Hledani v archivech

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Raptor

Hledani v archivech

Post by Raptor »

Hodilo by se mi, kdyby se do hledani pridala moznost hledani (text i soubory) v archivech. Casto potrebuju neco najit v backupech ktere mam zipovane/rarovane/7zipovane a AS to neumi. Nepletu-li se, konkurence to zvlada, drive jsem to pouzival (kdyz jsem ho mel nainstalovany soubezne).

Ano, muze to zpomalovat protoze je treba dekomprese atd. ale je to jen featura, kterou urcite oceni vice lidi.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Re: Hledani v archivech

Post by zarevak »

Nechci znít nějak negativně, ale tohle bude asi trochu problematické.

Z hlediska pluginu jsou dvě možnosti, jak získat z archivu soubory:
- ListArchive(...), který vylistuje celý archiv pro potřeby zobrazení v panelu. (rozbalení pak používá zpětně předaný seznam do metody UnpackArchive(...) )
- UnpackWholeArchive(...), který vybalí všechny soubory odpovídající masky do zadaného adresáře.

Otázka zní, jak to Salamander má řešit.
1) Pokud uživatel hledá v obsahu archivu, tak se nabízí použítí UnpackWholeArchive(...), protože nabízí rozbalit jen soubory zadané maskou hledání.
2) Pokud uživatel hledá jen podle názvu souboru a základních parametrů (velikost, datum změny), tak je vhodnější použít metodu ListArchive(...), která bude pravděpodobně rychlejší.
3) Rozšíření API: Plugin teoreticky může o archivu vědět více a může říci, zda zabalené soubory ubsahují daný řetězec nebo ne, aniž by ho plugin celý vybaloval.
-- dejme tomu nějaký obrovský prázdný soubor, který je v archivu definován jen svoji velikostí - rozbalování zabere spoustu času, ale plugin by mohl rovnou prohlásit, že soubor nic neobsahuje
-- nebo dejme tomu, že hledaný výraz se bude nacházet v prvních několika bajtech mnoha gigového souboru :( rozbalení celého souboru je zbytečné

Další problém se současnou architekturou, kdy Salamander pluginům jen říká "rozbal mi archiv sem," je dvojnásobná zátěž na disk (čtení a zápis). Při hledání neočekévám, že se nějaká data budou zapisovat (což by mohlo dělat problémy se SSD úložišti)

Závěr: taky by se mi hledání v archivech hodilo ;)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Rysavy »

Jde vše, je to jen otázkou vynaloženého času. Momentálně nás docela láká přesun operací nad archivy na pozadí. To jsme celkem promysleli a výměnou za několik týdnů práce by to bylo reálné. Zároveň s archivy pracuje většina uživatelů (na úrovni rozbalit, zabalit), takže by to byla určitě vítaná změna.

Hledání v archive bychom viděli až jako méně důležitou úlohu (pro zlomek uživatelů). Jak to vidíte?
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Patera »

Jan Rysavy wrote:Hledání v archive bychom viděli až jako méně důležitou úlohu (pro zlomek uživatelů). Jak to vidíte?
Ja osobne si klidne pustim 4. file manager (obvykle mi bezi 3), abych mohl neco zdlouhaveho vybalit, ev. zabalit. Ale mit moznost hledat bez nutnosti rozbalit (spoustu) archivu bych ocenil.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Ether »

+1

Hledání beru všemi deseti, zatím to v některých případech obcházím tím, že mám seznam souborů zapakovaných v archivu jako texťák vedle a hledám v něm. Přesun operací na pozadí vítám, a pokud je to možné v dohledné době, pak s chutí do toho; hledání počká.
Ελληνικά rulez.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Re: Hledani v archivech

Post by zarevak »

Jan Rysavy wrote:Jde vše, je to jen otázkou vynaloženého času. Momentálně nás docela láká přesun operací nad archivy na pozadí. ...
Práci s archivy na pozadí vítám. ;)

Napadlo mne, že by plugin mohl dostat nějaký objekt podobný SafeFile.
- Pokud by byla potřebná extrakce, tak by tento objekt reprezentoval současný SafeFile a vše fungovalo jako teď.
- Pokud by se provádělo hledání, pak by objekt mířil do hledacího modulu Salamanderu.
- Pokud by uživatel chtěl přesouvat data z archivu na FileSystem, tak by byl tento objekt takovou "rourou" do metod FileSystem pluginu. 8)

Nevím, jak by to bylo komplikované na straně Salamanderu, ale v pluginech by se nemuselo moc měnit... Aby nedošlo k zahlcení, tak by si Salamander mohl v různých voláních pozdržet plugin, než by mu zpět vrátil slovo. Případně naznačit, že už exkrakce nemá dále pokračovat, ale že se nejedná o chybu (tedy vlastně skip do konce souboru). Teoreticky by se také mohl vytvořit /dev/nul cíl, kterým by se mohla měřit rychlost extrakce ;)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Rysavy »

Co v těch archivech vlastně máte a hledáte? Popravdě si to neumíme představit, tu potřebu s Petrem naprosto nemáme.
Pokud hledáme, je to skrz naše zdrojáky, případně skrz SDK. To je tak všechno.
Raptor

Re: Hledani v archivech

Post by Raptor »

Jan Rysavy wrote:Co v těch archivech vlastně máte a hledáte? Popravdě si to neumíme představit, tu potřebu s Petrem naprosto nemáme.
Pokud hledáme, je to skrz naše zdrojáky, případně skrz SDK. To je tak všechno.
Obecne receno cokoliv :-) Ja nejvice potrebuju hledat text v souborech v archivech. Mam spousty archivu se zalohou "obecne jakekoliv" prace co jsem nekdy delal, nebo mam zabalene scripty ruznych instalacek (Installshield, NSIS, ...) se kterymi delam stale a porad delam nove a proste vim ze jsem nekde neco uz jednou napsal tak to chci najit, to je jednoduche :-)
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Patera »

Jan Patera wrote:
Jan Rysavy wrote:Hledání v archive bychom viděli až jako méně důležitou úlohu (pro zlomek uživatelů). Jak to vidíte?
Ja osobne si klidne pustim 4. file manager (obvykle mi bezi 3), abych mohl neco zdlouhaveho vybalit, ev. zabalit. Ale mit moznost hledat bez nutnosti rozbalit (spoustu) archivu bych ocenil.
Jeste bych doplnil:
1) pro zacatek by aspon stacilo hledat dle nazvu, ne obsahu
2) pokud mate promysleno, jak udelat (ostatni) operace na pozadi, neotalejte s tim a urcite to udelejte pred hledanim (asi to opravdu oceni vice uzivatelu)

Co hledam v archivech? Napr. prave v (pakovanych) zalohach. Obvykle (ale ne vzdy) mi staci hledat v jednom archivu.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Rysavy »

Dobře, díky za info. Až budeme plánovat operace s archivy na pozadí, promyslíme rovnou hledání. Zjevně by tu poptávka byla i po něm.

Teď ovšem napřed dle plánu: dotáhneme AS 2.52b2, pak jazyky v AS 2.52b3, nový web (plus blog, wiki, případně bugzillu pro autory pluginů). Ať se trochu pohneme dopředu :)
User avatar
stepand76
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 455
Joined: 16 Apr 2007, 21:22
Location: Pardubice, Czech Republic

Re: Hledani v archivech

Post by stepand76 »

Kdybybych si měl vybrat, dal bych přednost operacemi nad archivy na pozadí. Taky bych uvítal operace mezi archivy. Tj. např. kopírovat či přesunout soubor z jednoho archivu do druhého.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Re: Hledani v archivech

Post by zarevak »

Každý máme úplně jiné priority. ;)

- Kopírování/Přesun z archivu do archivu nevyužiji nikdy, protože archivy považuji za uzavřené neměnitelné balíčky a nikdy jsem je nijak upravit nepotřeboval.
- Hledání v archivech by se mi hodilo tak jednou, dvakrát do měsíce. (v archivech hledání podle názvu asi 2x častěji než podle obsahu; na disku hledám častěji podle obsahu a proto vlákno za lepší titulek)
- Víc by se mi hodila práce s archivy na pozadí.
- Nejvíce možnost z archivu kopírovat soubory do FileSystem pluginu (FTP) - proto jsem se v předchozím příspěvku zmiňoval o té "rouře".
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Rysavy »

První tři body (týkající se archivů) jsi myslím seřadil přesně. Archivy rozbaluje každý. Někteří je i vytvářejí ;-)
Hledání používá pouze zlomek uživatelů a to samé platí pro operace mezi archivy.

Proto jsme primárně naplánovali operace s archivy na pozadí. Pokud by zároveň šlo podpořit hledání, zvážíme to.
Raptor

Re: Hledani v archivech

Post by Raptor »

Jen tak pro zajimavost, jak hledate treba kus nejakeho kodu (treba dle jmena metody) kdyz vite ze jste ho uz jednou psali v nejakem projektu? Ja osobne treba tyhle veci (protoze se nejedna o klasicke veci) nemam v zadnem CVS, ale kazde zdrojaky ke konkretni toole mam v archivu u daneho "projektu" (vedle DTP materialu, datovych veci atd.)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Hledani v archivech

Post by Jan Rysavy »

Vše mám rozbalené na disku. Disková kapacita je levná a vedle 1TB fotek se to hravě ztratí.
Post Reply