Odpojeni USB disku

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.
Guest

Odpojeni USB disku

Post by Guest »

-Lze odpojit USB disk (pomoci prikazu Bezpecne odpojeni USB zarizeni) i v pripade, ze je disk zobrazen v panelu Servant Salamandera.
V popisu 2.5 RC1 je napsano, ze je mozne pomoci nejakeho tlacitka odpojit USB disk. Nemuzu to nikde najit. Muzete mi poradit?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Jde o ikonku ve statové oblasti (tray) na liště úloh (taskbar), viz fotka:

Image

Nejedná se tedy o tlačítko v programu Servant Salamander. Od verze 2.5 RC1 Salamander dokáže USB disky uvolnit i v případě, že je jejich obsah právě zobrazen v panelu. Starší verze v tomto případě disk blokovaly a nebylo možné jej bezpečně odebrat (bylo potřeba přejít v panelu na jiný disk).
j.r.
Posts: 1
Joined: 01 May 2006, 08:53
Contact:

Post by j.r. »

tuto funkci na odpojeni disku primo v Servant Salamanderu bych velmi uvital
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

j.r. wrote:tuto funkci na odpojeni disku primo v Servant Salamanderu bych velmi uvital
Viděl jste takovou funkci v nějakém programu? Tipuji, že to vůbec nebude možné naprogramovat.
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

A navíc i přímo ze SS jde nad diskem zavolat funkci Vysunout (stejně jako v Průzkumníku Windows), tím přestane jako disk fungovat (např. na mé flashce přestane blikat dioda), a přestože ještě figuruje v seznamu zařízení stejně jako na výše uvedeném screenshotu, fyzické odpojení by už nemělo ničemu vadit.

Hm, a možná v tomhle bude ještě nějaký zádrhel, protože teď když jsem SS zavřel (a předtím zkoušel tuto operaci), tak spadl na memory read exception (To se mi s předchozí verzí ani RC1 ještě nikdy nestalo). Zkoušel jsem postup zopakovat, ale zatím se mi to zopakovat nepodařilo (dělal jsem těch věcí víc), tak třeba jestli tvůrce nenapadne nějaká souvislost...
Miroslav Novosad
Posts: 60
Joined: 04 Feb 2006, 13:14
Location: Ostrava

Post by Miroslav Novosad »

Jan Rysavy wrote:Od verze 2.5 RC1 Salamander dokáže USB disky uvolnit i v případě, že je jejich obsah právě zobrazen v panelu.
To ale fungovalo už minimálně v betě 11 ne-li dříve. Taky jsem v SS marně hledal avizovanou novinku...
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Post by manison »

j.r. wrote:tuto funkci na odpojeni disku primo v Servant Salamanderu bych velmi uvital
Už jsem to jednou dával jako návrh na zlepšení, viz Vysunutí vyměnitelných disků


Technická:
Jan Rysavy wrote:Viděl jste takovou funkci v nějakém programu? Tipuji, že to vůbec nebude možné naprogramovat.
Takovou funkci jsem sice neviděl, ale není nemožné to naprogramovat. Dokonce to není ani příliš složité. Stačí na handle diskové jednotky (volume) vyvolat FSCTL_DISMOUNT_VOLUME a pak IOCTL_STORAGE_MEDIA_REMOVAL s příznakem IOCTL_STORAGE_EJECT_MEDIA. U CD/DVD jednotky vyjedou i dvířka -- tedy pokud nemáte jednotku se štěrbinou :) (Samozřejmě jen pro Win NT+)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Miroslav Novosad wrote:
Jan Rysavy wrote:Od verze 2.5 RC1 Salamander dokáže USB disky uvolnit i v případě, že je jejich obsah právě zobrazen v panelu.
To ale fungovalo už minimálně v betě 11 ne-li dříve. Taky jsem v SS marně hledal avizovanou novinku...
Fungovalo to pro USB disky typu REMOVABLE, většinou USB flash stick. Pokud je však přes USB připojen externí pevný disk, chápe ho operační systém jako FIXED a Salamander jeho odpojení blokoval (do verze 2.5 RC1).
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

manison wrote:Technická:
Jan Rysavy wrote:Viděl jste takovou funkci v nějakém programu? Tipuji, že to vůbec nebude možné naprogramovat.
Takovou funkci jsem sice neviděl, ale není nemožné to naprogramovat. Dokonce to není ani příliš složité. Stačí na handle diskové jednotky (volume) vyvolat FSCTL_DISMOUNT_VOLUME a pak IOCTL_STORAGE_MEDIA_REMOVAL s příznakem IOCTL_STORAGE_EJECT_MEDIA. U CD/DVD jednotky vyjedou i dvířka -- tedy pokud nemáte jednotku se štěrbinou :) (Samozřejmě jen pro Win NT+)
Díky za tip!
Rada
Posts: 43
Joined: 09 Dec 2005, 16:34
Location: Brno, Česko

Post by Rada »

a jak je to prosím se SATA disky? Měl sem na jednom takovém systém, byl jako C: a u hodin byla možnost ho odpojit... nikdy sem si na to netroufl, šlo by to nějak zrušit? imho je blbost aby se u systemoveho disku zobrazovala moznost jeho rychleho odpojeni :?

diky za odpoved
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Rada wrote:a jak je to prosím se SATA disky? Měl sem na jednom takovém systém, byl jako C: a u hodin byla možnost ho odpojit... nikdy sem si na to netroufl, šlo by to nějak zrušit? imho je blbost aby se u systemoveho disku zobrazovala moznost jeho rychleho odpojeni :?
V případě SATA disků se jedná o jinou problematiku. SATA podporuje hot-swap, tedy připojení a odpojení disku za běhu. Pokud máte řadič a ovladače s podporou pro hot-swap, zobrazují se tyto disky pod stejnou ikonkou, jako removable USB disky. V některých případech nesmyslně, protože na nich často běží operační systém, viz Váš dotaz. Očekáváme, že v této oblasti Microsoft ve Windows Vista zapracuje. Potlačit stávající chování neumíme, ale zásahem do Registry by to mohlo být reálné.
Sigi
Posts: 45
Joined: 31 Dec 2005, 17:26
Contact:

Post by Sigi »

Rada wrote:a jak je to prosím se SATA disky? Měl sem na jednom takovém systém, byl jako C: a u hodin byla možnost ho odpojit... nikdy sem si na to netroufl, šlo by to nějak zrušit? imho je blbost aby se u systemoveho disku zobrazovala moznost jeho rychleho odpojeni :?

diky za odpoved
Tohoto se bat nemusite. Windows si ohlida to, ze nemuze odpojit sam sebe.
Jednou sem to riskl :wink:
Post Reply