Mazání do koše bez možnosti obcházení přes SHIFT

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Azaroth
Posts: 6
Joined: 03 Mar 2006, 12:16

Mazání do koše bez možnosti obcházení přes SHIFT

Post by Azaroth »

Už párkráta se mi stala nehoda při mazání. Po těch letech už mam moc lehkou ruku a tak bych se chtěl zeptat, jestli by nešlo přidat nastavení:

"Mazat vždy do koše pomocí SHIFT+DEL, bez možnosti přímého mazání."

Taky by byla dobrá věc možnost nastavit adresář, do kterého by se na každém disku přesouvaly smazané soubory a jen v něm pak moct mazat přímo. Taková náhrada koše.

Je to sice trochu paranoidní přístup, ale uklepnout se člověk může vždycky..
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Když už omylem přidržíte Shift při mazání, tak proč potom prostě nepoužijete Undelete?

Nestačilo by na nějaké mazání bez koše prostě jenom zapomenout?

Existuje komerční produkt Norton Protected Recycle Bin, který by vás možná ochránil.
Altap Salamander fan since 1998
Azaroth
Posts: 6
Joined: 03 Mar 2006, 12:16

Undelete a Norton

Post by Azaroth »

Problém s UNDELETE je, že neni 100%. Hlavně na systémovém disku, kde je velká aktivita zapisování.

Pokud jde o Norton Protected Recycle Bin, samozřejmě znám, ale jeho funkce sahá daleko za to, co jsem měl na mysli (schraňuje všechny smazané soubory všech aplikací i dočasných souborů ap.) a navíc jej nelze koupit samostatně (alespoň o tom nevím), pouze jako součást Norton System Works.

Problém není v tom, že bych náhodou přidržel SHIFT, ale stalo se mi, že jsem si označil adresář (mezerník pro zobrazení velikosti) a pak přejel dolů, takže se adresář dostal mimo obrazovku a najednou zazvonil telefon. No a za pár minut se vrátím a začnu označovat soubory k mazání a na ten adresář prostě zapomenu. A protože je dneska mazání opravdu bleskové (ne jako kdysi na 2GB hardisku. Proto taky mažu se SHIFTem, je to zvyk a mazat v 98kách do koše bylo na dlouho), nevšimnete si toho, že mažete o 100MB víc. Ani upozorňování nestačí, protože i když ho mám zapnuté, prostě už to nečtu.
Ono to zas tak kritické není, protože jsem si něco takhle omylem smazal za těch 7 let jen 2x. Poprvé to bylo asi před dvěma lety a podruhé včera.

Jistě že jde o mojí blbost, ale připadá mi, že mít možnost zakázat přímé mazaní v salamanderovi by se mohlo (mě určitě) hodit.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Undelete a Norton

Post by Jan Rysavy »

Azaroth wrote:jsem si označil adresář (mezerník pro zobrazení velikosti) a pak přejel dolů, takže se adresář dostal mimo obrazovku a najednou zazvonil telefon
Tak přesně toto už jsem také zažil. Pár týdnů jsem si pak lámál hlavu, jak takovou situaci správně vizualizovat. Na nic (co by zároveň neobtěžovalo v běžném provozu) jsem nepřišel.

Zavedli jsme pak jenom jednu věc: pokud soubor/adresář není "selected" (je pouze "focused"), během konfirmace jej zobrazíme jako selected.

Jen se obávám, že možnost úplného zakázání přímého mazání nebude pro většinu uživatelů cesta. Mazání do koše je taková polofunkční nouzovka (mizerný progress, absence retry/skip příkazů). Je to způsobeno tím, že příkaz běží v režii Windows. Možná dát na Shift mazání do koše po souborech, viz třetí volba v Options > Configuration > Recycle Bin. V tomto případě mazací proces kontroluje Salamander a všechny konfirmace fungují.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Undelete a Norton

Post by jis »

Jan Rysavy wrote:Možná dát na Shift mazání do koše po souborech, viz třetí volba v Options > Configuration > Recycle Bin. V tomto případě mazací proces kontroluje Salamander a všechny konfirmace fungují.
Já myslím, že toto nastavení celý problém elegantně řeší. Stačí jako masku použít znak *.

Sám využívám prostřední volbu - vše do koše a ten mám nastaven na bez ptaní. A nikdy jsem neměl problém. Pouze je třeba si dát pozor na nastavení koše, kolik % kapacity disku může koš využít. Při defaultním nastavení se opravdu velké soubory do koše vůbec nemusí přesunout. Stačí však toto jednou nastavit a člověk má jistotu, že vše vždy najde v koši. Jenom ho nezapomenout vynášet :).
Altap Salamander fan since 1998
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Undelete a Norton

Post by Jan Rysavy »

jis wrote:
Jan Rysavy wrote:Možná dát na Shift mazání do koše po souborech, viz třetí volba v Options > Configuration > Recycle Bin. V tomto případě mazací proces kontroluje Salamander a všechny konfirmace fungují.
Já myslím, že toto nastavení celý problém ežegaotně řeší. Stačí jako masku použít znak *.
Myslím, že neřeší. Jádro problému je, že při nechtěném stisku klávesy Shift dojde k permanetnímu mazání, což platí i v tomto případě. Měl jsem na mysli zavedení čtvrtého režimu: bez Shift mazázní do koše, s Shift mazání do koše po souborech, tedy prostřednictvím Salamandera (náš progress, retry/skip konfirmace, atd).
Maxx
Posts: 7
Joined: 03 Mar 2006, 17:28

Re: Undelete a Norton

Post by Maxx »

Jan Rysavy wrote:
Azaroth wrote:jsem si označil adresář (mezerník pro zobrazení velikosti) a pak přejel dolů, takže se adresář dostal mimo obrazovku a najednou zazvonil telefon
Tak přesně toto už jsem také zažil. Pár týdnů jsem si pak lámál hlavu, jak takovou situaci správně vizualizovat. Na nic (co by zároveň neobtěžovalo v běžném provozu) jsem nepřišel.

Zavedli jsme pak jenom jednu věc: pokud soubor/adresář není "selected" (je pouze "focused"), během konfirmace jej zobrazíme jako selected.
Ajo. Podle toho by se dalo poznat, ze mam oznacene jine soubory/adresare nekde mimo obrazovku. Akorat v tom spechu, to clovek vetsinou stejne prehlidne:/

Napadla me idea:
Pri zobrazeni o potvrzeni smazani (tedy hned po stisku <del>) by se krome vysviceni polozky pouzila jakasi overlay ikona (treba vykricnik v cervenem kruhu), ktera by byla patricne velka (vetsi nez samotky radek) a kterou by nikdo neprehledl. Ikonka by byla pres kazdou vybranou polozku. Pokud by byly vybrane polozky mimo obrazovku, svitila by overlay ikona nekde nahore (prekryvala by misto nahore, kde jsou nazvy sloupcu, nevim, jak to presne nazvat:). Tak by si kazdy vsimnul, ze maze i neco dalsiho.

Nevim, jestli by to nemelo stejnej problem - a sice, ze ve spechu clovek nekouka a jen macka klavesy, ale co vy na to? ;)
Rada
Posts: 43
Joined: 09 Dec 2005, 16:34
Location: Brno, Česko

Post by Rada »

Nebylo by řešení vykašlat se na standardní koš a vytvořit nějaký vlastní Salamandří koš, kde by byly tyhle možnosti nastavení ?
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Rada wrote:Nebylo by řešení vykašlat se na standardní koš a vytvořit nějaký vlastní Salamandří koš, kde by byly tyhle možnosti nastavení ?
Nebo přes vlastní obsluhu, ale do standardního koše?
Altap Salamander fan since 1998
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Maxx wrote:Pri zobrazeni o potvrzeni smazani (tedy hned po stisku <del>) by se krome vysviceni polozky pouzila jakasi overlay ikona (treba vykricnik v cervenem kruhu), ktera by byla patricne velka (vetsi nez samotky radek) a kterou by nikdo neprehledl. Ikonka by byla pres kazdou vybranou polozku. Pokud by byly vybrane polozky mimo obrazovku, svitila by overlay ikona nekde nahore (prekryvala by misto nahore, kde jsou nazvy sloupcu, nevim, jak to presne nazvat:). Tak by si kazdy vsimnul, ze maze i neco dalsiho.
Něco takového jsem uvažoval, ale naráželo to na tolik komplikací a bylo to natolik nestandardní, že jsem problém časem opustil.
Rada wrote:Nebylo by řešení vykašlat se na standardní koš a vytvořit nějaký vlastní Salamandří koš, kde by byly tyhle možnosti nastavení ?
Obávám se, že dva koše není ta pravá cesta. Koš je do Windows dost prorostlá funkce, na kterou je navázáno mnoho dalších.
jis wrote:Nebo přes vlastní obsluhu, ale do standardního koše?
To neumíme naprogramovat. Navíc by bylo riziko, že funkce přestane u novějších Windows fungovat, což by zrovna u mazání do koše byla dost nepříjemná záležitost. Do koše mažeme jednoduše pomocí API SHFileOperation. Ví někdo o dalších možnostech, například nějaký přímý OLE interface pro Recycle Bin?
Azaroth
Posts: 6
Joined: 03 Mar 2006, 12:16

A co nastavit adresáře pro mazání do koše?

Post by Azaroth »

A co kdyby bylo možný určit seznam adresářů, ve kterých by nešlo mazat jinak než dokoše (F8, DEL i SHIFT+DEL by mazali vždycky do koše).
Tím by se dalo mazání vyřešit pro klíčová data, protože bez toho, že by si to člověk přenastavil v konfiguraci by prostě nešlo smazat něco důležitýho rovnou.
BohumilB

shift+delete

Post by BohumilB »

Vazeni, jak to tu procitam, tak se nejak vzdalujete od puvodniho navrhu, ke kteremu se timto pripojuji .....
Potrebujeme obejit mazani formou SHIFT+Delete, na ktere jsem navykli i odjinud nez od salamandra.
I ja jsem si uz neco omylem smazal shift+deletem ...... 8)
Miroslav Novosad
Posts: 60
Joined: 04 Feb 2006, 13:14
Location: Ostrava

shift+delete

Post by Miroslav Novosad »

Já bych to nekomplikoval. Shift+Del je systémová záležitost. Nevím, proč by měl SS zavádět nějaké nestandardní vlastnosti. Když si někdo není jistý, tak ať nepoužívá Shift+Del a maže vždy do koše. Nastavování jakýchsi mezistupňů, zvláštních režimů mazání pro konkrétní adresáře apod. mi příjde jako totální úlet. Jednak aby se těch výjimkách od standardního chování ještě někdo vyznal (a to už nemluvím o začínajícím uživateli SS, na kterého se vyvalí pytel nastavení a odejde raději k jinému manažeru) a "druhak" problém to neřeší, jenom se přesouvá jinam. I v tom "meziadresáři" se člověk může uklepnout, omylem vysypat koš (třeba když zazvoní telefon a zapomene se obnovit z koše před vysypáním :) ), smazat něco zrovna v tom adresáři, který se zapomněl dát do seznamu atd.
A hlavně bych řekl, že autoři mají důležitější věci na práci.
Osobně jsem pro přístup: "Smažeš si něco omylem? Tvoje blbost/nepozornost, Tvůj problém, příště si dáš pozor." Všechno nejde ošetřovat. V autě taky není tlačítko zpět, když to člověk někam našije.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Re: shift+delete

Post by cincura.net »

Miroslav Novosad wrote: A hlavně bych řekl, že autoři mají důležitější věci na práci.
Osobně jsem pro přístup: "Smažeš si něco omylem? Tvoje blbost/nepozornost, Tvůj problém, příště si dáš pozor." Všechno nejde ošetřovat. V autě taky není tlačítko zpět, když to člověk někam našije.
Tak pod tohle se podepisu. Presne tak!
Jiri {x2} Cincura
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: shift+delete

Post by jis »

Miroslav Novosad wrote:Já bych to nekomplikoval...
Sláva, konečně další hlas na stranu střízlivého přístupu.

Celé to nechtěné mazání se shiftem je podle mne blbost. A co třeba takové nechtěné formátování, nechtěně odeslaný email, nechtěně vypnutý počítač, ... :)
Altap Salamander fan since 1998
Post Reply