DiskMap Plugin Technology Preview 0 (by zarevak)

Podpora vývojářů nových pluginů, oznámení o nových pluginech nezávislých autorů a diskuse o nich.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

DiskMap Plugin Technology Preview 0 (by zarevak)

Post by Jan Rysavy »

Protože do první interní verze Salamandera to ještě pát týdnů potrvá, měli bychom tu první věc k "alfa-testování". Jde o plugin, který vytvořil zarevak a který dokáže vizualizovat obsazení disku. Řeší tak otázky jako "Kam se podělo to volné místo?" nebo "Je čas koupit větší hard?".

Plugin pro AS 2.51 a screenshot jsou v příloze.

Zarevakuv doprovodný text:
Je to stále rozdělané a nedoladěné (někam se mi tam ztrácí 2 GDI objekty a pár USER objektů, po Unloadu pluginu hrozí pád?, ... ). Prosím nevydávat mimo interní testery.

Současná verze má tato omezení, která budou do první veřejné bety odstraněny:
- nezavřou se všechny handly po zavření pluginu
- může dojít k pádu Salamandera po Unloadu pluginu
- chybí menu okna
- úvodní enumerace souborů nelze přerušit
- okno nelze zavřít pomocí ESC
- okno si nepamatuje svoji pozici
- polštářek se dělá pro všechny nalezené neprázdné soubory - pro moje Program Files cca 200 000 polštářků. => bude vyřešeno pseudo polštářky slučující ty malé.
- ToolTip obsahuje vždy celou cestu (někdy pekelně dlouhá) - bude zkráceno na relativní cestu od cesty, kde byla mapa otevřena a případně dále zkráceno pomocí elipsis
- Nikde není zobrazena aktuální cesta/jméno zobrazené složky
- chybí 90% ovládání klávesnicí (budou šipky pro posun v mapě, Mezerník pro Focus v Salamanderu, Enter pro ??? (spuštění?), "+" a "-" pro "zoom")

Ovládání:
- kliknutím se vybere polštářek - funguje pak Shell Context Menu
- poklepáním (double click) na polštářek se přejde do nejbližší nadřazené složky... lze takto procházet mapu dolů a zas ven na původní úroveň enumerace (zpět buď pomocí pravého tlačítka nebo Backspace)

Komentáře jsou vítány :)
Attachments
diskmap.png
diskmap.png (209.87 KiB) Viewed 12406 times
diskmap_0.1.zip
(28.97 KiB) Downloaded 419 times
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Měl bych jednu drobnost: pokud je zobrazen tooltip a já odjedu myší z okna DiskMap, tooltip zmizí (to je OK), ale po najetí myši zpět do okna (na jiném místě) mi tooltip napřed problikne na starém místě a pak teprve na novém, správném.
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Petr Solin »

Super, diky za preview. ;-)

Bohuzel te asi nepotesim, test na mych domacich W2K skoncil uplnym fiaskem, nerozumim jak je to mozne, ale uz velikosti v bytech pri enumeraci to ukazuje totalne nesmyslne obrovske (vic nez sest skupin po trech cislicich, to je sileny cislo). Dale mi to ukazalo pocet polstarku a cerne cele okno, pri dalsich pokusech se obcas ukazaly i polstarky, ale netusim jestli byly OK.

Na XP mi to slape dobre. Zatim jsem z toho zmatenej, pocitam ze az tam zobrazis, co ze ten ktery polstarek vlastne reprezentuje (kterou slozku), tak to bude vsechno jasnejsi.
User avatar
stepand76
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 455
Joined: 16 Apr 2007, 21:22
Location: Pardubice, Czech Republic

Post by stepand76 »

Vypadá to dobře. Mám dvě věci:

1. Spustil jsem to na celý disk :-) Chroupalo do dlouho... Během toho jsem to zkusil spustit na nějaký adresář a pak zavřít to první okno (křížkem). To šlo. Ale to druhé už nešlo a byl z toho pád...

2. Nemohlo by se na ty větší polštářky napsat (nebo vyšít :-) název položky (souboru, adresáře). S tím tooltip oknem mi to přijde takové nešikovné.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

stepand76 wrote:Nemohlo by se na ty větší polštářky napsat (nebo vyšít :-) název položky (souboru, adresáře).
Tam se obávám, že narazíme: pokud se název soubor nevejde (asi dost možné), musel by se text zkracovat a informační hodnota rázem klesá. Pokud je obdélník na výšku, máme opět problém (otočený text bude špatně čitelný).

Pokud jde o název adresáře, tak kterého? Jednotlivé obdélníky reprezentují soubory, ne adresáře.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Díky za umístění, testování a komentáře ;)

Chybka s tooltipem byla opravena. Chybu s Windows 2000 potvrzuji a podívám se na ni. Radši zatím starší Windows ani nezkoušejte :oops:

V komentáři je napsáno, že rušení operace zatím nefunguje :oops: Zavření okna způsobilo dealokaci datových struktur uživatelského rozhranní, ale zachování pracovního vlákna, které hledá soubory...

Plánuji přidat texty s názvy podsložek aktuálně zobrazené složky. Texty na jednotlivých polštářcích si zatím píši jen na seznam nápadů ;)

Pár doplnění, na která jsem v původním komentáři zapomněl:
- klávesa F5 obnovuje seznam souborů
- V kontextové nabídce (pravé tlačítko myši/Shift+F10) je možnost soubor zobrazit (focus) v panelu Salamandera
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Právě jsem na svém disku objevil 250GB _temp plný čehosi. Koukám jak blázen :oops:
Attachments
diskmap.png
diskmap.png (131.11 KiB) Viewed 12373 times
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Jan Rysavy wrote:Právě jsem objevil 250GB _temp na svém disku plný čehosi. Koukám jak blázen :oops:
Juchů! První úspěšné použítí diskmapy ;) Jen mne trochu děsí, že zbytek je relativně nepoužitelný, protože se jedná o tisíce titěrných polštářků. (Ale co v takovém případě zobrazit lepšího nevím)
User avatar
stepand76
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 455
Joined: 16 Apr 2007, 21:22
Location: Pardubice, Czech Republic

Post by stepand76 »

Jan Rysavy wrote:Tam se obávám, že narazíme: pokud se název soubor nevejde (asi dost možné), musel by se text zkracovat a informační hodnota rázem klesá. Pokud je obdélník na výšku, máme opět problém (otočený text bude špatně čitelný).
Jasně, ale pokud se vejde, mohl by tam být.
Jan Rysavy wrote:Pokud jde o název adresáře, tak kterého? Jednotlivé obdélníky reprezentují soubory, ne adresáře.
Oops! Nevěřím, že jsem to napsal já... Celý den píšu dokumentaci k SW, asi jsem přepracovaný. Omlouvám se.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

zarevak wrote:Juchů! První úspěšné použítí diskmapy ;) Jen mne trochu děsí, že zbytek je relativně nepoužitelný, protože se jedná o tisíce titěrných polštářků. (Ale co v takovém případě zobrazit lepšího nevím)
Pro mě to má informační hodnotu dobrou. Jsou to naše fotky za hodně let zpátky. Větší polštářky jsou PSD od fotek co jsme upravovali. Zelený blok je 30 tisíc fotek z prvního foťáku, to byla pohoda ty 3MB JPGy :)

Perfrektní!
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

stepand76 wrote:Oops! Nevěřím, že jsem to napsal já... Celý den píšu dokumentaci k SW, asi jsem přepracovaný. Omlouvám se.
Ne, není to na první pohled jasné, na co člověk vlastně kouká. Nejsme zvyklí vidět najednou celý disk v plné adresářové hloubce.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

stepand76 wrote:
Jan Rysavy wrote:Tam se obávám, že narazíme: pokud se název soubor nevejde (asi dost možné), musel by se text zkracovat a informační hodnota rázem klesá. Pokud je obdélník na výšku, máme opět problém (otočený text bude špatně čitelný).
Jasně, ale pokud se vejde, mohl by tam být.
Namísto za myší poskakující bubliny by mi více vyhovoval horní/dolní panel s několika řádky s detailními informacemi - v podstatě to co je teď v bublině vy bylo zobrazeno v tomto panelu.
Mělo by to i tu výhodu, že při pohybu myši by nemusely oči těkat z místa na místo, podle toho, kde se zrovna bublina zobrazí.

Podobný systém měl kdysi i tool na zobrazení fragmentace souborů - myslím, že to bylo od Norton. Byly tam různé barvy pro soubory dle četnosti využití - tady by se spíše hodil typ souboru, i když last access time by nebyl k zahození, různé informace o cestě a počtu fragmentů...
Jednoduše jsem si jezdil myší (nebo šipkami klávesnice) nad mapou disku (ten byl udělaný jako řádková šachovnice, kde jeden bod byl jeden cluster). Po najetí myši na konkrétní bod, se krom detailního zobrazení informací v onom informačním panelu, také podbarvily všechny body (clustry) patřící k danému souboru (včetně všech fragmentů).

Nejake snimky s inspirací: disk usage map a disk fragmentation
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Petr Solin wrote: Bohuzel te asi nepotesim, test na mych domacich W2K skoncil uplnym fiaskem, nerozumim jak je to mozne, ale uz velikosti v bytech pri enumeraci to ukazuje totalne nesmyslne obrovske (vic nez sest skupin po trech cislicich, to je sileny cislo). Dale mi to ukazalo pocet polstarku a cerne cele okno, pri dalsich pokusech se obcas ukazaly i polstarky, ale netusim jestli byly OK.
Na mých w2k potvrzuji výše zmíněné chování, které lze označit jako "nevyspitatelné" ;-)

Ještě doplním informaci: nejprve mi plugin nešlo vůbec spustit, ale problém jsem vyřešil - chyběl mi na disku soubor C:/WINNT/system32/msvcr80.dll, viz poznámka zde: http://forum.altap.cz/viewtopic.php?p=13790#13790
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Měl bych jeden návrh. Pokud najedu myší na soubor, řekněme
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\lmhosts.sam
zobrazoval by plugin vedle současných informací o souboru také informace (celkovou velikost, případně počty souborů a adresářů, které obsahuje) o adresáři.
Tento adresář by byl v ploše vizualizován nějakým rámečkem a v zobrazené cestě by byl podtržený:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\lmhosts.sam

Pokud bych točil kolečkem myši, mohl bych cestovat v cestě nahoru a dolů, tedy po jednom otočení bych viděl informace k adresáři drivers:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\lmhosts.sam
Samozřejmě by se přemaloval také rámeček.

Mám dojem, že by to současnému 2D pohledu dodalo třetí rozměr...
Omrknu ještě co umějí "konkurenční", nejsem momentálně v obraze.

Tady nějaké jsou:
SequoiaView
MangaView
WinDirStat
SpaceMonger

Poznámka: zkusil jsem WinDirStat a zvýraznit adresář umí, ale je třeba so do něj navigovat nahoře v adresářovém stromě, takže dost nepraktické proti tomu, co navrhuji s kolečkem myši.
Attachments
windirstat.png
windirstat.png (643.25 KiB) Viewed 12338 times
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

msvcr80.dll: Jojo, moje pluginy zatím vyžadují MSVCR80.dll... Pokusím se příště vydat salrtl.dll verzi.

Konkurence: ino-ův odkaz na inspirační obrázky mne dovedl na tanto odkaz, kde je mnoho konkurenčních produktů i s obrázky: http://www.dslreports.com/forum/r211979 ... -Usage-Map

Adresáře: Díky za nápad s kolečkem myši. Původně jsem měl ideu zvýraznit na mapě všechny nadřazené adresáře - udělalo by to takový tunel k souboru. Takhle to vypadá rozumněji.

Design: Design polštářků je upravitelný souborem (v současnosti napevno v resource). Starší verze zvýrazňovala vybraný soubor jen obdélníkem kolem polštářku, ale to se nehodilo k designu s "kulatými" rohy a proto jsem se vydal cestou změny barvy polštářku. Má někdo nápad, jak rozumně zvýraznit adresář? Toto souvisí i s umístěním textu.
Nápady:
- "přelepit" speciálním adresářovým polštářkem. Ten by mohl obsahovat souřadnice pro umístění textu - názvu adresáře.
- ztmavnout okolí adresáře, takže bude aktuální "zvýrazněn". Text by mohl být nakreslen do okolní tmavé plochy.

Tooltip/pevné místo: Rozhodl jsem se pro Tooltip, protože to poskytuje co nejvíce prostoru pro vlastní mapu. Do okna ještě přibude lišta s menu a asi lišta zobrazující celou cestu k souboru (se zvýrazněnými částmi) podobně jako je v Salamanderu nad panelem. Napadá mne kreslit informace přímo na mapu; ty by se přesouvaly jen v případě, že překáží "ve výhledu".
Post Reply