sdileni adresaru v lokalni wifi siti-vyznam ikonek adresaru

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.
benecykl
Posts: 15
Joined: 31 May 2009, 14:33

sdileni adresaru v lokalni wifi siti-vyznam ikonek adresaru

Post by benecykl »

Dobry den vespolek, snad nepisu uplnou blbost... ;-)
Jak prosim spravne sdilet jednotlive adresare mezi dvema pocitacemi napojenymi do lokalni domaci wifi site a co prosim znamena ikonka se zamkem u adresare a jak ji pripadne zmenit na prostou ikonku bez zamku.
Obecne bych uvazoval, ze tento adersar je uzamceny vuci sdileni, ale nejaka zmena v menu vlastnosti u dotceneho adresare se nejak miji ucinkem, lepe receno nejake nastaveni sdilet, nesdilet nema alepson v mych pokusech se dvema pocitaci napojenymi v domaci siti pod w7 profi a home edition moc vyznamu.
adresare si pocitace si pripojuji pomoci f11 a naslednych klikacich menu.
fakt se omlouvam za trivialni dotaz, ale veskera snaha jit dle napovedy pod w7 a pod selhala.
s diku za pripadne rady zdravim
Lubomir Krejci
http://vimeo.com/51461748
*********************************
Mgr. Lubomír Krejčí
mobil : +420 603 21 64 10
skype : benecykl
lubos@benecykl.cz
www.benecykl.cz
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: sdileni adresaru v lokalni wifi siti-vyznam ikonek adres

Post by Ether »

benecykl wrote:co prosim znamena ikonka se zamkem u adresare
Ze zkušeností se mi zdá, že ikonka zámku označuje adresář, který má přísnější uživatelská práva než nadřazený adresář. Mělo by to jít pěkně vidět v C:\Users, kde uživatelské podadresáře může číst pouze vlastník (a administrátoři). Tato ikonka přibyla ve Windows Vista nebo 7. Zároveň se ikonka nastavené dlaně, která znázorňuje sdílení, přeměnila na ikonku s dvěma bustami.
benecykl wrote:Jak prosim spravne sdilet jednotlive adresare mezi dvema pocitacemi napojenymi do lokalni domaci wifi site
Ve Windows jsou (nejméně) 3 způsoby, jak něco sdílet po síti:
  • klasický - vypnu zjednodušené sdílení, připravím uživatelské účty, přiřadím uživatelská práva na adresář, nasdílím adresář, přiřadím uživatelská práva na sdílení (pokud jsem přihlášen pod účtem, který existuje a má stejné heslo i na druhém počítači, nemusím při otvírání sdílené složky ani zadávat údaje)
  • zjednodušený (XP+) - co chci sdílet, vložím do připraveného adresáře, neřeším účty a hesla
  • domácí skupinou (7+) - zapnu domácí skupinu (HomeGroup) v domácí síti, ???
Osobně mám zkušenosti jenom s prvním způsobem, zbylé dva jsem v životě nepoužil, takže s nimi moc neporadím, nicméně pokud máte Windows 7, určitě zkuste HomeGroup. Kdyby se stále nedařilo, můžu zkusit sepsat nějaký podrobnější návod.
Ελληνικά rulez.
benecykl
Posts: 15
Joined: 31 May 2009, 14:33

Re: sdileni adresaru v lokalni wifi siti-vyznam ikonek adres

Post by benecykl »

Zdravim po roce vespolek,
opetovne si tu hraju se sdilenim souboru mezi dvema pocitaci v lokalnidomaci siti pod w7.
Nasel by se tu nekdo, kdo by mel chvili casu na objasneni toho, jak skutecne funguje sdileni souboru pod w7 ?
Souvisi s tim i ono zobrazovani ikonek a viditelnost soboru mezi pocitac.
Problem jsem byl nucen opetovne resitr v momente, kdy mi z naprosto neznameho duvodu prestalo fungovat dlouhodobe uspokojive nastaveni domaci site a prestal jsem videt druhy pocitac.
Vyklikani opetovneho nastaveni domaci site jsem "nejak" provedl, ale proc a jak to spadlo mi doted unika.

Obecne mam za to, ze kdyz si na dvou pc napojenych na wifi sit nastavim domaci skupinu, mel bych uz jiednoduchym zpusobem mit moznost pres klavesu F11 pripojit libovolnou cast druheho pocitace a moznost mezi takto zobrazenymi castmi dvou disku pretahovat soubory/zalohovat apod.

Prakticky mi to vsak prubezne z nejruznejsich (mne naprosto utajenych) duvodu blbne...

Toz aspon, jestli tu nekdo umi strucne napsat par slov k tomu sdileni, urcite podekuju, treba to pomuze i nekomu dalsimu :-)

Lubos
http://vimeo.com/51461748
*********************************
Mgr. Lubomír Krejčí
mobil : +420 603 21 64 10
skype : benecykl
lubos@benecykl.cz
www.benecykl.cz
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: sdileni adresaru v lokalni wifi siti-vyznam ikonek adres

Post by Ether »

Kromě samotného sdílení (konkrétně protokol SMB) vstupuje do hry ještě vyhledávání počítačů v síti (nejčastěji protokol NetBIOS) a firewall.

Co se týče firewallu, je potřeba, aby síť, ve které chcete sdílet soubory, byla označená jako soukromá (nebo pracovní, případně doménová). Jaké označení má síť, ke které jste právě připojen, je vidět v Centru sítí a sdílení. Změnu můžete ve Windows 7 provést klepnutím na současné označení.

Zároveň je potřeba, aby v Pokročilém nastavení sdílení (odkaz vlevo) bylo u soukromých sítí povoleno vyhledávání počítačů a sdílení souborů. Nastavení domácí skupina vs. účty a hesla závisí na vašich preferencích.

Co se týče vyhledávání počítačů, ještě jsem neviděl, že by to fungovalo spolehlivě. Čerstvě připojenému počítači trvá celkem dlouho, než se objeví v seznamech ostatních počítačů a také než on sám si vytvoří kompletní seznam okolních počítačů. Problémem je také to, že informace o nenalezení počítače je po nějakou dobu v počítači uložena, takže i když vím, že vzdálený počítač už je připojen, a chci ho nechat znovu vyhledat, musím chvíli počkat, než to Windows opravdu udělá.

Možným řešením těchto problémů je připojení k počítači podle IP adresy. Adresu si najdete například v okně Stav (v něm pak Detaily) příslušného připojení, do okna Stav se můžete dostat například v Centru sítí a sdílení klepnutím na odkaz vpravo. Adresu pak následně můžete použít pro vyhledání sdílených složek (např. \\192.168.1.130) nebo pro připojení ke konkrétní složce (např. \\192.168.1.130\sdilene). Salamander má vlastní plugin, který umožňuje počítače v síti prohledávat pohodlněji než přes dialog F11. Stačí v nabídce výběru disku vybrat položku Síť, případně do dialogu Shift+F7 zadat přímo adresu počítače nebo sdílené složky (příklady jsem již uvedl).

Sdílení by v případě nastavené domácí skupiny mělo být vyřešeno za vás, takže se s tím moc rozepisovat nebudu. Zároveň doufám, že to, co jsem napsal v předchozích odstavcích, platí i pro domácí skupiny. Nechtěl bych nikoho mystifikovat, takže za korekce budu vděčný.
Ελληνικά rulez.
Post Reply