formatu s informaci o rotaci.
Mě to vyhovovat bude.
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Popis problému jsme zaslal na Váš email supportu pro PictView, který je uveden na domovské stránce pluginu.
PepaR
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

RE: preulozeni JPEGu muze vest k vetsimu souboru

Post by Jan Patera »

PepaR wrote:Popis problému jsme zaslal na Váš email supportu pro PictView, který je uveden na domovské stránce pluginu.
Aha, dekuji.
Jedna se tedy o ulozeni s kompresi JPEG a kvalitou 100%.
To je bohuzel vlastnost DCT (diskretni kosinove transformace). S tim se toho neda mnoho delat.
Srovnavame JPEGy 1800x1350 o velikostech 248 KB a 369 KB (pred a po preulozeni).
Varovani: Nasleduji technicke detaily.
PictView, na rozdil od mnoha jinych programu, provadi optimalizaci Huffmanovych tabulek, ktere se pouzivaji ve 2. stupni komprese, aby byl vysledny soubor mensi.
Jedna z mala veci, ktera by sla delat, je pouzit progresivni mod komprese. Vedlejsim efektem obvykle byva mensi soubor. Vas puvodni soubor je progresivni. PictView neumi ukladat v progresivnim rezimu, temer se to nepouziva.
Vas puvodni soubor pouziva subsampling 4:1:1, kdezto ten novy soubor pouziva subsampling 2:1:1. To samo o sobe znamena usporu 25% respektive narust 33%.
Cili v nasem pripade srovnavame 248*1.33333=330 a 369. Cili velmi hrubym odhadem je narust cca 39KB, cili 11.8%. Za priznivych okolnosti lze takovych vysledku dosahnout pouzitim progresivniho rezimu.
Dale bych rad poznamenal, ze diky vlastnostem DCT (a ruznym zpusobum vystaveni Huffmanovych stromu) je prakticky nemozne preulozit JPEG stream a dosahnout identickych dat.

Ale to jsme uz silne odbocili od puvodniho prispevku...
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

PepaR wrote:Taky děkuji. Ještě by mě zajímalo proč PictView uloží při ukládání fotku při nastavení na 100% do souboru s několikánasobně větší velikostí než je tomu u souboru prvotního? Váže se to s otočením a přeuložením obrázku.
Bylo by skvělé umět otočit (po devadesáti stupních), případně oříznout JPG obrázek bez jeho rekomprese. Viz http://sylvana.net/jpegcrop/losslessapps.html
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Tleskám, pan Ryšavý vystihl to k čemu jsem se chtěl dopracovat. Děkuji.
PepaR
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Jan Rysavy wrote:Bylo by skvělé umět otočit (po devadesáti stupních), případně oříznout JPG obrázek bez jeho rekomprese. Viz http://sylvana.net/jpegcrop/losslessapps.html
Rika se tomu JPEG Lossless Rotation (oficialne :)), co se tyka otaceni. Dobre by bylo umet to podle EXIFu (pripadne mit moznost hned preulozit). Takto to umi treba NConvert.
Jiri {x2} Cincura
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Kdyžuž se tu prosím bavíte o otáčení fotek, čím prosím řešíte stahování fotek z foťáků a jejich následné otočení?

Např. pro CANON EOS 4xx?

Předem děkuji za radu.

PS: Vím, žě by na to mělo být nové vlákno, ale to by zas nepatřilo do tohoto fóra - děkuji za pochopení.
PepaR
k0nelupy

Post by k0nelupy »

ja pouzivam SD karty s USB konektorem, zrcadlovku si koupim taky casem na SD ted uz umej i video a na to jsem cekal.

dříve jsem používal čtečku nebo TC+plugin pro CANON
teď už to jde AS+Plugin Manison + plugin pro TC-CANON

irfanview umi lossless bezztratove otoceni jpegu
krome toho ho pouzivam na davkove zpracovani fotek
RAW nemam cas upravovat :-)
fotil jsem tedy pro jistotu na Canon350 RAW+jpeg
jinak mam Canon S2IS+ruský firmware
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

PepaR wrote:Kdyžuž se tu prosím bavíte o otáčení fotek, čím prosím řešíte stahování fotek z foťáků a jejich následné otočení?
Stahnuti pres USB Mass Storage rozhranni. A otoceni pres NConvert v bataku.
Jiri {x2} Cincura
Post Reply