Quick Rename - výběr včetně/bez extenze

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Luděk

Quick Rename - výběr včetně/bez extenze

Post by Luděk »

Co tak F2 po otevření dialogu Quick Rename použít dál jako cyklický přepínač pro výběr jména bez extenze / s extenzí / bez extenze...?
Bylo by to rychlejší, než jiný způsob změny výběru.

Oba způsoby výběru se v tomto dialogu občas hodí a volba v konfiguraci pomáhá jen částečně. Pro přejmenování je vhodnější výběr bez extenze, F2 ale ze zvyku používám také pro zkopírování celého jména do schránky (přestože se to dá udělat pomocí Alt+Shift+Insert).
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

Připojuji se k návrhu, také tak funguju
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Velmi detailně to zde již bylo rozpitváno před půl rokem zde:
http://forum.altap.cz/viewtopic.php?t=1926
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Ano řešilo se to.

Ale přesto bych se připojil, i takto v samostatném vlákně, a poprosil o implementaci F2 coby toggle "bez extenze / s extenzí / bez extenze / ..." (tedy toggle dvoustupňové, ne třístupňové name / ext / all jak také padaly návrhy)

Po několikaměsíční zkušenosti mohu potvrdit, že jsem si na ctrl+A nezvykl. Resp. nedělám to automaticky - vždy se tak nějak zarazím a přemýšlím, jakou cestu zvolit. A kupodivu, častokrát mne napadla dvojí F2, už jen z toho, jak jsme nad tím dříve laborovali. Přepnout v konfiguraci na výběr komplet mi nepomůže, naopak je horší. Využívám a potřebuji obě varianty - i výběr bez extenze i výběr s extenzí. A "přidat" extenzi je jednodušší než ji ze selection ubírat.

P.S.: Možná je vhodné mít tu samostatné vlákno pro požadavek toggle F2. Pokud někdo chcete jinou variantu, prosím směřujte ji do původního vlákna. A sem by mohly přijít komentáře k podpoře F2 (uvidíme, jak moc je to žádané) či naopak k případnému zákazu F2 toggle (u někoho, komu by to dělalo potíže - nejlépe se zdůvodněním proč)
Guest

Post by Guest »

Datalog wrote:Využívám a potřebuji obě varianty - i výběr bez extenze i výběr s extenzí. A "přidat" extenzi je jednodušší než ji ze selection ubírat.
Přesně, u mě je to tak 50:50 (tvorba archivů, přejmenovávání zrojových souborů atd.) a jako výchozí mi označení bez extenze vyhovuje, ale taky bych velmi uvítal třeba tou šipkou dolů mít možnost označit celý název. Tak doufám, že se pár dalších lidí připojí a Altap také přesvědčí :)´(mimochodem jis u tebe je to jak, stačí ti jen ta možnost výchozí konfigurace v menu, resp. používáš to Ctrl+A nebo něco jiného?)
Rada
Posts: 43
Joined: 09 Dec 2005, 16:34
Location: Brno, Česko

Post by Rada »

dlouho se tu o tom diskutovalo, většina uživatelů včetně mě by to uvítala ale autoři jsou bohužel zarytě proti, nevim proč.. :cry: :cry:
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Post by Ether »

Musím uznat, že je tu (http://forum.altap.cz/viewtopic.php?t=1926) velice zajímavá diskuze, zvláště když zmíním, že já osobně jsem si sice změny chování Quick Rename všiml, ale vůbec mě nenapadlo vracet se k původnímu chování.

Využívám QR mnoha způsoby a u většiny z nich je stejně předoznačení naprosto zbytečné až zavazející. Naopak nové chování mě příjemně překvapilo, když jsem bezmyšlenkovitě přes F2, Ctrl+C a F2, Ctrl+V přejmenoval titulky podle videa a ono to fungovalo.

Pokud vyvolám QR, chci většinou:
x] zkopírovat/přepsat název souboru bez přípony: bez komentáře.
x] zkopírovat/přepsat název souboru s příponou: stejně musím přejít na Ctrl+C/V, takže Ctrl+A (v porovnání s dalším F2) je naprosto dostačující. Navíc existují další způsoby, jak název zkopírovat, jak myší, tak klávesnicí.
x] přejmenovat soubor: v tomto případě taky šahám po písmenkách, takže Ctrl+A není daleko.

Tudíž zavedení cyklování výběru pomocí F2 vypadá sice hezky, ale pro můj styl práce to není příliš užitečné. Napadá mě akorát užití pro opětovné zvolení názvu bez přípony po znovuzaměření dialogu.

Funguje i ve Vistě Ctrl+Ins, Shift+Ins a Shift+Del pro operace se schránkou?

@Rada] Obávám se, že lidé, kteří přispívají na fóru, nepředstavují, jak uvádíte, 'většinu uživatelů'.

@ALTAP Team] Omlouvám se, pokud tento příspěvek tematicky nepatří do tohoto vlákna, ale to druhé vypadá už tak nějak opuštěně.
fraktik
Posts: 209
Joined: 27 Apr 2007, 12:13
Location: cz
Contact:

Cyklická změna

Post by fraktik »

Jsem téže pro "duble(think) F2" ;-)
(výběr s/bez Ext)
Luděk

Quick Rename - výběr včetně/bez extenze

Post by Luděk »

Téměř původní "pachatel": díky za upozornění na diskuzi k fungování F2 pro QR na http://forum.altap.cz/viewtopic.php?t=1926, dříve jsem ji nenašel.
Jen ještě pro vysvětlení:
- nepotřebuji nic víc, než provádí Alt+Shift+Insert, jde jen o rychlost a jednoduchost (a zvyk...) - v rychlosti ovládání je kouzlo Salamandru
- přece jen je rozdíl mačkat jednu klávesu/několik kláves a je rozdíl mačkat je jednou rukou nebo dvěma (mačkat Alt+Shift+Insert jednou pravou se dá, i když blbě, ale podvědomá nedůvěra v pravý Alt zpomaluje moje reakce...)
- intuitivní to druhé zmáčknutí F2 možná opravdu není, ale opakované mačkání F2 používám v Excelu (samozřejmě pro něco jiného); z pohledu pochopitelnosti té akce to ale je dost podobné; a nakonec - jsme minimálně dva, koho další mačkání F2 napadlo úplně nezávisle
- i bez úpravy fungování F2 pro QR zůstaně Salamander použitelným až geniálním programem; a je pravda, že s úpravou by už byl možná nesnesitelně geniální :wink:
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Quick Rename - výběr včetně/bez extenze

Post by jis »

Luděk wrote:opakované mačkání F2 používám v Excelu (samozřejmě pro něco jiného)
Mimochodem pro co? Často používám např. cyklické Shift-F3 ve Wordu, nějak si ale nevybavuji k čemu je dobré cyklické F2 v Excelu (do verze 2003).
Altap Salamander fan since 1998
Luděk

Re: Quick Rename - výběr včetně/bez extenze

Post by Luděk »

jis wrote:
Luděk wrote:opakované mačkání F2 používám v Excelu (samozřejmě pro něco jiného)
Mimochodem pro co? Často používám např. cyklické Shift-F3 ve Wordu, nějak si ale nevybavuji k čemu je dobré cyklické F2 v Excelu (do verze 2003).
...tady asi není to správné místo pro řešení Excelu, tak jen stručně pro posouzení podobnosti principu ovládání:
F2 přepíná do režimu editace (obdoba se Salamandrem). Další F2 pak přepíná režimy editace/vkládání - v každém se Excel chová trochu jinak. Při prvním vkládání textu do buňky (před jeho prvním uložením) chci najet kurzorem o pár znaků zpět. Šipka vlevo by text uložila, když ale předtím stisknu F2, tak se můžu v textu pohybovat...
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Luďku, máte naprostou pravdu, nepatří to sem, ale je to super tip pro Excel! Teď to po letech vidím, v levém spodním rohu se opakovaným mačkáním F2 přepíná indikace Enter/Edit :shock:. Dosud, když jsem se při vkládání v Excelu uklepnul, tak jsem se do editace přepínal myší, protože šipky obsah buňky uložily a skočily do další buňky. Nenapadlo mne, že i zde mohu rovnou použít F2 a pak obsah buňky standardním způsobem opravit :oops:.

Velmi se omlouvám za ten krátký off topic, ale myslím si, že to na druhou stranu velmi dobře ilustruje, jak mohou být podobné zkratky před některými uživateli utajeny. Tím však nechci říci, že ji nepovažuji za potřebnou, naopak. Maximální užitečnost asi nemůže být vždy zcela intuitivní. Jen se to musí dobře popsat v helpu.

Luďku, děkuji.
Altap Salamander fan since 1998
Post Reply