4.0... zklamání

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.
User avatar
tukanos
Posts: 410
Joined: 21 Dec 2005, 19:14

Re: 4.0... zklamání

Post by tukanos »

Raptor wrote: 03 Jul 2019, 10:01 Být VC++ developer, šel bych bo toho a udělal alespoň Unicode verzi "Vieweru". Ten mě trápí nejvíce, že zobrazuje jen rozsypaný čaj.
"Bohužel" je moje parketa jen .Net, případně Delphi. No uvidíme, třeba někdy, někdo... :-)
Zrovna ve vieweru bych zobraznování unicode znaků moc za problém nepovažoval, samozřejmně záleží na samotném kódu (v čem je to vlastně naprogramované, kvalita kódu, jestli je testovaná, atd.), ale moje představa je, že zobrazování by neměl být až takový problém. Nedávno jsem opravoval a programoval v Cčku unicode funcionalitu pro zápis a čtení do windows registrů včetně nějaký nedokomentovaných funkcí, to teprve bylo veslo.

Pokud jde operace na filesystemem to bude trochu jiná liga. Tady bych se přimlouval za nějaký jednoduchý guide co všechno člověk by měl splňovat pokud chce poslat PR (např testy, kdo bude revidovat kód, atd.)
Last edited by tukanos on 03 Jul 2019, 15:22, edited 1 time in total.
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Petr Solin »

Zrovna interní viewer pro unicode je jasný kandidát na kompletní přepis. Unicode řeší hromady složitých věcí (změny směru toku uvnitř textu, kombinující znaky pro jeden nebo více znaků, shluky znaků reprezentujících jediný glyf, znaky nulové šířky, neviditelné znaky, slitky, precomposed znaky, atd.) a přirozeně je řeší opět složitě. Je nutné zapojit nějakou výkonnou knihovnu na práci s unicodem, co bude řešit zobrazení a určení pozice kurzoru (např. kvůli označování bloku textu), hledání, atd. Práce s textem je přirozeně zcela odlišná, není to pouhé rozšíření toho, co dělá současný viewer.
User avatar
tukanos
Posts: 410
Joined: 21 Dec 2005, 19:14

Re: 4.0... zklamání

Post by tukanos »

Petr Solin wrote: 03 Jul 2019, 14:16 Zrovna interní viewer pro unicode je jasný kandidát na kompletní přepis. Unicode řeší hromady složitých věcí (změny směru toku uvnitř textu, kombinující znaky pro jeden nebo více znaků, shluky znaků reprezentujících jediný glyf, znaky nulové šířky, neviditelné znaky, slitky, precomposed znaky, atd.) a přirozeně je řeší opět složitě. Je nutné zapojit nějakou výkonnou knihovnu na práci s unicodem, co bude řešit zobrazení a určení pozice kurzoru (např. kvůli označování bloku textu), hledání, atd. Práce s textem je přirozeně zcela odlišná, není to pouhé rozšíření toho, co dělá současný viewer.
Tak to nejsou dobré zprávy, to určitě bude na déle. Ano, to chce zapojit nějakou schopnou C++ knihovnu. Samozřejmně, že to chce začít s málem a doplňovat funcionalitu. Knihonva co mě napadá třeba by mohla být od dropboxu - https://github.com/dropbox/miniutf, asi poměrně vyzkoušená, ale samozřejmně to je jenom start.

Případně něco jako Unicorn https://github.com/CaptainCrowbar/unicorn-lib (doc: http://htmlpreview.github.io/?https://g ... index.html), které má ještě nějaké omezení (tohle nefunguje):
- The Unicode bidirectional algorithm.
- Localization support through the CLDR,
- Support for IDNA/Punycode.
- User defined encoding conversions.

Nebo jednoduše použít ICU: http://site.icu-project.org/home
Last edited by tukanos on 03 Jul 2019, 15:52, edited 1 time in total.
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

Petr Solin wrote: 03 Jul 2019, 14:16 Zrovna interní viewer pro unicode je jasný kandidát na kompletní přepis. Unicode řeší hromady složitých věcí (změny směru toku uvnitř textu, kombinující znaky pro jeden nebo více znaků, shluky znaků reprezentujících jediný glyf, znaky nulové šířky, neviditelné znaky, slitky, precomposed znaky, atd.) a přirozeně je řeší opět složitě. Je nutné zapojit nějakou výkonnou knihovnu na práci s unicodem, co bude řešit zobrazení a určení pozice kurzoru (např. kvůli označování bloku textu), hledání, atd. Práce s textem je přirozeně zcela odlišná, není to pouhé rozšíření toho, co dělá současný viewer.
Ja teda nevím, ale nepletou se tady dohromady různé věci? Ligatury atd jsou snad věc fontů, to nemá nic společného s textem jako takovým. Pokud uložím text s různým encodingem, nemá to nic společného s tím, jak se to zobrazí.
-=Majkl=-
Posts: 80
Joined: 12 Dec 2005, 14:51
Location: Brno, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by -=Majkl=- »

Raptor wrote: 03 Jul 2019, 15:49
Petr Solin wrote: 03 Jul 2019, 14:16 Zrovna interní viewer pro unicode je jasný kandidát na kompletní přepis. Unicode řeší hromady složitých věcí (změny směru toku uvnitř textu, kombinující znaky pro jeden nebo více znaků, shluky znaků reprezentujících jediný glyf, znaky nulové šířky, neviditelné znaky, slitky, precomposed znaky, atd.) a přirozeně je řeší opět složitě. Je nutné zapojit nějakou výkonnou knihovnu na práci s unicodem, co bude řešit zobrazení a určení pozice kurzoru (např. kvůli označování bloku textu), hledání, atd. Práce s textem je přirozeně zcela odlišná, není to pouhé rozšíření toho, co dělá současný viewer.
Ja teda nevím, ale nepletou se tady dohromady různé věci? Ligatury atd jsou snad věc fontů, to nemá nic společného s textem jako takovým. Pokud uložím text s různým encodingem, nemá to nic společného s tím, jak se to zobrazí.
Může ji zobrazit font, ale může to být taky samostatný znak, např. https://www.fileformat.info/info/unicod ... /index.htm
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Petr Solin »

Pokud by se tím někdo chtěl zabývat, výběr knihovny bude asi dost zásadní. MS dodává Uniscribe, nevím, jestli by stačila, ale pro zobrazení by snad měla. Možná ty knihovny i nějak zkombinovat.

Ukázky ligatur jako znaků, např. zde: https://www.unicode.org/charts/PDF/UFB00.pdf

Na webu www.unicode.org toho o unicodu najdete víc než chcete, to mi věřte, např. i slavný bi-di algoritmus, jen pro otrlé. :D
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Petr Solin »

Co se týče encodingu, tak to je asi trivi, UTF-8/16/32 LE/BE, to je jen hraní s bajty.
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

A co teda pak používají všechny ty editory, co Unicode umí? PSPad, Notepad++, Notepad atd. Fakt potřebují nějaké speciální knihovny? Pořád prostě nerosumím tomu, kde je problém. Netvrdím, že to je easy, jen tomu nerozumím. V .Netu taky prostě vezmu reader, případně mu řeknu encoding a načtu to. Jak to mám načtené, zobrazím to. V čem je tedy AS Viewer jiný?
k.karel
Posts: 5
Joined: 11 Jan 2010, 01:56

Re: 4.0... zklamání

Post by k.karel »

Bohužel musím souhlasit s zakladatelem tohoto vlákna, sledujeme finální pohřeb AS.
Rodina zemřelého (autoři) si ani na pohřbu neodpustila hlášky typu
- "nám Salamander na 99% denních úkolů vyhovuje".
Vážně vám vyhovuje správce souborů, který korektně nezobrazuje ani názvy souborů v úředním jazyku vaší země?
Vám vyhovuje správce souborů, který nedokáže zkopírovat soubor jehož název je v unicode?
- Řešili jsme GDPR pro interní databázi a prodej, stejně jako před ním EET.
řešili jste to pro to aby byl z AS freeware, kde nepotřebujete ani EET ani GDPR, to se vyplatí
Není mi jasné ani proč se AS převedl na toho někoho, když ten s tím očividně nechce mít nic společného , nechce na tom vydělávat a ani AS dále rozvíjet.
Pokud jste se AS chtěli zbavit, měli jste z toho udělat Open source. v tom by byla naděje, že se unicode doděla, takhle naděje očividně není a i když Vám AS na 99% denních úkolů vyhovuje, zbytek světa to vidí jinak.

Minuta ticha za nebožtíka.
A místo smuteční hostiny si můžeme vyměnit typy na nejlepší náhradu za AS.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Ano, Salamander umí co potřebujeme, takže vyhovuje. Díky za přeptání :D

Bez EET nebylo možné prodávat, takže jsme ho zavést museli.

Pokud se časem objeví někdo schopný na Salamanderu pokračovat, přístup ke zdrojovým kódům nevylučujeme.
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

Jako ok, beru aktuální situaci jako fakt a hotovo.

Ale co pořád nechápu je jedna věc. Pokud už je to teda freeware, a není v plánu žádný další velký vývoj, proč herdek pořád omíláte dokola, že možná source codes vydáte, případně že může pokračovat někdo, pokud ho schválíte atd. Proč? Je to vše jen o tom, že AS je váš produkt a tedy nechcete aby někdo dostal zdrojáky a dokázal třeba udělat to, co vy jste nezvládli? Vždyť máte verzi 4.0 a ta vám přece stačí. Nic více už se vás nemusí týkat. Nebo proč ty tanečky kolem?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Důvodů je hned několik. Vydání takového balíku kódu pod open source licencí není věc na pár dnů práce. Komentáře jsou bohužel v češtině, dokumentace jen v našich hlavách. Kolem SDK a pluginů je poslední roky docela ticho. Pořád nemáme pocit, že chceme rozdat některé části kódu.

Takže je tu možnost udělit přístup pár schopným lidem pod NDA, ale plošné otevření jádra zatím nezvažujeme.
User avatar
tukanos
Posts: 410
Joined: 21 Dec 2005, 19:14

Re: 4.0... zklamání

Post by tukanos »

@k.karel:
Pokud jste se AS chtěli zbavit, měli jste z toho udělat Open source. v tom by byla naděje, že se unicode doděla, takhle naděje očividně není a i když Vám AS na 99% denních úkolů vyhovuje, zbytek světa to vidí jinak.
Každý to má jinak a já jim věřím, že pokud hlavně programují, tak jim to v pohodě na 99% stačí. Zbytek světa se snaží přejít na Unicode, ale nikde to není perfektní, docela by mě zajímalo, kde je to dokonalé podle Vás. Podle mě nikde. Ani editory, prohlížeče, souborové managery, vždy je tam menší či větší díra.
A místo smuteční hostiny si můžeme vyměnit typy na nejlepší náhradu za AS.
Hodně štěstí při hledání náhrady. Stačí se kouknout na můj post zde na fóru, kde jsem dával list možných náhrad. Bohužel vždy tomu něco chybělo od ergonomie či do funkčnosti.

@Raptor
Ale co pořád nechápu je jedna věc. Pokud už je to teda freeware, a není v plánu žádný další velký vývoj, proč herdek pořád omíláte dokola, že možná source codes vydáte, případně že může pokračovat někdo, pokud ho schválíte atd. Proč? Je to vše jen o tom, že AS je váš produkt a tedy nechcete aby někdo dostal zdrojáky a dokázal třeba udělat to, co vy jste nezvládli? Vždyť máte verzi 4.0 a ta vám přece stačí. Nic více už se vás nemusí týkat. Nebo proč ty tanečky kolem?
Osobně je úplně chápu. Dělali na tom roky a proč by to jenom tak pustili do světa? Je to jejich duševní vlastnictví a možná se k tomu někdy vrátí a mohou si tím ještě přivydělat a není důvod úplně zahodit tuhle možnost. Pokud by zdrojáky dali z ruky, už je nikdy nedostanou zpět. Myslím si, že pár schopných lidí s NDA ja přístupem do jádra AS je hodně slušný začátek a když budou výsledky jenom lépe.
User avatar
tukanos
Posts: 410
Joined: 21 Dec 2005, 19:14

Re: 4.0... zklamání

Post by tukanos »

Petr Solin wrote: 03 Jul 2019, 16:02 Pokud by se tím někdo chtěl zabývat, výběr knihovny bude asi dost zásadní. MS dodává Uniscribe, nevím, jestli by stačila, ale pro zobrazení by snad měla. Možná ty knihovny i nějak zkombinovat.

Ukázky ligatur jako znaků, např. zde: https://www.unicode.org/charts/PDF/UFB00.pdf

Na webu www.unicode.org toho o unicodu najdete víc než chcete, to mi věřte, např. i slavný bi-di algoritmus, jen pro otrlé. :D
A co třeba vzít něco jako scintilla - https://www.scintilla.org/ a použít to k zobrazování?
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

tukanos wrote: 07 Jul 2019, 17:41 Osobně je úplně chápu. Dělali na tom roky a proč by to jenom tak pustili do světa? Je to jejich duševní vlastnictví a možná se k tomu někdy vrátí a mohou si tím ještě přivydělat a není důvod úplně zahodit tuhle možnost. Pokud by zdrojáky dali z ruky, už je nikdy nedostanou zpět. Myslím si, že pár schopných lidí s NDA ja přístupem do jádra AS je hodně slušný začátek a když budou výsledky jenom lépe.
V tom případě stačilo narovinu říct "nechceme naše zdrojáky nikomu dát" a hotovo :-) Já je nenutím, jen jsem chtěl slyšet ten pravý důvod, ne vytáčky typu "komentáře pouze v češtine" atd. Nic víc.
Post Reply