Quick Rename (F2) v RC3

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Post by SelfMan »

Rada wrote:
Sigi wrote:problem je ze v novych Windows je standardem oznaceni jen nazvu.
nicmene mi to taky nevyhovuje a ocenil bych moznost volby v nastaveni.
Což je hádám udělaný jako pokrok směrem k 'nepříliš zkušeným' uživatelům, my co s počítačem děláme 'trochu víc' bychom ocenili méně 'animovaných průvodců' a podobných idiotensicher vlastnostem, aby si děda náhodou něco blbě nepřejmenoval a pak nevěděl co s tím.

Pročež bych se přikláněl k doubleF2, nejdřív normálně a podruhý bez přípony.. ale to nám kluci z Altapu asi nedají, tak se nedá nic dělat.. leda že by se tu ozvalo opravdu hodně uživatelů Salamandera :twisted: :wink:
[příspěvek není myšlen jako nátlak :wink: ]
Mne by to neprekazalo, skor by som to uvital...
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

merlin wrote:A kdyz uz se tedy chcete drzet standardu, tak standard ve vsech normalnich Windowsovskych programech a Windows samotnych je mit oznaceny cely nazev.
Od Windows Vista je standardní označit název bez přípony, viz odkaz nahoře. Jsem si 100% jistý, že při přejmenování uživatelé častěji mění jméno a NEMĚNÍ příponu, takže je to krok správným směrem.

Jak jsem psal na začátku, pokud budou negativní reakce, zavedeme do konfigurace možnost zapnout označování celého názvu (staré chování). Navíc můžeme zavést Ctrl+A pro označení všeho.

:idea: Vedle Ctrl+A = Select All bychom ještě mohli zavést Ctrl+E = Select Extension ;-) Oboje Ctrl+A i Ctrl+E je pěkně dosažitelné levou rukou.
ajk

Post by ajk »

Jan Rysavy wrote: Od Windows Vista je standardní označit název bez přípony, viz odkaz nahoře. Jsem si 100% jistý, že při přejmenování uživatelé častěji mění jméno a NEMĚNÍ příponu, takže je to krok správným směrem.
Já bych řekl, že zase při přejmenování uživatelé nějčastěji mění jenom část jména souboru - upravují písmena, mezery, přidávají nějakou informaci nebo ubírají, ale méně často mění název kompletně, tak třeba pro mě jakékoli výchozí označení části nebo celého jména je nestandardní a krok šptaným ne úplně tím nejsprávnějším směrem...
Jan Rysavy wrote:Vedle Ctrl+A = Select All bychom ještě mohli zavést Ctrl+E = Select Extension ;-) Oboje Ctrl+A i Ctrl+E je pěkně dosažitelné levou rukou.
A tak ještě by to chtělo CTRL+F = Select File. Ať to máme pěkně kompletní :-)

IMHO nápad co tu padl ohledně 2xF2 zase tak špatný není.. škoda že jste ho tak rychle zavrhly :(
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Soucasny stav ma sve vyhody i nevyhody.
Nevyhodou je:
komplikovanejsi postup pri oznaceni celeho nazvu souboru pokud chci pracovat s celym nazvem souboru: F2 - Shift+End.

Vyhodou je:
- pokud pracuji se jmenem, je oznaceno a lze jej rovnou zmenit;
- chci-li pracovat s priponou, tak jej vyberu snaze: F2 - Doprava - Shift+End (nemusim tedy oproti verzi s oznacenym celym nazvem souboru provest End - Shift+x-krat Doleva dle delky pripony nebo End - Ctrl+Shift+Doleva)

Rename z rise snu:
- opakovanym stiskem klavesy F2 by cyklicky se menila oznacena cast puvodniho nazvu.
Prvni stisk - zobrazi se dialogove okno pro prejmenovani souboru (treba s oznacenou casti nazvu, at je to kompatibilni s novymi wokny)
Druhy stisk F2 - oznaceni celeho nazvu souboru
Treti stisk F2 - oznaceni pouze pripony
Dalsi stisk F2 - by pokracoval v cyklu, tedy by opet oznacil pouze cast nazvu bez pripony a tak dale...
Myslim, ze by to bylo hodne navykove.

Co to do jedne z Bety zkusit zakomponovat? Beta verze jsou zde prece od zkouseni. ;-)
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Jan Rysavy wrote: ... je pěkně dosažitelné levou rukou.
no, zalezi kterou rukou drzite mys. Me je to sice jedno, ale z hlediska ergonomie mi spise vyhovuje mit levou ruku na mysi a pravou na klavesnici.
KarelII
Posts: 31
Joined: 30 Jan 2006, 10:03

Post by KarelII »

Jan Rysavy wrote::idea: Vedle Ctrl+A = Select All bychom ještě mohli zavést Ctrl+E = Select Extension ;-) Oboje Ctrl+A i Ctrl+E je pěkně dosažitelné levou rukou.
Jestli to myslíte vážně, tak bych se Ctrl-E na vaši počest naučil používat :).
User avatar
starenka
Posts: 20
Joined: 01 Sep 2006, 10:47
Contact:

Post by starenka »

kolik tresni, tolik visni.

co takle f2 pro novej zpusob a na "oldskul" f6 dat klasickej?
jinak bych se primlouval za cyklicky f2 - name, ext, cele .. loop
Make it idiot proof and someone will make a better idiot...
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Post by SelfMan »

Ja som tiez za cyklicky F2.
Inak to, ze to nepouziva Microsoft neznamena, ze je to zle.
RayeR
Posts: 5
Joined: 17 Apr 2007, 01:09
Location: CZ
Contact:

Post by RayeR »

Taky zde musim vyjadrit sve zdeseni z RC3 ohledne F2, hledal jsem v nastaveni, ale marne az sem se dostal na tento thread. Nevim proc by se mel Salamander za kazdou cenu poVistovavat na ukor uzivatelu. At si v pruzkumniku udelaji klidne nakou opicarnu, proto pouzivam Salamander abych nemusel pouzivat pruzkumnik.

Stacila by volba mezi starym a novym chovanim, apon nekde v registru, jesi je problem pridat chceckbox.
Idealni reseni by bylo jak uz
ino wrote:Rename z rise snu:
, znamy rikal ze to takle jde nastavit v Total Commanderu, tak proc by to nemohl umet Salam.
iX

Post by iX »

:D
Hlasuji pro možnost zavedení volby! Je to skvělá vjec! Když člověk přejmenovává titulky k filmům, aby měly stejnej název s *.avi, je výběr jen názvu bez přípony NAPROSTO IDEÁLNÍ :arrow: 8) 8)

Zaveďte volbu nebo to NECHTE TAK!! 8) 8) :arrow: :arrow:
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Napište nám prosím presně, pro jaké úkony okno používáte a v čem Vám nové chování nevyhovuje. Bez této informace se nejsme schopni rozhodnout, jak problematiku řešit.

Příklad (platné pro staré chování, kdy byl označen celý název a kurzor stál na konci):
-nejčastěji pomocí okna měním příponu pomocí kláves End, Ctrl+Shift+End, potom napíšu novou příponu
-občas měním pořadové číslo v názvu pomocí kláves Cltr+Left, Backspace, Backspace, potom napíšu nové číslo

Nyní musím pro zmíněné dva úkony stisknout:
-Right, Shift+End, napsat novou příponu
-Right, Left, Backspace, Backspace, napsat nové číslo

Edit: máme zájem o informace i od uživatelů, kterým nové chování vyhovuje.
Last edited by Jan Rysavy on 17 Apr 2007, 10:27, edited 1 time in total.
M. Balcařík

Funkce Quick Rename (F2) NEOZNAČÍ CELÉ jméno souboru!!!

Post by M. Balcařík »

Funkce Quick Rename (F2) NEOZNAČÍ CELÉ jméno souboru!!!

Z pohledu běžných uživatelů PC, kteří pozitivně oceňují implementaci těch pár dobrých věcí z Windows Exploreru do Altap Salamanderu (jako je např. zmiňovaná F2), je změna ideologie funkčnosti F2 chápána jako ZCELA JASNÁ KRITICKÁ chyba v RC3!!!

Je NUTNÉ tento přehmat (nebo spíš úchylku) neprodleně opravit a vrátit se k léty zažitému standardu práce s F2.

Nicméně, aby byly vývojářské choutky ukojeny, může být ono "nové" chování k dispozici někde v jako nastaveních.
Budiž, je přece ta demográcyje ...
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Nové chování mi myslím bude pro většinu operací vyhovovat. Dokonce mi nový stav (označení bez přípony) připadá pro danou operaci (rename) lepší než bylo dřívější označení celého názvu (vč. přípony). Takže nové chování zachovám a nezměním (i kdyby bylo volitelné v configu).

Ale zvykl jsem si používat F2 i pro kopii celého názvu souboru (vč. přípony) do schránky (pro jiné programy, ...). Tento zvyk bych rád zachoval. Ovšem nepoužívám to tak často, abych si zapamatoval přímou zkratku shift+něco+něco. Tak hledám minimální a intuitivní ohnutí nového stavu:

Dříve: F2 a Ctrl+C (obojí levou rukou, jeden její menší přehmat)
Nyní (už jsem to párkrát udělal, takže z praxe): F2, Shift+End, Ctrl+C (intuitivní, ale je třeba pravé ruky)

Optimální řešení, která by mi vyhovovala (pro selektování celého jména vč. přípony, + kopie):
- intuitivní, standardní: F2, Ctrl+A, Ctrl+C (už se mi podařilo párkrát udělat a když nezabralo, tak jsem reagoval shift-end)
- nestandardní, ale elegantní a lehce zapamatovatelné: F2, F2, Ctrl+C

Ve všech případech na konci přidávám ESC, kterým ruším přejmenování (ostatně přejmenovat jsem nechtěl, chtěl jsem kopii). A ještě vysvětlení proč se vlastně bráním naučit shift+ctrl+insert. Protože to užívám málo často a musím přemýšlet jak na to a není to standard a na jiném počítači a prostředí je nepoužitelné. Kdežto F2 + Ctrl+C funguje v MSW prakticky vždy (ano, teď nutné meziakcí doselektovat příponu, ale k cíli to vede).
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Skvělá analýza, děkujeme, to přesně potřebujeme! Snad se ostatní připojí.
f

Post by f »

Tak bych zkusil sespsat k čemu to dialog přejmenování používám:

1) kopírování názvu souboru - ČASTO POTŘEBUJI
- DŘÍV: F2, CTRL+C, ECS - pohodlné, rychlé a potřebuji často
- NYNÍ: F2, SHIFT+END + ESC (stále je to příjemnější než ostatní varianty) - bohužel už tohle ani jiná varianta nejde dělat jednou rukou tak rychle a pohodlně :-(

2) přejmenování části jména souboru - ČASTO POTŘEBUJI
- DŘÍV: klik myší do názvu kde to chci měnit nejdříve(Pokud je to úplně na začátku tam místo myší tlačítko HOME). Pokud bylo víc písmen, které chci měnit pohybem šipek jsem se přemístil. Text co chci změnit jsem většinou označil pomocí SHIFT+SIPKY a přepsal, ENTER
- NYNÍ: stejné jako předtím

3) kopírování jen názvu souboru - MINIMÁLNĚ, ALE OBČAS ANO
- DŘÍV: F2, CTRL+C, ESC - pak jsem to někam vložil a příponu odmazal
- NYNÍ: F2, CTRL+C, ESC - ulehčení, že nemusím odmázávat příponu

4) přejmenování celého názvu souboru - ÚPLNĚ MINIMÁLNĚ
- DŘÍV: F2, přepíšu název soubru, připíšu ".*", ENTER
- NYNÍ: F2, přepíšu název souboru, ENTER - jen napíšu o 2 znaky méně, takže přínos minimální. Větší výhoda snad jen na notebooku, kde je "*" trošku hůře dostupná

Současné nastavení je pro mě výhodnější při použití v (3) a (4), ale to potřebuji opravu tak hrozně málo, že jsem i váhal jestli to sem mám vůbec psát.. Takže současné nastavení pro mě moc přínos nemá, spíš naopak..

Jen ještě výraz "ČASTO POTŘEBUJI" neznamená, že bych denně přejmenovával, ale že když už vyvolám dialog pro přejmenování, často dělám tuhle věc.

Já bych se přikláněl k tomu použít 2 x F2. Je to nestandardní, ale je to lehce zapamatovatelný, rychlý, pohodlný, nechtěné umáčknutí nezpůsobí žádnou chybu a není třeba se učit něco nového.
Post Reply