Rozšíření pluginu Mapa disku

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Rozšíření pluginu Mapa disku

Post by fraktik »

Třeba o tyto funkce:
- uložení načtené mapy - mám na (notebookovém, tudíž pomalém) disku rozsáhlou knihovnu + některé původně linuxácké programy jako je Maple (=> statitisíce souborů) a tak se mapa generuje klidně i několik hodin
- na to navazuje možnost příp. pozdějšího vyhledání rozdílů
- export (txt/cvs/html) - možnost bohatého výběru možností co a jak vypsat (doteď používám primitivní tree /F a "dir /W /S /OGN /B > sez.txt")
- možnost zobrazit i prázdné místo (často lidem názorně ukazuji poměrné zaplnění jejich disku - a jejich nejoblíbenějším je koláček ve Win vlastnostech), případně vyloučit konkr. adresář(-e)
- zná autor i koláčové zobrazení? (jako to dělají linuxové nástroje - teď z hlavy nevím přesný název, ale je to tuším v zákl. sw. distribuci Ubuntu)
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Re: Rozšíření pluginu Mapa disku

Post by zarevak »

Dobrý den,
děkuji za nápady k pluginu ;)

1) Uložení a načtení - tento nápad se objevil již v raných alpha verzích DiskMapy, kde funkčnost měla být použita pro ladění zobrazení a uložený soubor neobsahoval názvy souborů - soubor obsahoval strukturu, typ souboru a velikost souboru = 16 byte na záznam (soubor/složka). Pro disk s miliónem souborů tedy zabíral 16MB. Pro reálné využítí se jmény souborů bude třeba závést nějakou kompresi nebo lepší formát uložení dat.

2) Porovnání - i o této funkčnosti jsem uvažoval a chtěl ji využít například pro porovnání, jaké soubory instalace programů v počítači změnila.

3) Hledání v DiskMapě - v poslední době řeším otázku "DiskMapa prošla všechny soubory, proč teď nemohu mezi nimi jeden soubor najít"? Tato funkčnost je na prvních místech plánovaných vylepšení.

4) Export - o tomto jsem neuvažoval a připisuji si na seznam nápadů (řešilo by částečně i hledání, protože exportovaný soubor lze prohledávat a zpracovávat pomocí dalších nástrojů).

5) Prázdné místo - toto má využití asi jenom v kořenovém adresáři disku (nebo přípojného bodu) - pro podadresáře nemá porovnání s celkovým volným místem smysl. Naráží se zde ještě na jeden zádrhel, kdy "volné místo" + "soubory nalezené DiskMapou" != "celková kapacita disku" Hodnota se může lišit oběma směry: některé soubory DiskMapa nemusí najít (nedostatečná práva, speciální systémové adresáře); naopak některé soubory na disku nezabírají místo, protože jsou uloženy přímo v MFT (u NTFS)

6) Ignorování složek/souborů - o ignorování složek či souborů jsem zatím neuvažoval - spíš o možnosti, že by některé položky byly odlišeny svojí kresbou (třeba systémové, pagefile, ...). Přidávám na seznam nápadů.

7) Koláčové zobrazení - Už jsem s několika lidmi toto probíral a dokonce mám na papíře několik návrhů. Bohužel jsem zatím nebyl schopen příjít s řešením, které by tak dobře využilo plochu minotoru jako TreeMapa. Uvítám jakékoliv obrázky, návrhy jak koláče kreslit, aby co nejlépe vyjádřily obsazenost disku.


Pro nejbližší verzi DiskMapy uvažuji nad koláčovým zobrazením (často žádané) a hledáním souboru v mapě (mnou potřebné). Po vašem příspěvku ještě zvažuji export do souboru čitelného jinými nástroji.
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Re: Rozšíření pluginu Mapa disku

Post by fraktik »

Předem chci poděkovat autorovi: Mapa disku je velmi užitečný plugin, který - ač jsem ho objevil teprve nedávno - hojně používám - neb narozdíl od hledání duplicit ve standartním vyhledávacím okně dovoluje (zatím jen opticky) najít duplicitní (či třeba jen hodně podobné) složky.

K jednotivým bodům:
1) komprese je 100% potřeba (neb i pouhé textové výpisy z "tree" mají 7-8x menší velikost)
2+3) ano, přesně k podobným účelům bych addon využíval - stálo by možná za to k tomu buď využít zabudovanou funkci vyhledávání (Ctrl+F, následně Ctrl+D) či vygooglit řešení z nějakého archivátoru (všechny standartně nabízejí přírůstkovou (differenční) metodu archivací (edit - teď jsem narazil dokonce i přímo na nějaký (odsud odkazovaný) kód pro vyhledávání duplicit) - osobně na duplicity používám krom AS i CloneSpy (neb umí najednou označit všechny "přebytečné" soubory dle různých masek - btw navrhnu to nejspíše jako další vylepšení AS)
4) koukám že vlastně 1+2+3 lze (zřejmě) poměrně jednoduše řešit právě pomocí této "navíc" fce
5) root - Osobně dávám vždy prohledat celý disk - neb MD neumožnuje "donačtení" adresáře o úroveň výše (=> přidávám coby další návrh! :wink: ), kdežto o podadresáře se postará snadno.
Se součtem lišícím se od skutečné velikosti bych se netrápil (1. přesná čísla jsou zobrazena přímo v adresním řádku AS + jde nám přeci hlavně o (grafický) poměr - a do toho se prostě "z principu" mnoho věcí nevejde - ať už žurnálovací soubory (začínající $ u ntfs, odkládací soubory (pagefile.sys + hiberfile.sys), zálohy OS (System Volume Information) či prostě systémové soubory (jako je registr atp atp)). Pokud byste si chtěl hodně hrát, šlo by to dát do voleb/možností - co všechno (a jak) se má zobrazovat - ale chtělo by to nějak výrazně (kupř. barevně) odlišit - viz i vaše reakce na 6.bod
6) představoval jsem si něco jednoduchého (jako když zavírám záložku v prohlížeči - klinutí 3. myšítkem (kolečko) či obyč. s shiftem...) pro rychlé odebrání ze zobrazení - aby se obrázek (okamžitě) překreslil bez uvedené složky - teď typicky řeším (nepříliš štastně) dočasným přesunem dané složky někam "doPryč".
7) dříve jsem na Win pro podobné účely používal "scanner" od Steffena Gerlacha.
Každopádně TreeMapa je rozhodně lepší (i hezčí). Ale možná coby alternativa by to sloužit mohlo (pro jednodušší/přehlednější zobrazení topologie):
Image
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Re: Rozšíření pluginu Mapa disku

Post by fraktik »

Ubuntu má implicitně nainstalováno Baobab, přikládám screeny.
Attachments
baobab-strom.png
baobab-strom.png (140.61 KiB) Viewed 6529 times
baobab-kruhovy_diag.png
baobab-kruhovy_diag.png (193.63 KiB) Viewed 6529 times
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Re: Rozšíření pluginu Mapa disku

Post by fraktik »

Asi je to tu mrtvé, ale nevěděl by někdo, jestli lze někde nastavit další barvičky pro polštářky?
Momentálně nerozliším mezi sebou jednotlivé typy multimédií - od mp4, přes mp až po jpg, vše se mi (na velkém disku či při malých souborech) kreslí stejně...
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Rozšíření pluginu Mapa disku

Post by SelfMan »

Pokial viem, DiskMap nema konfigurovatelne farebne zobrazenie. Tak isto na to nema vplyv volba vlastnych fariebv zobrazeni Salamandra..
Post Reply