UAC - ano či ne?

Zde můžete volně diskutovat o programu Altap Salamander. Ptejte se, odpovídejte a vyjadřujte své názory. Prosíme, nevkládejte sem hlášení problémů či návrhy na nové funkce.

UAC?

jo
7
50%
ne
5
36%
záleží na okolnostech
2
14%
 
Total votes: 14

User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

UAC - ano či ne?

Post by Ether »

V souvislosti s opětovným zmíněním UAC na fóru mě napadl takový malinkatý off-topic. Vyjádřete svůj názor na UAC, jestli používat či ne, případně jenom někdy, proč si to myslíte, ... Doufám, že to bude trochu přínosné, přinejmenším v tom, že se tady pravděpodobně dočteme o principech UAC ve větším detailu.
Ελληνικά rulez.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Post by Ether »

Vzhledem k mým zkušenostem s Linuxem, kde je zvykem, že i administrátor (pokud je současně uživatelem počítače) má svůj vlastní účet s právy obyčejného uživatele, vidím UAC jako pokrok. Totiž v Linuxu, když spustíte proces, který vyžaduje vyšší práva, než má uživatel, pod kterým pracujete, zobrazí se (možná automaticky, možná je to pouze dobrý zvyk programátorů) dialog pro zadání hesla (= spuštění procesu jako 'root'). Když jsem se pokoušel podobný přístup aplikovat na domácí Windows, zkrachovaly moje snahy na několika skutečnostech:

x] Windows se ptají automaticky, jestli spustit proces pod adminem, pouze u souborů s názvem 'setup.exe' a podobně, tj. prakticky nikdy.
x] Pro automatické aktualizace to nefunguje - tray ikonka pro ně se zobrazuje pouze v admin exploreru. (Mám aktivováno pouze oznamování.)
x] Stýkám se s programy, které s tímto vůbec nepočítají. Nebudu rozebírat Sunbelt FW, který nezvládá ani FUS, zmíním třeba instalační programy, které vytvářejí zástupce ve složkách admina nebo automaticky spustí program po instalaci, a až si člověk všechno hezky ponastavuje, zjistí, že to nastavoval adminovi.
x] Některé programy si stále ještě vesele zapisují do složek s omezeným přístupem (svá složka v Program Files, složka Windows) a některé se dokonce ani neobtěžují vyhlásit chybu, když se to nepodařilo (pak člověk má hledat, proč ta či ona věc nefunguje). To, že program nepozná, že nejede pod adminem a zrovna proto se např. update nepovedl, už mi ani nepříjde.

Proto jsem zajásal, když jsem uviděl UAC, který alespoň zčásti toto řeší. Ovšem opět:

x] Musí s tím počítat programátor, což jak vidíme na příkladu AS, není rozhodně jednoduchá záležitost.
x] Tuším, že jsem někde četl, že UAC jde i prolomit nebo jednoduše obejít. (Něco ve stylu, že existuje tweakovací program na vypnutí dotazů a samotná elevace je potom nechráněná.)
x?] Nefunguje to pro uživatele, kteří nemají potenciální práva admina.

Musím ovšem taky zmínit, že s UAC jsem pracoval pouze krátkou dobu, když jsem si pohrával s Vista RC2, takže neznám tuto funkci do podrobností ani neznám nejnovější vývoj.
Ελληνικά rulez.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Ja mam UAC zapnuto a neobtezuje me to. Pri bezne praci to nepocituji a kdyz jednou za mesic musim neco nastavit ten jeden dialog klidne odkliknu.

Mirny problem mohou byt ruzne vyvojove nastroje, ktere delaji debug procesy apod. Nicmene ty muzu spustit "naplno" a predpokladam, ze vyvojar neinstaluje kde-co na svuj PC, tedy riziko neni tak velke (a spoustet by mel jen dane prostredi, ne vse).
ether wrote:x] Musí s tím počítat programátor, což jak vidíme na příkladu AS, není rozhodně jednoduchá záležitost.
Tady je to neco jineho. Altap potrebuje, aby mohl nektere operace, po povoleni (= elevace procesu), jako admin provadet. Pokud clovek pise bezny SW a zapisuje na spravna mista vubec to nepociti. Pokud neni programator tele a nepise vse stejne od dob DOSu, tak zadna zmena. <no_flame>Bohuzel dneska si kazdy mysli, ze je programator, kdyz napsal 3 programy po 1000 radcich a ze s tim vystaci cely zivot.</no_flame>

Naproti tomu, pokud chci program, ktery neco provede i pod adminem (tech beznych ale moc neni), vyzaduje to pomerne netrivialni cast prace navic. Musim byt schopen spustit "jiny proces", ktery dostane vyssi prava a operaci provede. Zde je to neco za neco.

Totiz je take otazka, jestli admin ma mit neomezena prava (jako treba na Linuxu), nebo jestli nektere akce maji byt minimalne obtiznejsi i pro nej (ne bezne ukony spravy OS, ale veci, ktere k zovotu nepotrebuje, napr. mazani event logu, zapis do pameti procesu, atp.). Nicmene to je na jinou debatu.
ether wrote: x] Tuším, že jsem někde četl, že UAC jde i prolomit nebo jednoduše obejít. (Něco ve stylu, že existuje tweakovací program na vypnutí dotazů a samotná elevace je potom nechráněná.)
Dotazy na povoleni/zamitnuti bezi v samotnem "desktopu" a bezny SW tam nema pravo cokoli udelat. Nicmene pokud je user blazen a nainstaluje nejakou services apod., ktera bude mit vyssi prava nez je nutne, muze i UAC obejit. Neni to lek na blbost, ale na spatny SW.
ether wrote: x?] Nefunguje to pro uživatele, kteří nemají potenciální práva admina.
Pokud nejsem admin, pta se to na heslo. Bud ho vim a muzu to povolit a nebo ne (= jsem bezny user) a potom nemam co do takovyhle veci sahat. :)
Jiri {x2} Cincura
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

cincura.net wrote:
ether wrote:x] Musí s tím počítat programátor, což jak vidíme na příkladu AS, není rozhodně jednoduchá záležitost.
Naproti tomu, pokud chci program, ktery neco provede i pod adminem (tech beznych ale moc neni), vyzaduje to pomerne netrivialni cast prace navic. Musim byt schopen spustit "jiny proces", ktery dostane vyssi prava a operaci provede. Zde je to neco za neco.
Hezká by byla transparentní implementace UAC, kde by program o UAC nemusel mít tušení. Pravděpodobně to však nebylo proveditelné, takže se MS přiklonili k radikálnímu kroku a porušili do jisté míry zpětnou kompatibilitu, kterou lehce kompenzují technologie jako je virtualizace adresářů a registry.

Většiny aplikací se UAC nedotkne. I když by se mi líbilo, kdyby i textový editor (řekněme Notepad) při pokusu o uložení do zapovězených adresářů nabídnul UAC eskalaci práv místo zmatené chybové hlášky:

---------------------------
Notepad
---------------------------
Cannot create the readme.txt file.

Make sure that the path and file name are correct.
---------------------------
OK
---------------------------
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

Jan Rysavy wrote:Hezká by byla transparentní implementace UAC, kde by program o UAC nemusel mít tušení. Pravděpodobně to však nebylo proveditelné, takže se MS přiklonili k radikálnímu kroku a porušili do jisté míry zpětnou kompatibilitu, kterou lehce kompenzují technologie jako je virtualizace adresářů a registry.
Spis byla obava, jestli by to fungovalo. Existuje tisice binarek a poradne to naladit, by byl asi problem.
Jan Rysavy wrote: Většiny aplikací se UAC nedotkne. I když by se mi líbilo, kdyby i textový editor (řekněme Notepad) při pokusu o uložení do zapovězených adresářů nabídnul UAC eskalaci práv místo zmatené chybové hlášky:

---------------------------
Notepad
---------------------------
Cannot create the readme.txt file.

Make sure that the path and file name are correct.
---------------------------
OK
---------------------------
Jj, nektery program ocekavaji, ze budes zapisovat jen do svych adresaru a jinak ze si to pustis pod adminem. Ale nekdy se taky prehmatnu a musim to udelat znova.
Jiri {x2} Cincura
Post Reply