jak na problém s "dotěrným" Commans Shell oknem

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Denis

jak na problém s "dotěrným" Commans Shell oknem

Post by Denis »

Dobrý den,

jedno z implementačně jednoduchých řešení:

Stavový řádek by se dal přepnout do dvou režimů. Buď by se choval tak, jak doposud nebo by se choval jako dialog "Spustit" z nabídky Start (ShellExecute). Takže pro stávající uživatele by se nic neměnilo a ti, kteří nepotřebují aby jim stále vyskakovalo okno shell command, si jednoduše stavový řádek přepnou.
Zdá se mi to jako "hodně muziky za málo peněz" což je ideální.

S pozdravem

Denis
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: jak na problém s "dotěrným" Commans Shell oknem

Post by Datalog »

Denis wrote: Zdá se mi to jako "hodně muziky za málo peněz" což je ideální.
Zda a jak to Altap udělá je jeho věc.

Já bych se to svým zákazníkům bál udělat, neb by to méně zkušené zblblo a vidím v tom kvanta dotazů na hotline "vono vám to nefunguje, vono mi to nevypisuje to-a-to a přitom doma mi to funguje".

EDIT: Jinak souhlasím, že je to zajímavý nápad. Jen se na to dívám z druhé strany.
Last edited by Datalog on 24 Nov 2006, 16:20, edited 1 time in total.
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

Náhodou tohle se mi zdá jako docela zajímavý nápad
Denis

Post by Denis »

Datalog:
Obávám se, že Váš pohled z druhé stránky není v tomto případě příliš objektivní, jelikož pro méně zkušeného uživatele se nic nemění. Ti více zkušení, kterým vadí vyskakováni Shell okna si stavový řádek přepnou do výše zmiňovaného "druhého" režimu. Od těchto uživatelů taky nelze očekávat žádné dotazy na hotline, jelikož se dá předpokládat, že si stavový řádek přepli sami za konkrétním účelem.

Naopak si myslím, že by bylo velice (tady v tomto konkrétním případě) příjemné pro uživatele, který píše něco ve stylu "proč mi pořád vyskakuje command okno", kdyby dostal odpověď "v nastavení tam a tam si lze stavový řádek přepnout tak, že se chová identicky jako volba Spustit z nabídky Start. Popř. Klávesová zkratka ctrl + blabla".

Co si o tom myslíte?
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Denis wrote:Datalog:
Obávám se, že Váš pohled z druhé stránky není v tomto případě příliš objektivní, jelikož pro méně zkušeného uživatele se nic nemění. Ti více zkušení, kterým vadí vyskakováni Shell okna si stavový řádek přepnou do výše zmiňovaného "druhého" režimu. Od těchto uživatelů taky nelze očekávat žádné dotazy na hotline, jelikož se dá předpokládat, že si stavový řádek přepli sami za konkrétním účelem.

...

Co si o tom myslíte?
Zrovna před p8r dny jsem tlf jednal se zákazníkem, že "vám blbne sw". Neblbnul, byl to chybně nainstalovaný (resp. nenainstalovaný odpovídající) driver řadiče disku. Jenomže to předem nevím a i když něco tuším, tak to musím (resp. je nanejvýš vhodné to) zákazníkovi "dokázat". Byl to silný laik, průzkumníku (s drag&drop) jsem se raději vyhnul. Naštěstí tam měl Salamander/TC (ponechaný od techniků (zajisté neplacený :cry: ) ). Takže jsem poslepu říkal co dělat, co kam pro test nakopírovat, zálohovat, atd. A když už jsem byl trochu v obraze, tak jsem zjistil že jsem se s podobnou chybou setkal a vím, že se mi m.j. projevovala při velkém procházení adresáři. Tak jsem jen diktoval: spusťte "to", ťukněte na dvě tečky, ještě, ještě, už nejsou? OK, Ťukněte dolu na řádku a napište "dir" mezera lomeno a "S" a enter. Tak a kouslo se to? ano? A celý počítač, že? Tak to musíte na Vašeho technika, vidíte to sám.

:D

Přiznávám se, že moje reakce na Váš nápad vycházela sobecky z této mé relativně nedávné akce, takže je možná trochu přehnaná.

Ale výše uvedené není osamocená událost. Podobné problémy mám často a prostě jsem si zvyknul, že se na SS mohu spolehnout, ať jsem kde jsem, ať volám komu volám. Pokud tam mají SS, mám vyhráno. Protože Altap se obecně snaží dodržovat (nebo to tak vypadá), že nějaká akce se vždy chová víceméně stejně (a dost na tom, že občas musím řešit vypínání/zapínání "open through salopen.exe").

Tož tak. Sobecké :oops: , subjektivní, ale z praxe.

P.S.: start - spustit - cmd začíná v home directory a zkuste laikovi vysvětlovat jak se na CZ klávesnici píše zpětné lomítko (pro cd \ skok do rootu). Neřku spustit build-in příkaz (třeba "copy" pro kontrolu i mimo průzkumník či SS) z nějakého nestandardního adresáře (vysvětlovat telefonem pište: cd "aaa" dir co tam máte aha pište cd "bbb" ...) :wink:
Denis

Post by Denis »

Plně Vás chápu. Z praxe znám podobné případy. U nás na firmě jsme pro tyto účely vyvinuli utilitku, kterou si uživatel spustí a nám to na firmu odešle mail s potřebnýma informacema. Pokud je uživatel opravdu totální...laik... tak připravujeme návod step by step se screenama jednotlivých kroků (pokud se jedná o pár kroků).

A při nejhorším tam pošleme jednoho z techniků :-)

V případě, že by Altap nějak graficky odlišil oba dva režimy, tak by Váš rozhovor musel obsahovat vsuvku podobného stylu: "... a dole v levém rohu máte obrázek jablíčka, nebo hrušky? ... Aha... tak na něj klikněte myší.... ano... už se tam objevilo jablíčko, správně, tak teď můžeme konečně..." :-)

Pro Vás by se v SS možná hodilo tlačítko, které by nastavilo celý SS do jakéhosi Defaultního stavu, který by byl vždy stejný. No schválně to zde zkuste přidat, jako nový námět :-)))
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Denis wrote: Pro Vás by se v SS možná hodilo tlačítko, které by nastavilo celý SS do jakéhosi Defaultního stavu, který by byl vždy stejný. No schválně to zde zkuste přidat, jako nový námět :-)))
:D :D :D
Ale pak bych ještě potřeboval tlačítko "return back", které by vrátilo původní nastavení zpět, neb jinak by zákazník nadával, že jsme "mu s tím něco divného udělali". :twisted:
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Denis wrote: V případě, že by Altap nějak graficky odlišil oba dva režimy, tak by Váš rozhovor musel obsahovat vsuvku podobného stylu: "... a dole v levém rohu máte obrázek jablíčka, nebo hrušky? ... Aha... tak na něj klikněte myší.... ano... už se tam objevilo jablíčko, správně, tak teď můžeme konečně..." :-)
Vida, když nad tím tak přemýšlím, tak jasné barevné odlišení příkazové řádky (pro různé stavy) by pomohlo.

Jenomže. Osobně nemám rád "strakatou" obrazovku. Dokonce jsem se z původního Nortona / Volkova přeučil na bílé pozadí. A určitě nebudu sám, takže se dá očekávat, že dalším krokem by byl config-colors a přebarvení zpět na rozumnou barvu. A jsme tam kde jsme byli.

Nápad s jablíčkem také není špatný, ale tady si pro změnu sypu popel na hlavu já. Určitě bych to zapomněl předem říct/zkontrolovat a divil bych se a hledal co se děje.


No, čím více přemýšlím o tom "nouzovém defaultním nastavení", tím méně mi to připadá jako legrace a více jako velmi dobrý nápad . (smajlík zdvižený palec) Chvíli si to nechám uležet v hlavě a pak uvidíme.
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

Datalog wrote:P.S.: start - spustit - cmd začíná v home directory a zkuste laikovi vysvětlovat jak se na CZ klávesnici píše zpětné lomítko (pro cd \ skok do rootu).
Nevím, ale zrovna tohle je bez problémů ("pravý ALT plus Q"), a i laici kvitují třeba AltGr+V místo vyťukávání Alt+064, které je nějaký "odborník" předtím naučil (a pak si nemají myslet, že internet je složitý) 8-) A navíc na novějších klávesnicích s českými polepkami jsou tyto symboly taky nakreslené.
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Mem wrote: Nevím, ale zrovna tohle je bez problémů ("pravý ALT plus Q"), a i laici kvitují třeba AltGr+V místo vyťukávání Alt+064
Jenomže AltGr nefunguje obecně. V případě qwertY pravý alt nefunguje jako AltGr. Kdežto Alt+064 zabere vždy. Jinak zpětné lomítko je Alt+092, myslím. :wink:
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

Datalog: Aha, tak s tím qwerty jsem to nevěděl, nicméně to se asi za skutečně českou klávesnici nepovažuje, maximálně to používají programátoři, a těm zas lomítko určitě problém nedělá ;)
Post Reply