Práce s kurzorem mimo zobrazenou oblast?

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Práce s kurzorem mimo zobrazenou oblast?

Post by zarevak »

Dobrý den,
dnes pokračuji dalším příspěvkem u kterého si nejsem jist, zda se jedná o chybu, vlastnost, budoucnost, či něco jiného...

Pokud v neaktivním panelu posunu seznam souborů pomocí scrollbarů tak, že původně vybraná (focus) položka se dotane mimo pohled, tak při přesunu kurzoru z aktivního panelu do neaktivního (pomocí Tab) kurzor skončí mimo obrazovku.

Očekával jsem, že se seznam souborů posune, aby se vybraná (focus) položka dostala do výhledu - nemá moc velký smysl mít kurzor někde mimo obrazovku.

Toto v současnosti vede ke zvláštnímu chování:
1) Při stisku směrové šipky se seznam posune, aby byl kurzor vidět. Původně vybraná položka se do zobrazení dostat nemusí...
2) Při o(d)značení položky pomocí Ins se pohled posune, tak aby byl kurzor vidět. Pokud je to směrem vzhůru, tak první položku vidím nově vybranou - stav označení původní položky (který jsem pomocí Ins změnil) nevidím.
3) Při označení pomocí mezerníku se stav po označení rozliší, zda se jedná o složku nebo o soubor:
.. a) pokud se jedná o soubor, operace skončí stejně jako v případě 2) - soubor se do výhledu nedostane
.. b) pokud se jedná o složku, tak po stisku mezerníku se do výhledu dostane i nově označená složka se spočtenou velikostí obsažených souborů :shock: a kurzor je až na druhé řádce

BTW: Pokud kurzor mimo obrazovku přesunu v aktivním panelu, tak očekávám sjednocení chování podle bodu 3-b) - po označení je vždy vidět označená položka a kurzor pod ní je na druhém řádku výhledu.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Koukám na chování Windows Explorer ve Windows Vista a vypadá to, že také při aktivaci takto odrolovaného okna neprovedou narolování na focused položku.

Otázkou je, kdy bychom odrolování na focused položku měli provést. Pravděpodobně pouze při aktivaci panelu pomocí klávesy TAB? Při ovládání panelu pomocí myši odrolování asi není žádoucí? Zvláštní na věci je, že člověk ovládající Salamandera z klávesnice se do tohoto stavu prakticky nedostane.

Rozdílné chování mezi souborem a adresářem je zajímavý, mrknu na to.
Edit: takže jsem to dohledal, je to u adresářů z toho důvodu, že se napočítá velikost právě vybraného podstromu (pokud se odznačuje, chová se jako Insert). Spíš vedlejší efekt než záměr.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Jan Rysavy wrote:Otázkou je, kdy bychom odrolování na focused položku měli provést. Pravděpodobně pouze při aktivaci panelu pomocí klávesy TAB?
Ano, v případě TAB bych očekával odrolování. Zkoušel jsem IE7 (neni souborový manažer, ale pomocí F6 lze přeskakovat mezi částmi UI) - při přeskakování mezi částmi okna pomocí F6 (adresa, tlačítka oblíbené, vlastní webová stránka) se při přeskoku na webovou stránku vždy vybraný objekt (bohužel vždy ten první na stránce) doroluje do výhledu - člověk tak hned má přehled, s čím pracuje.
Při aktivaci okna z pozadí by k odrolování IMHO docházet nemělo.
Jan Rysavy wrote:Při ovládání panelu pomocí myši odrolování asi není žádoucí?
Při aktivaci neaktivního panelu pomocí myši okamžitě vyberu položku pod kurzorem, která je vidět - tedy odrolování není třeba.
Jan Rysavy wrote:Zvláštní na věci je, že člověk ovládající Salamandera z klávesnice se do tohoto stavu prakticky nedostane.
Používám klávesnici, ale pro posun jsem použil kolečko myši, abych prohlédl jaké soubory v dané složce mám - pohodlnější a rychlejší než laborovat pomocí klávesnice (Ctrl+šipky je pomalé a Ctrl+PgUp/PgDown je určeno k jiným věcem). Tím jsem dostal původně vybranou položku mimo pohled a vzniknul tento příspěvek. Zda lze kolečkem na klávesnici odrolovat neaktivní panel nevím, protože klávesnici mám bez kolečka.
Jan Rysavy wrote:Rozdílné chování mezi souborem a adresářem je zajímavý, mrknu na to.
Edit: takže jsem to dohledal, je to u adresářů z toho důvodu, že se napočítá velikost právě vybraného podstromu (pokud se odznačuje, chová se jako Insert). Spíš vedlejší efekt než záměr.
Myslím, že by se to odrolovat o tu jednu položku mělo vždy, abychom měli přehled o stavu označení - už párkrát se mi stalo, že jsem zapomněl nějaké označené soubory a smazal je s těmi, které smazány být měly. Zachraňuje mne Undelete plugin :wink:
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

zarevak wrote:
Jan Rysavy wrote:Při ovládání panelu pomocí myši odrolování asi není žádoucí?
Při aktivaci neaktivního panelu pomocí myši okamžitě vyberu položku pod kurzorem, která je vidět - tedy odrolování není třeba.
Ne vzdy. Staci aby se kliklo "mimo oblast", ktera neco focusne a panel ma focus, ale polozka "v dane lajne" ne. Zustane nejaka jina. Zvlaste dobre je to videt, kdyz neni aktivni volba full-row select.
Jiri {x2} Cincura
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Přesouvám vlákno do sekce Návrhy na zlepšení.

Oba nápady mi připadají rozumné, zajištění viditelnosti pro stisku TAB by dokonce nemuselo být složité dopsat (na rozdíl od druhého nápadu).
Post Reply