PictView: Zoom kolečkem myši

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

PictView: Zoom kolečkem myši

Post by Datalog »

Mám návrh na chování kolečka myši v PictView: Nechť se kolečkem myši zoomuje (zvětšuje/zmenšuje obrázek) bez nutnosti držet ctrl.

... A to při zachování chování ostatních kláves a tlačítek. Za důležité považuji zachování možnosti posunu zvětšeného obrázku stiskem levého tlačítka a posunem myši (zachovat drag levým tlačítkem když je obrázek větší než okno).

V PictView->Tools->Configuration->Keyboard & Mouse již lze předefinovat chování kolečka (+PgUp, PgDn). Výše uvedený návrh by mohl být třeba třetí volitelnou variantou chování.

P.S.: Vím o možnosti (resp. mám možnost) předefinovat si tlačítka myši tak, aby některé z nich sloužilo jak "ctrl", ale to není to pravé ořechové.


Doplněno: Některé prohlížeče kolečkem zoomují, dokud je obrázek menší než okno a pak přejdou na posun (scroll) obrázku. Takové chování nenavrhuji. Rád bych zoom kolečkem v celém rozsahu, a to i pokud je obrázek větší než okno a jsou zobrazeny scrollbary
Jan Patera
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 707
Joined: 08 Dec 2005, 14:33
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: PictView: Zoom kolečkem myši

Post by Jan Patera »

Datalog wrote:Mám návrh na chování kolečka myši v PictView: Nechť se kolečkem myši zoomuje (zvětšuje/zmenšuje obrázek) bez nutnosti držet ctrl.
Existuje nejaky prohlizec, ktery to takhle dela (ale ne tak, jak je uvedeno dole)?
V PictView->Tools->Configuration->Keyboard & Mouse již lze předefinovat chování kolečka (+PgUp, PgDn). Výše uvedený návrh by mohl být třeba třetí volitelnou variantou chování.
To zni rozumne.
Doplněno: Některé prohlížeče kolečkem zoomují, dokud je obrázek menší než okno a pak přejdou na posun (scroll) obrázku.
To je ovsem brutalni. A kdo to dela takhle?
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: PictView: Zoom kolečkem myši

Post by Datalog »

Jan Patera wrote:
Datalog wrote:Mám návrh na chování kolečka myši v PictView: Nechť se kolečkem myši zoomuje (zvětšuje/zmenšuje obrázek) bez nutnosti držet ctrl.
Existuje nejaky prohlizec, ktery to takhle dela (ale ne tak, jak je uvedeno dole)?
Ne, neznám žádný takový prohlížeč. Sry, takže žádný standard :( . Byla by to specialitka - třeba se to bude líbit více lidem a ozvou se, jinak to asi nemá smysl implementovat (jen kvůli mně).
Jan Patera wrote:
Doplněno: Některé prohlížeče kolečkem zoomují, dokud je obrázek menší než okno a pak přejdou na posun (scroll) obrázku.
To je ovsem brutalni. A kdo to dela takhle?

Například build-in prohlížeč ve Windows XP (SP2?) ("Prohlížeč obrázků a faxů", ani nevím jaký .exe tomu odpovídá) nebo Paint Shop Pro X (jeho starší verze to také tak dělaly).
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Aha, tak je to ještě složitější.

Pokud mám u myši zapnutý režim "MS-intelliMouse compatible mode", tak se mi v XP build-in prohlížeči i PSPro zoomuje v celém rozsahu (i když má scrollbary). Pak mi ale funguje jen jedno kolečko a má to i jiná omezení.

Pokud mám u myši zapnutý režim "Enhanced Dual wheel function" tak to dělá tu podivnost, že když se objeví scrollbar, tak scrolluje, jinak zoomuje. Tím pádem chápu takové podivné chování - driver, dokud okno nemá scrollbar, posílá messages kolečka. Jakmile se objeví scrollbar, driver namísto kolečka začne posílat WM_VSCROLL (WM_HSCROLL). S tím ale Vy nic nenaděláte - to je chyba/vlastnost mého driveru myši.


Takže původní požadavek - zoom s kolečkem bez ctrl - zůstává. Zbytek si musím ošetřit u sebe v systému.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Kolecko pro prepinani mezi obrazky ANO, zoom kolecko+Ctrl

Post by ino »

Datalog wrote:Takže původní požadavek - zoom s kolečkem bez ctrl - zůstává. Zbytek si musím ošetřit u sebe v systému.
Tady se musim ozvat - jsem pro podporu koleckave funkci rolovani/prepinani mezi obrazky. Podobne jako je tomu u IrfanView, ACDSee..., ale NE ve funkci zoomu. Zoomovat s koleckem + Ctrl ano.

Zmineny priklad "Prohlížeče obrázků a faxů" z winXP neni zrovna nejlepsi - Microsoft zde jde opet svou cestou ignorujic obecne zazite zvyklosti.
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Rolování / přepínání mezi obrázky už existuje - nastavte si v PictView->Tools->Configuration->Keyboard & Mouse "used to access pevious /next image". A předpokládám, že zoom bez ctrl by bylo podobně volitelné.

A jak moc jde MS svojí cestou, to netuším, já to zoom bez ctrl znám a používám v Paint Shop Pro X, v současnosti vydávané firmou Corel Corporation.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Datalog wrote:Rolování / přepínání mezi obrázky už existuje - nastavte si v PictView->Tools->Configuration->Keyboard & Mouse "used to access pevious /next image". A předpokládám, že zoom bez ctrl by bylo podobně volitelné.
ano, uz jsem si to zapl :) - dik za tip.
Datalog wrote:A jak moc jde MS svojí cestou, to netuším, já to zoom bez ctrl znám a používám v Paint Shop Pro X, v současnosti vydávané firmou Corel Corporation.
Predpokladam, ze to neni ciste prohlizec obrazku, ale nejaky editor... Kazdopadne jsou tu tedy dve ruzne vetve "obecne zazitych zvyklosti" - zoomaci a scrollaci :?
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

ino wrote:Predpokladam, ze to neni ciste prohlizec obrazku, ale nejaky editor... Kazdopadne jsou tu tedy dve ruzne vetve "obecne zazitych zvyklosti" - zoomaci a scrollaci :?
Ano, to je pravda, je to editor. A je pravda, že u prohlížečů obrázků jsem to neviděl a asi to tam není obvyklé. Ale jakmile jsem si na to jednou zvyknul (u editoru) v prohlížečích mi tato volba chybí. Nicméně je fakt, že nejspíše budu v menšině a nemá smysl něco takového implementovat a brát vývojářům čas, není-li úprava/přidání otázkou pár (desítek) minut.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Datalog wrote: Nicméně je fakt, že nejspíše budu v menšině a nemá smysl něco takového implementovat a brát vývojářům čas, není-li úprava/přidání otázkou pár (desítek) minut.
Na druhou stranu i mensina muze byt 49% uzivatelu coz je obrovske mnozstvi.

Takze bych svuj prvni prispevek poopravil a skrtl ono NE a nahradil ho ANO s moznosti volby v konfiguraci, at si kazdy vybere co mu je nejprijemnejsi.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: PictView: Zoom kolečkem myši

Post by jis »

Datalog wrote:Například build-in prohlížeč ve Windows XP (SP2?) ("Prohlížeč obrázků a faxů", ani nevím jaký .exe tomu odpovídá) nebo Paint Shop Pro X (jeho starší verze to také tak dělaly).
Windows Picture and Fax Viewer nemá žádný exe.
Z defaultní asociace např. pro JPG lze ve Folder Options / File Types zjistit, jak se zabudovaný prohlížeč vlastně volá:
rundll32.exe C:\WINDOWS\SYSTEM32\shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen %1
Měl by fungovat i zkrácený zápis:
rundll32.exe shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen %1
Příklad volání:
rundll32.exe shimgvw.dll,ImageView_Fullscreen D:\test.png
Altap Salamander fan since 1998
Post Reply