Windows 11 a diakritika v názvech

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Windows 11 a diakritika v názvech

Post by PepaR »

Dobrý den,

při přechodu na Windows 11 jsem zaznamenal problémy s českou diakritikou v názvech souborů při používání AS. Kdy nejdou kopírovat soubory, které jsem předtím na Win 10 zkopíroval na USB bez problému a nyní, když je chci přenést z USB do PC s Win 11, tak si s tím AS nedokáže poradit.

Lze to prosím pořešit nějakým interním nastavením OS anebo je chybka někde jinde a souvisí to např. s podporou Unicode?

Předem děkuji za rady
Last edited by PepaR on 27 Feb 2023, 12:01, edited 1 time in total.
PepaR
User avatar
MartinS
Posts: 114
Joined: 04 May 2006, 19:48
Location: Brno, Moravia

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by MartinS »

Zkontrolujte v nastavení Windows, sekce Čas a jazyk - Jazyk a oblast - Jazyková nastavení vyžadující správce, že máte Aktuální jazyk pro programy nepodporující sadu Unicode nastaveno Čeština (Česko). Rovněž ověřte po rozkliknutí Změnit místní nastavení systému, že nemáte zaškrtlou volbu Beta: Používat Unicode...
User avatar
AD7
Posts: 566
Joined: 28 Jan 2006, 16:21

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by AD7 »

PepaR wrote: 25 Feb 2023, 17:17 Dobrý den,

při přechodu na Wind 11 jsem zaznamenal problémy s českou diakritikou v názvech souborů při používání AS. Kdy nejdou kopírovat soubory, které jsem předtím na Win 10 zkopíroval na USB bez problému a nyní, když je chci přenést z USB do PC s Win 11, tak si s tím AS nedokáže poradit.

Lze to prosím pořešit nějakým interním nastavením OS anebo je chybka někde jinde a souvisí to např. s podporou Unicode?

Předem děkuji za rady
Aký máte Windows 11 jazyk inštalácie? EN, CZ, iný?
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by PepaR »

Ad Martin) Uff, děkuji moc, funguje to. Už jsem kvůli tomu nemohl i spávat, jak jsem se bál, že budu muset hledat alternativu za AS.

Ad AD7) Byl to přeinstalovaný Win 11, který byl nejprve v EN a pak jsem v průběhu doinstaloval CZ balíček.

Ještě jednou moc děkuji, pánové.
PepaR
mydlo
Posts: 1
Joined: 28 May 2023, 15:14

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by mydlo »

Nicméně já bych se přikláněl k opravě AS.

Mám na PC anglická Windows 10, spravovaná centrálou v zahraničí. Dohoda na změnu locale u neunikódových aplikací je těžká. Takže AS je nepoužitelný tam, kde jsou české názvy.

Např. když se adresář jmenuje "Kalibrační protokoly", tak je v AS zobrazen "Kalibracní protokoly". Potud OK, to se dá vydržet. Ale když chci zobrazit obsah takového adresáře (nebo ho kopírovat,...), tak mi AS napíše, že takový adresář neexistuje.

Přišel jsem na to tak, že jsem si synchronizoval adresáře na flešce, změněné soubory na flešce smazal a pak přišel na to, že mi adresáře a soubory s českými znaky vůbec nesynchronizoval a já přišel o hromadu práce.

Takže buď zobrazovat zmršené nečeské znaky nebo interně použít původní název adresáře (a ne ten konvertovaný do "anglické češtiny").

Vladimír
ikX
Posts: 28
Joined: 20 Sep 2009, 10:04

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by ikX »

MartinS wrote: 26 Feb 2023, 19:21 Zkontrolujte v nastavení Windows, sekce Čas a jazyk - Jazyk a oblast - Jazyková nastavení vyžadující správce, že máte Aktuální jazyk pro programy nepodporující sadu Unicode nastaveno Čeština (Česko). Rovněž ověřte po rozkliknutí Změnit místní nastavení systému, že nemáte zaškrtlou volbu Beta: Používat Unicode...
Tak mě toto vůbec nefunguje, i když to mám správně nastavené:
Attachments
EE.png
EE.png (27.33 KiB) Viewed 15184 times
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by SelfMan »

Ako vidim hore v liste, tak funguje. Problem bude s danym adresarom, ktory bol pravdepodobne skopirovany z MAC-u.
Skus to premenovat/prepisat cely nazov. Alebo so zvolenym fontom, s ktorym Salamander pracuje.
ikX
Posts: 28
Joined: 20 Sep 2009, 10:04

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by ikX »

Nefunguje.
Nesmyslná písmenka místo českých ěěščřž.
Jak v liště, tak v adresáři.
Vše mám jen windows, žádný Mac nemám.
Vím, že kdysi jsem PŘESNĚ s tímto bojoval i na Win7, ale už si nepamatuju, jak sem to nakonec vyřešil... :roll: :roll:
User avatar
AD7
Posts: 566
Joined: 28 Jan 2006, 16:21

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by AD7 »

Asi porovnávate s Windows Explorerom (Win+E) kde je to v poriadku?

Ano, už som myslel že je to nejaký starý letitý problém.. s ktorým som sa aj ja trápil.

Ako máte nainštalovaný Windows 11?
Priamo z ISO českú verziu? alebo ISO je anglické a pridaný jazykový balíček? prípadne nejaký update z iného jazyka?

Staršie vlákna:
viewtopic.php?t=3379
dokonca moja otázka s riešením:
viewtopic.php?p=11793
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Windows 11 a diakritika v názvech

Post by SelfMan »

Tak to skusm este raz aj ked to tu uz bolo preberane X krat.
- Winkey+R a spustit Intl.cpl
- v otvorenom dialogu prejst na zalozku Administrative
- stlacit tlacidlo Change system locale

- Current system locale navolit Slovencinu/Cestinu, podla potreby a VYPNUT checkbox "Beta: Use Unicode..."
2023-11-11-Microsoft® Windows-regional-stuff.png
2023-11-11-Microsoft® Windows-regional-stuff.png (8.25 KiB) Viewed 14823 times
Potvrdit vsetky nastavenia a restartovat.

Tieto veci v 99% zvycajne vyriesia vsetky problemy s beznou diakritikou v ceskych a slovenskych znakoch.
Post Reply