Page 1 of 4

Jak to vypadá s vývojem? (+Unicode debata)

Posted: 09 Jul 2008, 23:13
by PepaR
Dobrý den,

už je to trošku divné, že dlouho nebyla žádná zpráva o vývoji. Tak to vypadá, jako by byl Salamander skutečně mrtvý.... slibovaná čeština taky nikde.... (teda kromě té neoficiální)

EDIT (Jan Ryšavý): upraven subject, vlákno se přerodilo na Unicode diskuzi.

Posted: 10 Jul 2008, 08:01
by Jan Rysavy
Připravujeme lokalizovatelnou verzi 2.52. Zároveň se pomalu rodí plugin pro procházení sítě v panelu, který si uživatelé velice žádají. V září budeme mít dost přesnou představu o vydání Altap Salamander 2.52 beta 1. Změny jsou poměrně rozsáhlé, takže tentokrát se to bez beta verze a Vaší pomoci při testování neobejde.

Posted: 10 Jul 2008, 08:26
by Kajman
Jan Rysavy wrote:Připravujeme lokalizovatelnou verzi 2.52. Zároveň se pomalu rodí plugin pro procházení sítě v panelu, který si uživatelé velice žádají. V září budeme mít dost přesnou představu o vydání Altap Salamander 2.52 beta 1.
"Rychlost" vývoje je bohužel věcí, která tak skvělý program potápí. Osobně jsem si raději koupil licenci Total Commanderu, kde je reakce na problémy a rychlost vývoje podstatně vyšší.

Posted: 10 Jul 2008, 11:04
by Jan Rysavy
O problému víme a snažíme se ho řešit, situace nás také netěší.

Posted: 10 Jul 2008, 15:05
by Guest
Možná by stačilo zapracovat trošku jen na marketingu a rychlost by se hned jevila jinak. Stačilo by přidavat funkce postupně a vydávat verze třeba i s jednou přidanou funkcí, protože se to nezdá, ale pokud přejdete k ročnímu uvolňování verzí, tak rok je dlouhá doba a dáte náskok konkurenci.

Samozřejmě nejsme vývojář a jsem ten poslední co by Vám do toho měl kecat, jen jsme chtěl projevit svůj názor.

Posted: 10 Jul 2008, 15:13
by Jan Rysavy
Přesně to plánujeme pro verzi 2.53, kam bychom chtěli vmáčknout atraktivní drobnosti, pro které nebude potřeba provést audit 15MB zdrojového kódu, jako to bude v případě podpory pro Unicode.

Bohužel i drobnosti, jako bylo zobrazování přenosové rychlosti a odhadu času při Copy/Move operacích, už dnes znamenají měsíc práce, pokud je chceme provést solidně (neříkám dokonale, viz vlákna o kolísající rychlosti).

Posted: 11 Jul 2008, 11:23
by PepaR
Skvele, k tomu neni co dodat. Diky za info

Posted: 17 Jul 2008, 14:35
by PepaR
Ještě mi to nedá abych nedodal. Možná by nebylo na škodu, někde v záhlaví hlavní stránky Altapu umístit nějaký minibar, kde by bylo napsano na čem pravě děláte a kolik je procentuelně hotovo.

Vyřešili byste tak několik much jednou ranou, zamezily byste podobným dotazům na to jak to vypadá s vývojem a kdy bude hotové to a to, tzn. ušetřili byste čas ohledně odpovědí na pdobně dotazy nebo byste jen poukázali na browser bar. No a další kladnou věcí by bylo, že by vývoj Altap Salamandera nevypadal jako mrtvý projekt, na což si řada uživatelů nebo náhodných kolemjdoucích stěžuje.

Posted: 22 Jul 2008, 02:02
by Ether
PepaR wrote:Ještě mi to endá abych endodal. Možná by nebylo na ěkodu, někde v záhlaví hlavní stránky Altapu umístit nějaký minibrowser bar, kde by bylo napsano na šem pravě děláte a kolik je procentuelně hotovo.
+1

Posted: 22 Jul 2008, 12:03
by cincura.net
PepaR wrote:Ještě mi to endá abych endodal. Možná by nebylo na ěkodu, někde v záhlaví hlavní stránky Altapu umístit nějaký minibrowser bar, kde by bylo napsano na šem pravě děláte a kolik je procentuelně hotovo.
Popravde nez se zabyvat nejakym barem na strankach (BTW nestacilo by RSSko?), radeji bych videl kratsi vyvojovy cyklus. Nektere funkce jsou samozrejme na dlouho (treba Unicode), ale pro zbytek by se daly detat nejake "raw" verze (zadna instalace atp.)...

Posted: 23 Jul 2008, 01:43
by PepaR
Ono je jedno zda by to bylo RSS či cokoliv jiného (ten minitab byl jen výkřik od tmy), ale jde o to aby se tam alespoň jednou 1x nebo 2x do měsíce objevilo, že jsme pokročili v tom a v tom, to nám bude trvat déle atd. atd.

Posted: 30 Jul 2008, 09:58
by k0nelupy
ono je problem to procento odhadnout myslim ze stale plati ze 90 % zabere 10 % casu a zbytek obracene a ALTAP ma vse zkontrolovane a robustni vice nez jini

Posted: 30 Jul 2008, 13:39
by PepaR
Ja vím, že chlapi z Altapu dělají věci pořádně, o tom není pochyb a díky jim za to. Mluvím, ale spíše o pohledu zvenčí a pohledu marketingovém. Tam si myslím mají co dohánět.

PS: Jinak čas se odhaduje vždycky těžko a nikdo něříká, aby výše navrhované byly závazné termíny. Dole by mohla být poznámka, že se jedná pouze o odhad za která nenesou autoři žádnou zodpovědnost.

Posted: 30 Jul 2008, 15:25
by zarevak
Nezávazné termíny tu již byly (viz původní Roadmapa), avšak pokud bychom se jí měli řídit, tak již dávno máme verzi 3.0 8)

Protože odhadované termíny v roadmapě byly značně nepřesné, bylo rozhodnuto, že bude lepší žádné termíny neudávat... :P

Je pravda, že by častější vydávání verzí Salamandera přineslo více pozornosti médií k Salamanderu a tím i větší reklamu, ale osobně si nestěžuji. Vím, že častější verze mi příchod UNICODE podpory neurychlí (ba naopak) a tak si musím vystačit s tím, co mám.

PS: UNICODE je v současnosti moje nejpotřebnější chybějící featura, ale protože jsem sám vývojář, vím, jaké komplikace to přínáší:
- V ASCII je každý znak jeden byte. V UNICODE jeden znak může být kódován mnoha byty po sobě a některé znaky mohou být zapsané různou kombinací jinak dlouhých řetězců. V ASCII se tedy nestane, že bych načetl jen kus znaku. V UNICODE můžete o kus znaku přijít a změnit tak význam textu! (např: háček nad písmenem)
- Dále tu je otázka řazení, která je závislá na jazyce a v každém jazyce se řadí jinak:
CZ: A, ... C, Č, D, ... G, H, Ch, I, ...
EN: A, ... Ca, Ce, Ch, Ci, Cz, D, ...
ES: A, ... Ca, Ce, Ci, Cz, Ch, D, ....
- UNICODE existuje v různých kódováních: UTF-8, UTF-16, UTF-32, ...

Posted: 30 Jul 2008, 17:27
by Jan Rysavy
Další divoká záležitost je míra podpory Unicode v operačních systémech. Například až ve Windows Vista dokáže Windows Explorer zobrazit slitek fi v názvu souboru. Je na tom vidět, že podpora se od verze k verzi zlepšuje. Windows 2000 jsou nejslabší platforma, kde Salamander poběží. XP jsou na tom lépe, Vista momentálně nejlépe (ale stále jsme při testování naráželi na nedodělky).

Pro zájemce něco o Unicode: http://unicode.org/versions/Unicode4.0.1/

Kapitola sama pro sebe je NTFS, který Unicode vlastně podporuje jen velice omezeně, viz:
http://blogs.msdn.com/michkap/archive/2 ... 69540.aspx
http://blogs.msdn.com/michkap/archive/2 ... 48699.aspx

Zkrátka implementace Unicode do Salamandera bude plná kompromisů a buď se bude chování lišit systém od systému (W2K, XP, Vista, ...) nebo budeme muset k Salamanderu přibalit Unicode knihovnu o velikosti několika set kilobajtů. Popravdě jsme ještě vhodného kandidáta nehledali a nebude jich mnoho. Unicode je pekelná záležitost.