Salamander a jeho vyvoj

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.
michalq

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by michalq »

tukanos wrote:
Jan Rysavy wrote:Termíny od nás nečekejte, již jsme se v minulosti několikrát spálili a víme, že nejsme schopni odhadnout tempo naší práce.
Jakmile budeme mít co ukázat, vydáme preview verzi. Priority jsou jak jsem je popsal nahoře.
Myslím si, že odpovědí by mohlo být to co jsem psal v postu http://forum.altap.cz/viewtopic.php?f=7&t=8490. Mít road-map a vidět na čem se právě pracuje je podle mého základ.

Abych nezmiňoval jenom JetBrains, který ma přeci jen jiné prostředky na vše, tak uvedu projekt srovnatelné velikosti se salamandrem - Netlimiter. Myslím si, že aspoň takovýto -http://www.netlimiter.com/products/nl4 - přehled by uživatele jednoznačně uklidnil a aspoň by měli vizuální potrvrzení, na čem se pracuje.
No tohle by urcite spatne nebylo, ale ja jsem mel na mysli spis nasledujici vec:

Pokud se nekdo rozhodne prodavat SW product za penize, je nasledne nutne, aby prokazatelne reagoval na potreby platicich klientu. To, ceho jsem svedkem v pripade AS, spise pripomina komunitni podporu vyvoje.

Tvrzeni typu: "Termíny od nás nečekejte, již jsme se v minulosti několikrát spálili a víme, že nejsme schopni odhadnout tempo naší práce.
Jakmile budeme mít co ukázat, vydáme preview verzi."
, si podle ne autori a PRODEJCI tohoto produktu uz proste nemohou dovolit verejne ventilovat. Takhle se mohou chovat freeware (opensource) projekty, protoze tam nelze jaksi z principu veci nic striktne vyzadovat.

AS urcite neni spatny produkt, ale drtiva vetsina uzivatelu narazi na stale stejne problemy, se kterymi se jiz dlouhou dobu nic nedeje. Jednak to AS degraduje a jednak to opravdu, u placeneho produktu, nepusobi dobre.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by Jan Rysavy »

Nechceme slibovat něco, co není v našich silách. Máme za 18 let vývoje Salamandera docela přesnou představu, co jsme a nejsme schopni zvládnout, zejména pokud k programování Salamandera přičteme chod firmy a web.

Za sebe a své okolí mohu zodpovědně prohlásit, že neexistencí podpory pro Unicode a UAC elevace nijak významně netrpím. Pár problému s Unicode vyřeším přes Shift+F3 a Průzkumníka, pro zápis do Program Files spustím Salamandera jako Administrátor. Samozřejmě se těším na Unicode podporu, zejména pro interní viewer, hledání v UTF-8 souborech, na UAC elevace, na nové GUI, co správně pojede na LCD s vysokým rozlišením. Ale i v současném stavu jsem se Salamanderem VELMI efektivní a je to jediný správce souborů, kterému věřím během diskových operací. To co předvádí na tomto poli konkurence je k pláči (když už náhodou poznají, že došlo k chybě a operaci jen tak tiše nedokončí, tak neumějí Retry, atd).
xm
Posts: 69
Joined: 11 Dec 2007, 11:11

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by xm »

Jen několik poznámek k předešlým příspěvkům.

Koupě SW neznamená automatický nárok na ovlivnění směru a rychlosti vývoje sw v budoucnu (na opravu funkcionality toho, co jsem si koupil, ano).

Také bych uvítal jednoduchou webovou stránku s přehledem implementace (viz. ten NetLimiter), bylo by hned jasné, jaké navržené vlastnosti z fóra jsou již akceptované a v jakém stádiu vývoje jsou (pak bych se už vůbec nezdržoval s opakovanými příspěvky ve fóru typu "kdy už to konečně bude...").

Salamander je především filemanager. Z tohoto důvodu by měla být prioritou podpora Unicode (ale na úrovni souborového systému, tedy jednodušší UCS2, ne nutně plná podpora, která je zapotřebí např. pro Viewer), podpora názvů > MAX_PATH, fronty všech zákl. operací se soubory, konfigurovatelnosti náhledu na soubory (volitelné panely atd.), práce s archivy na pozadí.

Protože sám programuji v menším týmu a můj TODO list nezvládnu ani do důchodu, tak vám v Altapu (a sobě jako uživateli samozřejmě taky) přeji hodně dalších povedených verzí Salamanderu. Díky za něj!
Filip.Jirsak
Posts: 7
Joined: 30 Jun 2006, 17:21

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by Filip.Jirsak »

michalq wrote:Zacinam litovat, ze jsem tento project financne podporil nakupem licence ...
Já toho nelituju. V roce 2008, kde jsem licenci kupoval, za ty peníze Servant Salamander stál a za ty roky se to vyplatilo. Po vydání verze 3.0 jsem zjistil, že stále neumí Unicode a WinSCP nefunguje pod 64bitovou verzí. S tím druhým bych se ještě smířil, ale dokud nebude Salamander podporovat Unicode, nemám žádný důvod kupovat upgrade. Když tady čtu, jak Altap programuje vlastní e-shop a dělají to zřejmě ti samí vývojáři, kteří by jinak programovali Salamander – takže to oddaluje implementaci potřebných změn v Salamanderu – ztrácím optimismus, že se někdy dočkám aktuální verze Salamandera a že někdy budu mít důvod původně sympatický český projekt znovu finančně podpořit.

Takže já nelituju toho, že jsem ten projekt nákupem asi šesti licencí kdysi podpořil, ale lituju toho, že nejspíš nebudu mít příležitost to zopakovat.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by Jan Rysavy »

Je to tak, jsme v podstatě dvouhlavá firma (a to od samého začátku), na kterou si občas najde čas někdo z externistů. Například server si naštěstí nemusíme spravovat osobně, ale jinak řešíme vše, od nákupu HW, instalaci SW, web, prodej, databáze, naší část účetnictví, technickou podporu. Dobrá zpráva je, že jsme web dokončili (včetně přechodu na SVG grafiku - high dpi ready) a můžeme se zase věnovat programování Salamandera, které nás baví nejvíc. Za zakoupené licence děkujeme, získané finance používáme pro další vývoj.
odinuv
Posts: 9
Joined: 02 May 2014, 08:58

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by odinuv »

Jan Rysavy wrote: ...
Za sebe a své okolí mohu zodpovědně prohlásit, že neexistencí podpory pro Unicode a UAC elevace nijak významně netrpím. Pár problému s Unicode vyřeším přes Shift+F3 a Průzkumníka, pro zápis do Program Files spustím Salamandera jako Administrátor. Samozřejmě se těším na Unicode podporu, zejména pro interní viewer, hledání v UTF-8 souborech, ...
Za mě jsou tohleto třeba nejhorší problémy, řeším to 10x denně a když už 10x denně přejdu do průzkumníka, tak mám čím dál menší motivaci přecházet zpět do salamandra. Ono je to navíc dost záludné - že když hledám 'redkvicka' tak to fugnuje, a pak hledam 'ředkvička' a nenajde to, co čekám...
Nebo nedej bože, když kopíruju někam něco s miliondvěstepadesáti zanořenými adresáři a někde v jejich útrobách je jeden soubor s azbukou/turečtinou/činštinou v názvu...
User avatar
AD7
Posts: 566
Joined: 28 Jan 2006, 16:21

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by AD7 »

odinuv wrote:...Nebo nedej bože, když kopíruju někam něco s miliondvěstepadesáti zanořenými adresáři a někde v jejich útrobách je jeden soubor s azbukou/turečtinou/činštinou v názvu...
Veru tak, nedej Bože.
User avatar
AD7
Posts: 566
Joined: 28 Jan 2006, 16:21

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by AD7 »

AD7 wrote:
odinuv wrote:...Nebo nedej bože, když kopíruju někam něco s miliondvěstepadesáti zanořenými adresáři a někde v jejich útrobách je jeden soubor s azbukou/turečtinou/činštinou v názvu...
Veru tak, nedej Bože.

Tiež ma toto riadne otravuje. Uložím si nejakú webovú stránku, ktorá má *háky a báky* v názve a už nejde ZIP, Move ani Copy ani Delete...
Skoro nič v AS. :)
User avatar
tukanos
Posts: 410
Joined: 21 Dec 2005, 19:14

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by tukanos »

Já to chápu z toho pohledu, že pokud člověk nekomunikuje moc se světem, tak to až tak zapotřebí není.

Pokud ale je v mezinárodní společnosti nikoho nezajímá, že AS nemá UTF a vesele posílají poštu, dávají na Sharepoint, atd. soubory které jsou pouze UTF-X, takže pak AS selže a je pravda, že těch souborů zachvíli bude většina a pak se AS stane zhola nepoužitelný.

Proto jsem velice rád, že už je to v řešení s nejvyšší prioritou, protože jinak by AS již nebyl použitelný nebo resp. použitelný pro velice úzkou skupinu uživatelů.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by Ether »

Jan Rysavy wrote:Cachovat - určitě, souhlas. Ikony se sestaví při instalaci a uloží jako raw data (abychom se nezdržovali dekódováním PNG při startu Salamandera). Díky moc za link, to jsme nepotkali.
Bude to fungovat dohromady s tím přizpůsobením DPI a barevnému schématu? Určitě doporučuju počítat s možností, že uživatel tyto parametry po instalaci změní. Pokud to bude fungovat stylem "vygeneruju při spuštění programu" (což asi bylo to, co jste měli na mysli), tak prosím o ukládání těchto souborů někam do tempu a ne do adresáře programu. (Stále čekám, až budu moci přesunout licenci z adresáře programu do uživatelských dat a mít jednu globální instalaci Salamandera namísto své individuální. :))
Ελληνικά rulez.
odinuv
Posts: 9
Joined: 02 May 2014, 08:58

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by odinuv »

tukanos wrote:Proto jsem velice rád, že už je to v řešení s nejvyšší prioritou, protože jinak by AS již nebyl použitelný nebo resp. použitelný pro velice úzkou skupinu uživatelů.
No to právě bohužel není, je to až 4. v pořadí:
Pokud jde o vývoj, pracujeme na oživení GUI do Windows 10 vzhledu, podpoře pro High DPI lcd. Dále podpoříme UAC a Unicode.
User avatar
tukanos
Posts: 410
Joined: 21 Dec 2005, 19:14

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by tukanos »

odinuv wrote:
tukanos wrote:Proto jsem velice rád, že už je to v řešení s nejvyšší prioritou, protože jinak by AS již nebyl použitelný nebo resp. použitelný pro velice úzkou skupinu uživatelů.
No to právě bohužel není, je to až 4. v pořadí:
Pokud jde o vývoj, pracujeme na oživení GUI do Windows 10 vzhledu, podpoře pro High DPI lcd. Dále podpoříme UAC a Unicode.
Úplně si nemyslím, že napsané pořadí bylo myšleno pro pořadník, jak věci budou následovat. Pro unicode bude potřeba zrevidovat celý AS kód, takže chápu, že to bude časově náročné, ale jednou se to holt bude muset udělat.
Raptor

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by Raptor »

tukanos wrote:Úplně si nemyslím, že napsané pořadí bylo myšleno pro pořadník, jak věci budou následovat. Pro unicode bude potřeba zrevidovat celý AS kód, takže chápu, že to bude časově náročné, ale jednou se to holt bude muset udělat.
http://forum.altap.cz/viewtopic.php?f=3&t=85&p=324
Psal se rok 2005. Je třeba dodat něco více? :?
Regi
Posts: 20
Joined: 13 Nov 2011, 20:21

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by Regi »

Rovněž jsem smutný z velmi pomalého tempa vývoje, ačkoli chápu, že ve dvou vývojářích jde práce prostě pomalu. Bohužel, obzvláště v poslední době se již nedokáži obejít bez zmíněné podpory unicode, elevace UAC, možnosti pohodlné organizace práce pomocí karet či pokročilých možností přizpůsobení rozhraní apod. Z těchto důvodů jsem byl nucen Salamandera pomalu odsunout na druhou kolej a místo něj přejít na konkurenční Multi Commander, což mě netěší (byť je to dobrý program), jelikož Salamandera používám již více než deset let. Opravdu mě velmi mrzí, že jej vidím pomalu umírat a pevně doufám, že ještě není konec, byť mě frekvence, rozsah aktualizací a data u příspěvků zde na fóru začínají čím dál více zneklidňovat. Možná by stálo za zvážení převést některé úkony na komunitu, tak jak je tomu zvykem u mnoha jiných projektů... Vývojářům držím palce.
michalq

Re: Salamander a jeho vyvoj

Post by michalq »

MultiCommander se jevi jako dobra alternativa ... diky a info.

Bohuzel se asi na tomto foru zacne diskutovat I o tom jak resp. cim nahradit Altap Salamander. Coz je opravdu smutny konec tohoto, sveho casu unikatniho, nastroje.
Post Reply