4.0... zklamání

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.
Raptor

4.0... zklamání

Post by Raptor »

Jsem rád, že jste nakonec vydali novou verzi. Ale už asi nejsem rád za výsledek. Přechod na freeware prostě znamená, že AS jde na druhou kolej a vývoj už nebude. Možná malý, ale nebude důležitý. Co nevydělává, to nemá cenu udržovat. Soudě podle jiných postů (...nám Salamander na 99% denních úkolů vyhovuje) je jasné, že Unicode už nikdy nebude. Nebo se pletu?

Je mi to líto, ale v podstatě se stalo to, co všichni čekali. Jen je to zabaleno do dárkového balení na rozloučení.

BTW když freeware - co tak komplet open source?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Momentálně neplánujeme jiné než udržovací práce, přesně tak. I tak se jedná o nemalé investice. Naštěstí je svět správců souborů rozsáhlý, každý si může vybrat. Unicode a dlouhé cesty máme rozepsané, ale dokončení rozhodně není v řádu měsíců. A jak jsem psal, pro nás osobně to ani není věc, která by nás trápila.

Open source je ve hře. Jsme nyní ochotni vydat pod open source licencí vybrané pluginy (PictView pro přechod na nový engine, 7-Zip pro kompletní řešení archiverů, ...). Pokud by se kolem Salamandera začalo něco dít, můžeme se bavit dál. Pokud neuvidíme žádný zájem a pohyb, považujeme to za ztrátu našeho volného času.
User avatar
Gtein
Translator
Translator
Posts: 92
Joined: 08 Mar 2009, 09:15
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Gtein »

Tak to mě moc mrzí, že jde Salamander na odstavnou kolej a to jsem doufal, že spojení s tou firmou přinese něco lepšího pro Salamander ne jeho faktický konec. :(
steiger
Posts: 20
Joined: 02 Sep 2011, 23:24

Re: 4.0... zklamání

Post by steiger »

Jan Rysavy wrote: 02 Jul 2019, 09:58 Open source je ve hře. Jsme nyní ochotni vydat pod open source licencí vybrané pluginy (PictView pro přechod na nový engine, 7-Zip pro kompletní řešení archiverů, ...). Pokud by se kolem Salamandera začalo něco dít, můžeme se bavit dál. Pokud neuvidíme žádný zájem a pohyb, považujeme to za ztrátu našeho volného času.
Pane Ryšavý, sám vím, co je to "volný čas" programátora. A proto chápu, že věnovat volný čas něčemu, co mi ten čas ještě ubírá a nic z toho nemám (dobrý pocit, peníze, slávu) je nesmysl. Co myslíte, nestálo by zato ty zdrojáky prostě rovnou zabalit do .zipu, dát na toto fórum a místní komunita by se postarala i o tu distribuci na Githubu? Bez čekání na reakce na vydání vybraných pluginů jako open source.

Zabalit to musí být otázka pár minut (klávesová zkratka Alt+F5 :D) a pak už byste byl jen svědkem jak Vaše dítko roste, dospívá, hledá si nové a nové přátele...
Jan Rysavy wrote: 02 Jul 2019, 09:58 Momentálně neplánujeme jiné než udržovací práce, přesně tak. I tak se jedná o nemalé investice. Naštěstí je svět správců souborů rozsáhlý, každý si může vybrat. Unicode a dlouhé cesty máme rozepsané, ale dokončení rozhodně není v řádu měsíců. A jak jsem psal, pro nás osobně to ani není věc, která by nás trápila.
Na tyto dva odstavce jsme čekali - bez nadsázky - 10 let. Deset let trvalo, než jsme se dozvěděli, že vývoj AS už neprobíhá. Jediná věta "nám Salamander na 99% denních úkolů vyhovuje" jasně nadefinovala princip vývoje = něco nám chybí, něco si doděláme. Komunita je evidentně věrná, ale za dalších 10 let už budeme půjdeme do důchodu :-)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Vývoj Salamandera probíhal ještě v roce 2018. Máme rozpracovaný jak Unicode, tak podporu pro dlouhé cesty. Řešili jsme GDPR pro interní databázi a prodej, stejně jako před ním EET. Nestavte to prosím do role, že komunitu 10 let taháme za nos, to je nesmysl.

Implementace pluginů je určitě izolovanější a jednodušší problém než práce na jádře Salamandera. Proto jsme se rozhodli vyčkat, zda se někdo schopný pracovat ve Visual C++ ukáže právě na pluginech, které jsme nyní ochotni uvolnit pod open source licencí.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Gtein wrote: 02 Jul 2019, 10:41 Tak to mě moc mrzí, že jde Salamander na odstavnou kolej a to jsem doufal, že spojení s tou firmou přinese něco lepšího pro Salamander ne jeho faktický konec. :(
Spojení s Fine přineslo Salamandera zdarma a to i pro komerční použití, což není ve freeware světě určitě běžné. Právě šla ven verze přeložená ve Visual C++ 2019, která poběží bez problému mnoho dalších roků. Pokud nastanou nějaké problémy, opravíme je a vydáme novou verzi. Navíc nabízíme open source vydatné části projektu. To bych neoznačil jako faktický konec...
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

Bez podpory Unicode je AS nepoužitelný. Tak to prostě je.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Pokud potřebujete Unicode, používejte Total Commander nebo jinou alternativu.
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Re: 4.0... zklamání

Post by PepaR »

Děkuji za uvolnění verze 4.0, chvilku mi jakožto věrnému uživateli svitla naděje, která však brzy pohasla. Velmi si cením toho, co jste doposud odvedli, koneckonců je vidět, že dobře odvedená práce může fungovat i řadu let bez výraznější aktualizace. Je však velká škoda, že AS tímto krokem přechází do hibernačního módu, kdy se neočekává další vývoj.

Myšlenka na zpřístupnění pluginů jako Open Source je fajn, avšak krom skalních fandů si asi každý další programátor rozmyslí, zda bude programovat plugin a investovat svůj čas na program, který se dál vlastně již vyvíjet nebude. Chápu, že je to vaše dítko, je v něm spousta hodin, přesto by stálo za zvážení dát již jako Open Source i jádro AS jako takového včetně rozpracovaných dlouhých cest a unicode. Chápu, že chcete mít nad kódem kontrolu, avšak proč by nemohla fungovat verze vaše, kterou udržujete pro vlastní potřeby a vedle toho komunitní verze, která by žila vlastním životem a dále se vyvíjela.
PepaR
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Jan Rysavy »

Předem vydání celého kódu nevylučujeme. Pokud uvidíme, že se něco děje kolem pluginů, že se podaří přepsat 7-Zip a PictView, případně dokončit rozpracované pluginy, budeme mít mnohem větší motivaci. Je tu i možnost, že by jádro Salamandera nebylo open source, ale měli by k němu přístup lidé, kteří se na pluginech ukáži jako schopní. Ale to velice předbíháme...
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

Být VC++ developer, šel bych bo toho a udělal alespoň Unicode verzi "Vieweru". Ten mě trápí nejvíce, že zobrazuje jen rozsypaný čaj.
"Bohužel" je moje parketa jen .Net, případně Delphi. No uvidíme, třeba někdy, někdo... :-)
User avatar
MartinS
Posts: 114
Joined: 04 May 2006, 19:48
Location: Brno, Moravia

Re: 4.0... zklamání

Post by MartinS »

Raptor wrote: 03 Jul 2019, 10:01 Být VC++ developer, šel bych bo toho a udělal alespoň Unicode verzi "Vieweru". Ten mě trápí nejvíce, že zobrazuje jen rozsypaný čaj.
"Bohužel" je moje parketa jen .Net, případně Delphi. No uvidíme, třeba někdy, někdo... :-)
Zrovna u Vieweru bych problém neviděl - lze přeci nahradit v konfiguraci libovolným jiným. Já například používám notepad++ (minimalist) s parametrem -ro (readonly). Na F3 se otevře bleskurychle, menu jsem si vypnul, velikost a pozici okna si pamatuje a nastavil jsem si zavření klávesou ESC, takže mi nic nechybí...
Raptor

Re: 4.0... zklamání

Post by Raptor »

Mi ano - třeba přesun na další soubor pomocí space. Je to zvyk :-)
A hlavně nejsem fanda toho, že si na každou funkci doinstaluju něco dalšího. Zvláště v případě, když to umí (jen špatně) základní aplikace.
User avatar
Gtein
Translator
Translator
Posts: 92
Joined: 08 Mar 2009, 09:15
Contact:

Re: 4.0... zklamání

Post by Gtein »

Jan Rysavy wrote: 02 Jul 2019, 11:36
Gtein wrote: 02 Jul 2019, 10:41 Tak to mě moc mrzí, že jde Salamander na odstavnou kolej a to jsem doufal, že spojení s tou firmou přinese něco lepšího pro Salamander ne jeho faktický konec. :(
Spojení s Fine přineslo Salamandera zdarma a to i pro komerční použití, což není ve freeware světě určitě běžné. Právě šla ven verze přeložená ve Visual C++ 2019, která poběží bez problému mnoho dalších roků. Pokud nastanou nějaké problémy, opravíme je a vydáme novou verzi. Navíc nabízíme open source vydatné části projektu. To bych neoznačil jako faktický konec...
Podle mne to pomalý konec je. Když se tu objevila zpráva o koupi společností Fine tak jsem doufal, že koupili produkt, aby se jeho vývoj urychlil a byl stále lepší, ale jak je vidět tak vlastně koupili jen Vás programátory aby jste pracovali pro ně na jejich projektech a tento je již na vedlejší koleji ne-li na odstavné. Open source nemám moc rád, protože se mi nelíbí že do programu zasahuje moc lidí, vytváří se tak potencionálně více chyb a taky si tam může každý nechat různé zadní vrátka a protože nejsem programátor nemám jak si ověřit, že je program čistý.
steiger
Posts: 20
Joined: 02 Sep 2011, 23:24

Re: 4.0... zklamání

Post by steiger »

Gtein wrote: 03 Jul 2019, 11:15 Open source nemám moc rád, protože se mi nelíbí že do programu zasahuje moc lidí, vytváří se tak potencionálně více chyb a taky si tam může každý nechat různé zadní vrátka a protože nejsem programátor nemám jak si ověřit, že je program čistý.
S open sourcem se poslední dobou roztrhnul pytel a máte pravdu, že u větších zdrojáků může být problém s chybami. Ale taky to může být naopak. Rozsah Salamandera je tak velký, že ho prostě 2 programátoři nemůžou zvládnout a dle mého názoru je uvolnění jedinou alternativou. Je to už cca 8-9 let, co jsem na toto fórum psal, aby autoři kód uvolnili. I kdyby se formou open source sem tam updatovaly knihovny pro SSL, sem tam nějaký bug apod. tak to uvolní ruce oběma autorům k jiným činnostem. Je jasné, že vizi a architekturu mají nyní v hlavě jen oni, ale drobnosti už může řešit někdo jiný.

Pokud dodrží slovo a pokud se zde: https://github.com/orgs/altapsro/projects během pár dnů či týdnů objeví SDK pro 4.0, jeden, dva, tří pluginy, tak se to dle mého názoru rozjede. Samotné SDK na Githubu by samozřejmě závratný posup neznamenalo, ale už z reakcí na tomto fóru je jasné, že je to sledovaný produkt a v neposlední řadě je vydání verze 4.0 jako free obrovský, zásadní, neopakovatelný a odvážný milník.

A za ten milník, a to v mých jízlivých komentářích zatím nezaznělo, autorům děkuji!!!! Vůbec nelituji peněz, které jsem do AS dal. Dokonce jsem ho před pár měsíci vzal znovu na milost a začal používat. A tak jsem si jen tak koupil další licenci :-)
Post Reply