podpora UNICODE pri praci se soubory!!!!!

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
JoeK

podpora UNICODE pri praci se soubory!!!!!

Post by JoeK »

Prestoze Salamander je super a vyhradni file manager, ktery pouzivam, HODNE mi chybi podpora UNICODE. Napriklad pri kopirovani souboru/adresaru, kde je ve jmene ceska diakritika, Salamander nahlasi chybu, ze nemuze precist soubor/adresar. To je hodne limitujici!!! Pritom Windows Explorer s takovymi soubory pracovat dokaze -> takze resenim je zbavit se diakritiky pomoci Windows Exploreru a dale clovek muze se souborem pracovat v Salamanderovi.... Ale co kdyz takovych souboru mame na disku tisice???? Hodne se primlouvam za to, aby tenhle support byl v Salamanderovi CO NEJDRIVE. DIKY! JoeK.[/b]
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Podporu pro Unicode považujeme za velmi důležitou a máme ji v Roadmap.

Dokud nebude Unicode podpořeno, existují dvě možnosti, jak si usnadnit život s problematickými názvy souborů a adresářů.

Prvním předpokladem je správné nastavení kódovacích stránek ve Vašem operačním systému. Předpokládám, že používáte anglické Windows.

Pro Windows 2000:
V menu Start > Settings > Control Panel > Regional Options je třeba nastavit položku Settings for the current user na Czech a dále pod tlačítkem Set default opět zvolit Czech.

Pro Windows XP:
V menu Start > Control Panel > Regional and Language Options je třeba nastavit na záložce Regional Options položku Standards and formats na Czech a dále na záložce Advanced položku Language for non-Unicode programs také na Czech.

Po této změně bude pravděpodobně vyžadován restart Windows, po kterém by problémy s češtinou měly naprosto odpadnout.

Existují případy, kdy uživatel nemá možnost změnit toto nastavení (například potřebuje anglické nastavení pro běh jiných aplikací, případně má na disku názvy s různým kódováním). Potom nastupuje druhá berlička v podobě příkazu Servant Salamandera: Commands > Open Folder > Active Folder (zkrakta Shift+F3), který zobrazí Windows Explorer pro aktuální adresář a umožní operaci provést tam.
brian
Posts: 1
Joined: 24 Aug 2006, 17:57
Location: Bratislava, Slovakia

Unicode

Post by brian »

Rad by som tiez pridal svoj hlas. Podpora Unicode je pre mna momentalne NAJDOLEZITEJSIA chybajuca vlastnost v inak vynikajucom Servant Salamanderi. Ak uz sa nestihne pre verziu 2.5, velmi silno sa prihovaram za jej zaradenie do verzie 3.0. Dakujem.
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Nastavil jsem vše dle pokynů, ale i přesto se mi v názvech soubrů zobrazuje diakritika. Na PC jsou nainstalovány Windows XP Pro SP3 - česká verze. Kde je prosím chyba?

PS: nevím jak probíhala instalace WinXP na PC, ale složky v Documents and Setting, mají anglické názvy, což by u čisté instalace CZ verze WinXP být pravděpodobně nemělo.
PepaR
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Chtěl jste napsat, že se Vám nezobrazuje diakritika?
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Přesně tak.
PepaR
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Co se stane, pokud v Salamanderu vytvoříte adresář a do názvu napíšete znaky s diakritikou?
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

V dialogovém okně po zadávání názvu je zobrazení správné, ale popotvrzen se v panelu zobrazí místo ř značka průměru. Zajímavé je, že písmena ž, š se zobrazují správně.
PepaR
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Máte správně nastaveno kódování fontu panelu? Viz příloha.

Zkuste také změnit font na jiný.
Attachments
font.png
font.png (58.55 KiB) Viewed 16288 times
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Po tomto nastavení jsem se díval hned při prvním kladeném dotazu, ale dialog vypadal přesně jako ten Váš, takže dle nastavení to mělo být vpořádku, ale v reálu nebylo.

Po změně písma na Arial se již české znaky zobrazují správně.
PepaR
Raptor

Post by Raptor »

Videl bych to tak, ze neco prepsalo standardni Tahoma font na jiny. Parkrat se mi to stalo uz treba i s Arialem a pak to delalo psi kusy.
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: podpora UNICODE pri praci se soubory!!!!!

Post by cejka »

Zdravim vyvojare Salamanderu,

dnes jsem narazil na vyse uvedeny problem kodovani znaku v azbuce. Popisu, jak jsem se k tomu dostal. Snazil jsem se presunout soubory z jednoho PC do druheho. V AS 2.54 jsem si pripojil vzdalenou slozku jako disk Z:. V ni se zacaly objevovat nazvy souboru ve stylu "??????????? ?????????.doc" nebo "TIKL ???????.doc" apod. Salamander s nimi nechtel manipulovat. Az pozdeji jsem se od majitele druheho pocitace dozvedel, ze jsou nazvy v azbuce (pouziva klasickeho pruzkumnika). A tedy v pruzkumnikovi nema problem s nazvy souboru, v Salamanderu neni mozne s temito soubory vubec manipulovat - presouvat je.

Mohli byste do AS implementovat automaticke rozpoznavani kodovani nazvu souboru ve slozce tak, jako to ma obycejny pruzkumnik? Nez mi doslo, ze to muze byt chyba AS, tak jsem nekolik souboru prejmenoval. :(

Diky.
Post Reply