PRB: Levý a pravý Alt

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

PRB: Levý a pravý Alt

Post by manison »

PROBLÉM
Pokud je aktivní česká klávesnice QWERTY, SS nevyvolá akci po stisknutí klávesové zkratky s kombinací s pravou klávesou Alt (Alt Gr).

POSTUP K REPRODUKOVÁNÍ PROBLÉMU
1. Aktivovat českou klávesnici QWERTY
2. Stisknout klávesovou zkratku Alt Gr+Enter

OČEKÁVANÝ VÝSLEDEK
Zobrazí se dialogové okno s vlastnostmi vybraného souboru (složky).

REÁLNÝ VÝSLEDEK
Žádná akce.
User avatar
ino
Posts: 440
Joined: 09 Dec 2005, 14:59
Location: Brno, Czech Republic

Re: PRB: Levý a pravý Alt

Post by ino »

Alt Gr + Enter to nevyvola ani u klavesnice QWERTZ, protoze AltGr neni to co Alt (levy).
AltGr = Alt + Ctrl.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: PRB: Levý a pravý Alt

Post by Jan Rysavy »

manison wrote:OČEKÁVANÝ VÝSLEDEK
Zobrazí se dialogové okno s vlastnostmi vybraného souboru (složky).

REÁLNÝ VÝSLEDEK
Žádná akce.
Chová se Servant Salamander v tomto případě jinak než Windows Explorer?
Klávesa "Alt Gr" je specialita německých klávesnic?
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Re: PRB: Levý a pravý Alt

Post by manison »

Jan Rysavy wrote:Chová se Servant Salamander v tomto případě jinak než Windows Explorer?
Ano, konkrétně kombinace Alt+Enter funguje v Exploreru korektně i na české QWERTY klávesnici.
Jan Rysavy wrote:Klávesa "Alt Gr" je specialita německých klávesnic?
Rozhodně ne. Jde jen o to, že na některých klávesnicích je pravý Alt označen jako {Alt Gr}, na jiných mají obě klávesy stejný popisek, protože ve většině případů mají i stejný význam. Pravý Alt se ve skutečnosti chová (jak poznamenal ino) jako Ctrl+levý Alt na klávesnicích, který pravý Alt nemají (ukažte mi dnes takovou) a v kombinaci s jinými klávesami funguje jako modifikátor. Viz ALT GR keys. Kombinace Alt+Enter, Alt+F4 a další ale mezi ně IMHO nepatří.
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Re: PRB: Levý a pravý Alt

Post by Mem »

AltGr (Alt napravo) není totéž, co Alt nalevo. Klávesové zkratky typu AltGr+Q (\) na české klávesnici se s levým Altem musí dělat přes Ctrl+Alt.

Nicméně konkrétně to zobrazení vlastností složky/souboru ve Windows Exploreru funguje k mému překvapení i pro AltGr
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Re: PRB: Levý a pravý Alt

Post by Mem »

manison wrote:Kombinace Alt+Enter, Alt+F4 a další ale mezi ně IMHO nepatří.
Přesně tak, AltGr+F4 již jako Alt+F4 nefunguje ani v Exploreru, stím AltGr+Enter to byl od nich jen očividně úlet
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Post by manison »

Alt Gr+Enter je podle mě výhodnější než Alt+Enter, protože mi k tomu stačí jedna ruka :)

Rozlišení Alt a Alt Gr by se IMHO mělo vztahovat jen na alfanumerické klávesy. Na funkční (F1-F12) a speciální (Enter, Insert, Delete, ...) klávesy by se to vztahovat nemuselo. Je fakt, že obecně to tak podle Exploreru a Office nefunguje.

V tom případě by ale SS měl takové kombinace ignorovat, což ale nedělá. Když podržíte Alt Gr tak se vyprázdní Bottom Toolbar -- jako že žádná kombinace Alt Gr+Fx nic nevyvolá, ale přitom např. Alt Gr+F2 = F2 = Quick Rename.
User avatar
Mem
Posts: 202
Joined: 08 Mar 2006, 15:07
Contact:

Post by Mem »

manison wrote:Rozlišení Alt a Alt Gr by se IMHO mělo vztahovat jen na alfanumerické klávesy. Na funkční (F1-F12) a speciální (Enter, Insert, Delete, ...) klávesy by se to vztahovat nemuselo. Je fakt, že obecně to tak podle Exploreru a Office nefunguje.
Ne, bacha, třeba AltGr+F4 samozřejmě nefunguje nikde, aplikace ve Windows jdou zavřít jen přes Alt+F4, jen to AltGr+Enter MS prostě naimplementoval, a IMHO naopak nesmyslně ;-)
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Post by manison »

Mem wrote:Ne, bacha, třeba AltGr+F4 samozřejmě nefunguje nikde, aplikace ve Windows jdou zavřít jen přes Alt+F4,
Já se nepřu :) Jenom v tom 6cípadě tvrdím, že AltGr+F4 v SS by nemělo vyvolat akci Edit (jak je to mimochodem (ne)signalizováno na Bottom Toolbaru).
Mem wrote:jen to AltGr+Enter MS prostě naimplementoval, a IMHO naopak nesmyslně :wink:
Možná proto, jak jsem již výše zmiňoval, že na některých klávesnicích nejsou levý a pravý Alt odlišeny (oba jsou prostě {Alt}) a uživatelé podle toho očekávali stejné chování (alespoň já tedy ano :D)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Zatím jsem povolil AltGr+Enter (Ctrl+Alt+Enter), aby s českou (atd.) klavesnicí bylo možné otevřít Properties dialog pravou rukou.

Popisovaný problém s AltGr+F2, F5 časem odstraníme, ale momentálně tomu dávám nízkou prioritu. Děkujeme za nalezení chyby!
Post Reply