Graficé odlišení panelů jednotlivých disků

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.

Vodoznak na pozadí panelu:

vítám tuto vychytávku!
9
50%
je mi to jedno.
5
28%
naprostá zbytečnost!
4
22%
 
Total votes: 18

User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Miroslav Novosad wrote:Nijak. ... a navíc, proč byste měl zrovna takové věci barevně rozlišovat?
Protože většina běžných uživatelů se opupínkuje, když jim rozdělíte disk na více partition (resp. obecně na více písmenek disku).
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

[quote="Miroslav
Miroslav Novosad
Posts: 60
Joined: 04 Feb 2006, 13:14
Location: Ostrava

Post by Miroslav Novosad »

Datalog wrote: Když tam budou písmenka, všude, tak si na to člověk zvykne jako na automatiku. A to nejen běžný uživatel. Takže profesionál si i nadále musí (aktivně) dávat pozor
Na tom něco je. Mohlo by se to třeba redukovat jen na cíle mimo PC (ftp, USB disky, ...) Objeví se písmeno/nápis - "lezeš mimo PC, dej si majzla, co děláš" :-)
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Miroslav Novosad wrote:
Datalog wrote: Když tam budou písmenka, všude, tak si na to člověk zvykne jako na automatiku. A to nejen běžný uživatel. Takže profesionál si i nadále musí (aktivně) dávat pozor
Na tom něco je. Mohlo by se to třeba redukovat jen na cíle mimo PC (ftp, USB disky, ...) Objeví se písmeno/nápis - "lezeš mimo PC, dej si majzla, co děláš" :-)
Ano, ano, i jen něco takového by pomohlo. Rozhodně pro domácího uživatele (v práci by měli problém s LAN, tam to bude složitější). Ale pro začátek by se to odlišení pro USB, CD, apod. docela hodilo. Souhlas.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Co se týče matení běžných uživatelů - to je řeč na dlouhou trať...

Co se týče myšlenky vodoznaku, tak jsem zkusil něco v tom smyslu namalovat ;-) a myslím si, že:
- písmeno neruší informace na popředí a je zároveň snadno rozeznatelné a dostatečně informující;
- barva pozadí je věc uživatele - u vodoznaku jde spíše o stín za písmenem;
- velikost písma by byla vhodnější menší, aby se tam vešlo několik písmen (snad 8 ) k lepšímu označení ne-lokálních disků (např FTP začíná vždy ftp, což by bylo asi nanic);
- text by se mohl přizpůsobovat velikosti panelu (do šířky)

Co vy na to?

Image[/img]
konelupy

Post by konelupy »

Ja na to, ze informaci na kterem jsem disku mam malymi pismeny nahore
vcetne adresare spis bych to videl na nejakou barevnou zmenu pozadi (nebo nejakeho semaforu) napr. lokalni disky nechat puvodni, FTP jinou barvou, sitove disky dalsi barvou a fotaky jeste jinou :-). Nebo moznost barvy dle Hot Paths (Tabs) ?
Vodoznak se mi zda slozity a podobne grafické prvky jako stinovani oken apod se snazim vypnout hned jak prijdu na to kde se to dela - brzdi to zbytecne PC.
Jinak kdysi jsem to s nekym diskutoval u NC a rikal, že má vždy originály vlevo a vpravo kopii ale nejak jsem si na to dodnes nezvyk :-(
konelupy

Post by konelupy »

stacilo by mozna rozsirit masku souboru v konfiguraci barev aby do ni sla nastavit i cesta a barvy by byly hned. Akorat nevim jestli to jde snadno a jak moc cisty to je postup
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

konelupy wrote:Ja na to, ze informaci na kterem jsem disku mam malymi pismeny nahore vcetne adresare
Představ si, že intenzivně pracuješ s daty na discích, máš otevřené tři instance Salamandra, v každém jsou otevřeny jiné adresáře (vždy konkrétní zdroj a cíl) a přepínáš se mezi nimi, nebo až budou fungovat taby... luštit kdesi písmenka (ano teď to tak dělám, a pěkně to zdržuje)
konelupy wrote:spis bych to videl na nejakou barevnou zmenu pozadi (nebo nejakeho semaforu) napr. lokalni disky nechat puvodni, FTP jinou barvou, sitove disky dalsi barvou a fotaky jeste jinou :-). Nebo moznost barvy dle Hot Paths (Tabs) ?
Jak již bylo řečeno dříve - cest je hodně, barev málo (respektive netuším, kolik barev by bylo ještě zvládnutelných na zapamatování)
konelupy wrote: Vodoznak se mi zda slozity a podobne grafické prvky jako stinovani oken apod se snazim vypnout hned jak prijdu na to kde se to dela - brzdi to zbytecne PC.
Provedení může být různé - ať už dynamicky tvořený vodoznak generovaný akcelerovanou grafickou kartou, a nebo pouhé zobrazení předdefinované obrázkové sady písmenek, možností hodně.
konelupy wrote:Jinak kdysi jsem to s nekym diskutoval u NC a rikal, že má vždy originály vlevo a vpravo kopii ale nejak jsem si na to dodnes nezvyk :-(
Toto je taková hluboce zažitý a logický zvyk (nejen z dosu) copy C:\a.txt D:\b.txt, tedy "odkud/zdroj" - "kam/cíl".
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

ino wrote:Co se týče matení běžných uživatelů - to je řeč na dlouhou trať...
Souhlas. To, co jsem nadhazoval, byly jen slabé odhady (navíc určitě ne brané z reprezentativního vzorku běžných uživatelů salamandera).
ino wrote:Co vy na to?
Jde o zvyk. Na uvedeném obrázku se mi ten vodoznak "plete" do textu položek - což je pro mne kontraproduktivní, pokud ho tam chci právě abych eliminoval chyby a "překouknutí". Pouze se problém přesouvá z globální úrovně (lepší přehled kam ukazuje panel) na lokální (zhoršený výběr konkrétního soboru). Ale opakuji, je to jen můj pohled ... a ten mám často dost ujetý od běžných smrtelníku ;-)
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Tak nevím, jestli je to lepší.

Image

Mám tam chyby (barevně nevyplněná bříška písmenek), ale i tak nevím nevím. Asi jsem měl vybrat nějakou měkčí barvu (ne jednu ze základních) => pokud barvu, tak určitě uživatelsky volitelnou a plných 24bit.
Last edited by Datalog on 06 Mar 2007, 17:47, edited 1 time in total.
cincura.net
Posts: 593
Joined: 09 Dec 2005, 17:30
Location: a step further
Contact:

Post by cincura.net »

IMHO myslim, ze z puvodne jednoduche fce se tady nyni snazite delat neco co je vzdy dobre pro zajmy mensi skupiny. Idea s vodoznakem (mozna i nazvem posledni slozky) je dobra, ale dale to rozsirovat asi nema smysl. Vzdy se narazi na nejake jak implementaci nekonzistentnosti (co napr. symlinky pres disky?, co diskova pole?; prikladu se da najit plno) tak na nemoznost toto dobre zarucit.

Napr. symlink pres disk je obecne problem i pro proces presunu (nebot je to vlastne kopirovani), ale SS toto nedetekuje (a asi to ani dobre nejde (nehledal jsem na MSDN, mozna je nejaky priznak); a mozna jsou dalsi komplikace se sit. disky atp.)

Mozna by stalo za to, na funkci nenabalovat dalsi detaily, ktere nyni vypadaji dobre (ale casem se ukaze, ze to zas az tak super neni a clovek se bez toho obejde), nybrz se snazit jeji obor pusobnosti presne definovat.
Jiri {x2} Cincura
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

ino wrote:
konelupy wrote:Jinak kdysi jsem to s nekym diskutoval u NC a rikal, že má vždy originály vlevo a vpravo kopii ale nejak jsem si na to dodnes nezvyk :-(
Toto je taková hluboce zažitý a logický zvyk (nejen z dosu) copy C:\a.txt D:\b.txt, tedy "odkud/zdroj" - "kam/cíl".
Taky to takhle intuitivně dělám - a navíc to odpovídá tomu, co jsme řešili v jiném threadu, totiž postupu progressbaru zleva doprava při kopírování apod. (kdy mi znázorňuje, že kopíruje z levého panelu do pravého, a pokud náhodou ne, tak hned Ctrl+U přehození panelů - někdy si sice připadám hloupě, ale musím v tom mít pořádek :-))
Stepan
Posts: 32
Joined: 03 Jan 2006, 16:38

Post by Stepan »

Miroslav Novosad wrote:
Stepan wrote:Dobrej nápad...
Jak pro koho. Podle mě hovadina, protože je to zase barva->další nastavování. Navíc kolik je "základních" tj. snadno odlišitelných barev, a kolik nastavení si zapamatujete? A když si u sebe na něco (barevné rozlišení) zvyknete a někdo to bude mít náhodou jinak, to bude pěkný hokej...
Proto říkám, pokud něco, tak jedině nějaký vodoznak. Ten buď bude všude jednoznačný nebo nebude vůbec.
Nikdo Vás tu hovadinu nebude nutit nastavovat... Aby bylo jasno: Nejsem proti vodoznaku, určitě to pomůže, ale řeší to jen disky s písmenky. Neřeší to umístění na lok. dksku nebo UNC cesty.

Kolik je odlišitelných barev? To je snad na každém aby to posoudil, ne?

Vodoznak má tu nevýhodu, že uživatel musí "ostřit" na dvě různě veliká písma a to nemusí být příjemné.

Ideální by bylo oboje, ať si každý nastaví co mu vyhovuje. Ale otázkou je jestli se to bude pánům z Altapu chtít programovat :-)
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Dobrý den,
také jsem si trochu pohrál s obrázkama; panely jsem se rozhodl odlišovat podle jejich typu (někdu tu požadoval rozlišit FTP od místního disku) světlým obrázkem na pozadí.
Idea je, aby každý typ disku měl svojí ikonku (Systémový disk, Disk, CD-ROM, DVD-ROM, Disketa, "USB Flash-disk", Vzdálený disk, FTP, ....) Ikonky (a částečně i nápad) jsem si vypůlčil z Windows Vista (b5270) Při použití ikonek z Windows se uživatel nebude muset učit nic nového, protože ikonky již zná ;)

Image
Jsou použity 256x256 32bit ikonky a mají nastavenu 75% průhlednost. Výsledný obrázek má následně snížený počet barev.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Post by ino »

Přesně jsi to vystihl, tak nějak by to mohlo vypadat, ale:
zarevak wrote: Při použití ikonek z Windows se uživatel nebude muset učit nic nového, protože ikonky již zná ;)
Asi to bude znít divně, ale já ty inkonky neznám. Ve Windowsech se pohybuji již spoustu let pouze pomocí Salamandra. ;)
zarevak wrote: Idea je, aby každý typ disku měl svojí ikonku
hmm, v případě, že mám osm disků a na každém budu mít stejnou ikonu se dostávám tam, kde jsem teď i bez vodoznaků.
Post Reply