Podpora pro FTPS

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Altair

Podpora pro FTPS

Post by Altair »

Salamander podporuje FTP a pomocí WinSCP pluginu též SCP a SFTP (neboli FTP over SSH). Nepodporuje zatím FTP over SSL - FTPS dle RFC4217.

Podpora pro FTPS získá na důležitosti především proto, že se jedná o jedinou variantu zabezpečeného FTP, kterou podporuje Microsoft IIS 7.0, takže to lidé začnou používat.

Implementace by neměla být příliš složitá, protože jde v podstatě jenom o zabalení běžného FTP do SSL/TLS kanálu.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Podpora pro FTPS

Post by Jan Rysavy »

Zřejmě by to chtělo podpořit autentizaci pomocí certifikátů vedle běžného jméno+heslo?

Jak byste se dívali na závislost Salamandera na knihovně OpenSSL? Nebylo by Vám proti srsti instalovat OpenSSL, pokud byste chtěli používat FTP over SSL ze Salamandera?
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: Podpora pro FTPS - zavislost na OpenSSL

Post by Ether »

Mně by to nevadilo. Stejně ji už někde mám jako součást Apache HTTPD.
Ελληνικά rulez.
User avatar
SelfMan
Posts: 1144
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Podpora pro FTPS - zavislost na OpenSSL

Post by SelfMan »

Nemam s tym problem...
OpenVPN tiez frci s OpenSSL.
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: Podpora pro FTPS - zavislost na OpenSSL

Post by Jan Patera »

Jan Rysavy wrote:Zřejmě by to chtělo podpořit autentizaci pomocí certifikátů vedle běžného jméno+heslo?
FTPS neni (alespon primarne) o certifikatech. Je o sifrovani spojeni.
Jan Rysavy wrote:Jak byste se dívali na závislost Salamandera na knihovně OpenSSL? Nebylo by Vám proti srsti instalovat OpenSSL, pokud byste chtěli používat FTP over SSL ze Salamandera?
Pro toho, kdo by FTPS vyuzil, by to IMHO problem nebyl. Stejne tak to dela Far Navigator plugin pro manazera FAR.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Jan Patera wrote:FTPS neni (alespon primarne) o certifikatech. Je o sifrovani spojeni.
Nechápu význam této poznámky v souvislosti s tím co jsem napsal. Můžeš nám to prosím vysvětlit?
Pro vysvětlenou: ptám se uživatelů FTPS, zda pro autentizaci používají certifikáty.
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: Podpora pro FTPS - zavislost na OpenSSL

Post by Jan Patera »

Jan Rysavy wrote:
Jan Patera wrote:FTPS neni (alespon primarne) o certifikatech. Je o sifrovani spojeni.
Nechápu význam této poznámky v souvislosti s tím co jsem napsal. Můžeš nám to prosím vysvětlit?
Pro vysvětlenou: ptám se uživatelů FTPS, zda pro autentizaci používají certifikáty.
Ne. Pri pouzivani FTPS na strane klienta za pomoci OpenSSL knihoven nepouzivam certifikaty, nikdy jsem je nepouzil a ani nepotreboval pouzit.
Prosim, nechtej po me technicke a teoreticke povidani o tom, jak je to mozne a co je spatne ci neoptimalne.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Jan Patera wrote:Prosim, nechtej po me technicke a teoreticke povidani o tom, jak je to mozne a co je spatne ci neoptimalne.
To není třeba, je to zřejmé. Jen my nebyla jasná ta poznámka. Uvidíme, co ostatní a certifikáty.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Re: Podpora pro FTPS - zavislost na OpenSSL

Post by cincura.net »

Ja taky klientske certifikaty, co se tyka FTPS, nepouzivam.

Na druhou stranu zavilost na OpenSSL (nebo jinem) by mi nevadila, kdyby nejake DLLko apod. mel salam primo u sebe - ne vsude totiz mam (a chci mit) OpenSSL (nebo jine) nainstalovane.
Jiri {x2} Cincura
JanM
Posts: 4
Joined: 14 Mar 2008, 14:34

Re: FTPS podpora v FTP plugin

Post by JanM »

Ako to vyzerá s doplnením FTPS (FTP over SSL) do AS, resp. jeho FTP pluginu?

S manuálnym doinštalovaním (nakopírovaním) OpenSSL libraries nemám problém, beztak ich už používam.

Alternatívne (keďže ste "Alternative Approaches" :-)
Aký iný plugin/SW pre FTPS a jeho -- nejakú formu spolupráce s AS -- zatiaľ odporúčate?

Ďakujem,
Jan
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Post by Ether »

Nejsem si jistý, jestli teď myslíme tu samou věc, ale SFTP přístup podporuje plugin WinSCP.
Ελληνικά rulez.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

WinSCP běží na SSH protokolu, viz http://www.altap.cz/salam_en/help/winsc ... _intro.htm
FTP over SSL (s využitím OpenSSL) zatím Salamander nepodporuje.
JanM
Posts: 4
Joined: 14 Mar 2008, 14:34

Re: Podpora pro FTPS

Post by JanM »

Ďakujem za odpoveď, avšak tieto fakty mi boli jasné z už prebiehajúcej diskusie a vlastného poznania AS (že SFTP je dostupné cez WinSCP a momentálne FTPS nie je podporovaný).

Moja otázka bola:
a) môžeme očakávať FTPS v AS, resp. jeho FTP plugin-e?
b) kedy -- v ktorom release?

Pre istotu ešte raz: pýtam sa na FTPS, teda FTP over SSL (za pomoci OpenSSL libs), nie na SFTP (SSH-FTP).

Pekný podvečer,
Jan
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Podpora pro FTPS

Post by Jan Rysavy »

Chápu, že jsou Vám tato fakta jasná, moje odpověď patřila k předchozímu příspěvku.

SSL podporu bychom do FTP Client pluginu časem rádi doplnili. To je asi vše co k Vašemu dotazu mohu napsat. Nedělali jsme průzkum, co to bude obnášet a momentálně řešíme pro uživatele podstatnější věci.
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: Podpora pro FTPS

Post by Jan Patera »

Podpora pro FTPS byla pridana do Altap Salamandera verze 2.52.
Post Reply