kopírování fotek do podsložek pojmenovaných datem vytvoření

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Luděk

kopírování fotek do podsložek pojmenovaných datem vytvoření

Post by Luděk »

Při správě fotek bych velmi využil možnost rozkopírovat Salamandrem soubory z karty (v jedné složce stovky souborů s různým datem vytvoření) do podsložek pojmenovaných datem vytvoření souboru.
Toto uspořádání archivu fotek jsem si kdysi nechal od odborníků poradit a s úspěchem ho už roky používám (kromě mě a pana Neffa asi spousta dalších lidí).

Některé speciální programy pro správu fotek při stahování něco takového umožňují. Například Zoner při kopírování souborů ze zařízení do přednastavené výchozí složky nabízí:
- nevytvářet podsložky
- vytvořit podsložku podle data stahování
- vytvořit podložku podle data pořízení snímku uloženého v EXIF
Pro pojmenování podsložky je možné zvolit požadovaný formát - kvůli rozumnému řazení je vhodný samozřejmě YYYY-MM-DD (oddělovače nejsou podstatné, je ale potřeba je používat jednotně, takže by se možná i jejich volitelnost hodila).
Mám sice Zoner Photo Studio, ale pro archivaci fotek používám program Picasa, který zrovna nic takového nenabízí. I kdyby nabízel, často by se víc hodil "ruční" přenos Salamandrem.
Případné použití data z EXIF /použití přímo data souboru pro pojmenování složky nějak nedokážu posoudit.

Pokud bych měl troufale vymýšlet podobu v Salamanderu, v dialogovém okně Copy by v Options mohla být volba "Vytvářet podsložky".
Pokud by mělo být k dispozici několik způsobů, nastavení by mohlo být taky tady (Advanced Options?) / v konfiguraci / na obou místech.

Byla by to asi pouze "fotková specialita", snad ale využívaná, protože když už člověk zrovna nemusí programovat, tak samozřejmě může fotit. A když může fotit, tak co by dělal jiného (ještě tak stahoval fotky na disk) :wink:
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Dobrý den,
pro rozházení fotek do složek můžete použít Batch Rename plugin:
  1. Nakopírujte fotky do nadřazené složky
  2. Všechny fotky označte a otevřete Batch Rename plugin (CTRL+SHIF+R)
  3. V menu Options vyberte přejmenování relativních cest (CTRL+R)
  4. Do New name vepište: $(Date:yyyy-MM-dd)\$(OriginalName)
  5. V náhledu uvidíte, jak se vám fotky rozhází a pak už jen stačí klinkout na Rename (ALT+R) ;-)
Datum se bere z data poslední změny souboru, ale pokud je váš foťák rozumný, pak by tato hodnota měla být stejná jako v EXIF.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Post by Ether »

Ani jsem netušil, že taková proměnná v BR existuje. Co už, další fičurka od ALTAPu, musím si zvykat.
Luděk

Post by Luděk »

Díky za záchranu! Tuhle možnost jsem netušil a myslím, že mi to takhle bude úplně vyhovovat...
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Post by fraktik »

Take jsem neznal tuto moznost - pouzival jsem rucni editaci (a novejsi fotak jiz rozhazuje fotky do adr typu 10471202 kterym pak jiz jen odmazu prvni trojcisli)...

Nicmene uvedeny postup neresi podslozky (je nutno mit vse jiz v jedinem adresari).

Bylo by prijemne mit tuto moznost primo v copy/move menu.
k0nelupy

Post by k0nelupy »

podsložky řeší
stačí si označit i podsložky a zatrhnout include subdirectories
k0nelupy

Post by k0nelupy »

do Replace nutno doplnit \\(.\w*) pro odstranění adresáře
a funguje to pak na soubory v podadresářích
soubory musí být všechny v poadresářích

ale přesun do jednoho adresáře je jednodušší :-)
konelupy
Posts: 85
Joined: 18 Jul 2006, 09:06
Location: Turnov, Czech Republic

Post by konelupy »

zarevak wrote:Datum se bere z data poslední změny souboru, ale pokud je váš foťák rozumný, pak by tato hodnota měla být stejná jako v EXIF.
POZOR už jsem se setkal s programy k fotoaparátu a zřejmě jich bude víc, které při přenosu dat z foťáku použijí aktuální datum a čas počítače
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Post by fraktik »

... rekl bych, ze to nebude patrne pripad AS ;-)
k0nelupy wrote:...ale přesun do jednoho adresáře je jednodušší :-)
není (duplicita v názvech mnohých fotek :-( )
Last edited by fraktik on 05 Feb 2011, 16:07, edited 2 times in total.
k0nelupy

Post by k0nelupy »

to určitě ne
ale pokud použijete v tomto případě Renamer tak máte poněkud jiné názvy než očekáváte :-)
Post Reply