64-bit verze Salamanderu

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.
David

64-bit verze Salamanderu

Post by David »

V jinem prispevku jsem si precetl "Přesně to plánujeme pro verzi 2.53, kam bychom chtěli vmáčknout atraktivní drobnosti, pro které nebude potřeba provést audit 15MB zdrojového kódu, jako to bude v případě podpory pro Unicode."

Planuje se stale jeste 64-bit verze pro verzi 2.53? Ptam se proto, ze jsem presel kompletne na 64-bitovy OS (Vista doma, Server 2008 v praci) a zacinaji me obtezovat omezeni aplikace bezici v 32-bitovem rezimu. Napriklad moc jsem si zvykl na Registry plugin v Salamander (mozna to neni plugin, ale proste moznost pracovat s registry stejne jako s FS), ale v Salamanderu jsem ted omezen pouze na 32-bitove vetve. :-(

Dekuji.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Dobrý den, 64b verzi bychom rádi připravili. Momentálně Salamandera překládáme v Microsoft Visual C++ 6.0 a podpora 64b znamená přechod na verzi 2008. Tento nový překladač máme na stole a pokusíme se ve verzi Salamandera 2.53 na něj přejít. Podle specifikací tento překladač nepodporuje kompilaci pro platformy Windows 9x, Me a NT4. To by znamenalo, že Salamander 2.53 poběží od Windows 2000 dál. To je momentálně jedna z věcí, která nás znervózňuje a budeme muset udělat hlubší průzkum.

Další problém bude na straně některých pluginů, které neexistují v 64bitové verzi (zejména PictView, naprogramované v Delphi a assembleru).

Závěr: podporu 64b rozhodně plánujeme co nejdříve, ale musíme provést hlubší průzkum.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Zrovna podpora pro NT4 je IMO zbytecna. To je tak obsolete system ...

WinME snad nikdo rozumny nepouziva.

Systemy s Win98 jeste nekdy vidim, ale opravdu tam potrebujeme nejnovejsi AS? System je to tak jako tak stary a drzet stale podporu mi neprijde rozumne (i vzhledem ke zdrojum co mate).
Jiri {x2} Cincura
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Jan Rysavy wrote:Další problém bude na straně některých pluginů, které neexistují v 64bitové verzi (zejména PictView, naprogramované v Delphi a assembleru).
Cast v asm by nemusel byt zas az takovy problem. Nicmene Delphi bude orisek. Mozne reseni by byl beh v 32bit sandboxu (coz je ale take dost prace, relativne zbytecne pro AS).
Jan Rysavy wrote: Závěr: podporu 64b rozhodně plánujeme co nejdříve, ale musíme provést hlubší průzkum.
Vynikajici!
Jiri {x2} Cincura
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Firefox 3.0 potřebuje pro běh alespoň Windows 2000, takže ta doba, kdy nebude problém zahodit podporu pro W9x zřejmě přichází.

32b sandbox: na to se chceme právě mrknout. Plugin PictView nás trápí, protože ho většina zákazníků má nakoupený a pokud v 64b verzi prostě nebude obsažen, budeme mít problém. Další problém bude WinSCP, které má Martin Přikryl v Borland Builderu a 64b verze je zatím velkou otázkou.

Potom jsou tu pluginy závislé na 32b DLL, které lze zřejmě obětovat: Eroiica Viewer a UnACE.

V případě pluginů UnRAR, UnCAB, 7-Zip budou k dispozici 64b knihovny.

Zbytek kódu (jádro Salamandera a hlavně pluginy) je v Microsoft Visual C++, takže konverze nebude problém.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Jan Rysavy wrote:32b sandbox: na to se chceme právě mrknout.
Skoda, ze je to de facto zbytecna prace. :( Ale jinak to asi nejde...
Jan Rysavy wrote: Plugin PictView nás trápí, protože ho většina zákazníků má nakoupený a pokud v 64b verzi prostě nebude obsažen, budeme mít problém. Další problém bude WinSCP, které má Martin Přikryl v Borland Builderu a 64b verze je zatím velkou otázkou.
Jj, PictView by byla skoda.

Borland na 64b docela zaspal ... :(
Jan Rysavy wrote: Potom jsou tu pluginy závislé na 32b DLL, které lze zřejmě obětovat: Eroiica Viewer a UnACE.
Minimalne v prvnich chvilich to nebude kriticke.
Jiri {x2} Cincura
David

Post by David »

Moc dekuji za odpoved. Preji vam hodne uspechu a doufam, ze nejaka verze bude jiz brzy.

Prosim zavedte alfa/beta verze. Rad bych si s necim novym zacal hrat. ;-)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Verze 2.52 i 2.53 plánujeme včetně bety.
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Patera »

Jan Rysavy wrote:Tento nový překladač (VC9) máme na stole a pokusíme se ve verzi Salamandera 2.53 na něj přejít. Podle specifikací tento překladač nepodporuje kompilaci pro platformy Windows 9x, Me a NT4.
Zajimave. Vrtalo mi hlavou, v cem to spociva.
Kamarad google to nastinil:
http://www.windowsvistaplace.com/creati ... ual-c-2008
http://louis.steelbytes.com/vs2008_vs_win40.html
Z nich plyne, ze se jedna predevsim o nasledujici problemy:
1) linker neumoznuje nastavit OS a SUBSYSTEM na verzi 4. To se da obejit dodatecnou zmenou napr. starym EditBinem
2) par RTL funkci pouziva pouze widechar API nebo spatne kontroluje chyby vracene API funkcemi. Vzhledem k tomu, ze Salamander pouziva svoji vlastni RTL (salrtl.dll), nemel by to byt problem
3) ladit na Windows < 5.0 by slo jen pres remote debugger ze starsich verzi MSVC. Nebo vubec?

Vi nekdo o nejakem dalsim problemu?
Last edited by Jan Patera on 16 Jul 2008, 15:49, edited 1 time in total.
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Patera »

Jan Rysavy wrote:Potom jsou tu pluginy závislé na 32b DLL, které lze zřejmě obětovat: Eroiica Viewer a UnACE.
V soucasne dobe nemohu vyloucit, ze Eroiica Viewer bude 64-bit ready drive nez Salamander
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Patera »

cincura.net wrote:Zrovna podpora pro NT4 je IMO zbytecna. To je tak obsolete system ...
Off topic: nepotkal jsem stabilnejsi system od MS nez NT4. Bohuzel je uz nemam, anzto po 10 letech bezproblemoveho provozu (bez reinstalace) mi loni chcipl disk :-/
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

32bit sandbox: howto

Post by Jan Patera »

cincura.net wrote:Mozne reseni by byl beh v 32bit sandboxu (coz je ale take dost prace, relativne zbytecne pro AS).
Co vis o tomto piskovisti? Mohl bys poskytnout nejake URL? Asi se na tohle neumim googla zeptat :-(
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: 32bit sandbox: howto

Post by Jan Rysavy »

Jan Patera wrote:Mohl bys poskytnout nejake URL? Asi se na tohle neumim googla zeptat :-(
Nehledal jsem, ale řešení je jasné (a hnusné). V podstatě client/server architektura, kdy 32bitové DLL poběží ve svém 32bitovém procesu a s 64bitovým procesem budou komunikovat pomocí prostředků inter-process communication (IPC). Samozřejmě to znamená zásadní zásah do obou stran, nehrozí sdílení Windows handlů (HDC, HWND, atd), které momentálně jak ve WinSCP, tak v PictView masivně používáme.

Pokud někdo vít o méně děsivém scénáři, tak sem s ním prosím.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Jan Patera wrote:
cincura.net wrote:Zrovna podpora pro NT4 je IMO zbytecna. To je tak obsolete system ...
Off topic: nepotkal jsem stabilnejsi system od MS nez NT4. Bohuzel je uz nemam, anzto po 10 letech bezproblemoveho provozu (bez reinstalace) mi loni chcipl disk :-/
OT: ja nerikal nic o stabilite. Jen o tom, ze je to veeelmi stary system (a plnove ci nepodporuje).
Jiri {x2} Cincura
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

cincura.net wrote:OT: ja nerikal nic o stabilite. Jen o tom, ze je to veeelmi stary system (a plnove ci nepodporuje).
OT: souhlas, NT4 kdybychom nepodporovali v řadě 2.5, tak se nic moc neděje. Uříznout W9x je složitější rozhodnutí i když s každým dalším měsícem ve prospěch uříznutí :)
Post Reply