Zobrazování velikostí (souborů atd.) - MB vs mebi

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Guest

Zobrazování velikostí (souborů atd.) - MB vs mebi

Post by Guest »

Servant Salamander nyní používá ve světě IT tradiční zobrazování velikostí (souborů, adresářů, volného místa na disku, kdy 1 KB = 1024 B, 1 MB = 1024 KB atd. Různé standardizační komise mají ale snahu uvést tyto jednotky do souladu s SI (což je pochopitelné, v současném označování je zmatek), a používat předpony kilo (k), mega (M) atd. pro tisícinásobky bajtů; pro 1024 násobky pak používat kibi (ki), mebi (Me) atd.

Těžko tento spor rozetnou autoři Servant Salamandra, ale mohli by dát uživatelům na výběr, jak chtějí jednotky zobrazovat. Na výběr by připadaly asi tři varianty:
  • tradiční způsob: kB (nebo KB) – MB – GB, násobky 1024
  • předpony dle SI: kB – MB – GB, násobky 1000
  • "bajtové" předpony dle IEC: kiB – MiB – GiB, násobky 1024
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

To už se tu řešilo (http://forum.altap.cz/viewtopic.php?t=1 ... sc&start=0)

Osobně bych takovou volbu (KiB, MiB, ...) také uvítal.
Guest

Post by Guest »

Aha, omlouvám se za duplikát, hledal jsem to, ale asi špatně.

Chápu snahu zobrazovat údaje stejně jako File Explorer, ale proto jsem navrhoval dát uživateli možnost volby. Mám-li mluvit za sebe, mě osobně moc nezajímá, jak velikost souboru zobrazuje nějaký Explorer, protože mně Explorer nevyhovuje a proto používám Servant Salamander…

Vím, že se tady někdy řešilo, že už teď je konfigurace hodně rozsáhlá, ale to by se snad dalo vyřešit pomocí "User's Skill Level", jako je to pro menu…
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

Anonymous wrote:Chápu snahu zobrazovat údaje stejně jako File Explorer, ale proto jsem navrhoval dát uživateli možnost volby. Mám-li mluvit za sebe, mě osobně moc nezajímá, jak velikost souboru zobrazuje nějaký Explorer, protože mně Explorer nevyhovuje a proto používám Servant Salamander…
Souhlasím, a navíc jak se ukázalo v tom threadu, Explorer na různých (jazykových) verzích Windows je v tom taky nejednotný, míchá kB a KB, a Altap stejně neumí zjistit, co je tam nastaveno, takže se tím teoreticky nemusí ani vázat.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Viděl bych reálné podpořit vedle současné implementace ještě IEC standard (KiB, MiB, GiB, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_pre ... d_prefixes). Jednalo by se pouze o kosmetickou změnu, místo KB bychom zobrazovali KiB, atd. Celkem věřím, že se tato norma má šanci ujmout.

Na jednotky se základem 1000 osobně nevěřím, to snad používají pouze výrobci disků a médií jako marketingovou berličku?
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Jan Rysavy wrote:Viděl bych reálné podpořit vedle současné implementace ještě IEC standard (KiB, MiB, GiB, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_pre ... d_prefixes). Jednalo by se pouze o kosmetickou změnu, místo KB bychom zobrazovali KiB, atd. Celkem věřím, že se tato norma má šanci ujmout.
Jsem také pro.
Jan Rysavy wrote:Na jednotky se základem 1000 osobně nevěřím, to snad používají pouze výrobci disků a médií jako marketingovou berličku?
Naprostý souhlas. Ještě horší než u disků je to u SD flash paměťových karet, kde výrobce inzeruje kapacitu nejen v pro něj výhodném dekadickém systému, ale ještě si z kapacity karty ukousne část pro tzv. bezpečnostní oblast. Ještě jsem neviděl, že by některý výrobce zákazníkovi sdělil i výslednou skutečně použitelnou kapacitu :(.
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Jan Rysavy wrote:Viděl bych reálné podpořit vedle současné implementace ještě IEC standard (KiB, MiB, GiB, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Binary_pre ... d_prefixes). Jednalo by se pouze o kosmetickou změnu, místo KB bychom zobrazovali KiB, atd.
Njn, co se dá dělat.
Filip.Jirsak
Posts: 7
Joined: 30 Jun 2006, 17:21

Post by Filip.Jirsak »

Jan Rysavy wrote: Na jednotky se základem 1000 osobně nevěřím, to snad používají pouze výrobci disků a médií jako marketingovou berličku?
Já osobně na ně zase věřím, protože 1000 dokážu číslo vydělit z hlavy, 1024 většinou ne :-) Ale i to je důvod, proč je asi zbytečné velikost dnes v těchto jednotkách uvádět - když to potřebuju, zjistím si velikost v bajtech a posunu desetinnou čárku.
Post Reply