Problém s HDD

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Problém s HDD

Post by PepaR »

Dobrý den, možná se to někomu z Vás již stalo, proto bych byl vděčný za jakoukoliv pomoc při řešení problému. Jde o to, že jsem ukončil PC standardnim Start - Vypnout, vše probehlo v pořádku. Nicméně při ranním zapnutí PC se spustí scandisk jednoho oddílu. Nechám jej tedy proběhnout, ale po načtení systému se mi v Salamandrovi daný oddíl hlásí:

(995) Vstupně-výstupní operace byla přerušena buď z důvodů ukončení podprocesu, nebo na žádost aplikace

U Windows mi zase hlásí, že přístup na disk byl odepřen.

Nevím co s tím, zkoušel jsem vapnout PC a spustit znovu, ovšem s tím samým výsledkem. Mám SATA Disk Western Digital.

Díky za jakoukoliv radu (vyjma zformátování)
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Problém s HDD

Post by jis »

Docela by pomohlo vědět o jaký jde OS a jaká je struktura oddílů na disku a jak jsou naformátovány (NTFS, FAT32, ...).

Jednu radu vám však poskytnu rovnou od boku. Pokud nejste odborník, nikdy se nepokoušejte opravovat přímo poškozený oddíl. Použijte některý z vhodných nástrojů pro rekonstrukci a extrahujte data zásadně na jiný oddíl / disk. Vyzkoušet jich takto můžete bez problémů několik a ve finále použijte ten, který se osvědčí nejlépe.
Last edited by jis on 27 Feb 2006, 16:10, edited 2 times in total.
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Jedná se o WinXP a NTFS.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

PepaR wrote:Jedná se o WinXP a NTFS.
Z příkazové řádky tedy nemůžete spustit příkaz "chkdsk X:", který by v read-only režimu pouze vypsal chyby?
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Ano, to lze avšak je to k ničemu ckdsk D: /p se spusti a vypise, ze byly nalezeny chyby, ale opraveny, po restartu se oddil opet nenacte.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Problém s HDD

Post by jis »

Ok, takže když můžete chkdsk použít, jaké chyby vám tedy vypsal? To je opravdu důležitá informace, disk může být totiž i fyzicky poškozen. To poznáte podle počtu KB in bad sectors. Mimochodem parametr /P neexistuje, použil jste asi příkaz chkdsk D: /R? Píšete, že chkdsk vám nalezne a opraví chyby. Potom můžete s diskem pracovat až do nejbližšího restartu, chápu to tak správně? Nebo ani po chkdsk to není možné? Kdy naposledy jste před popisovanou příhodou kontroloval integritu oddílů? Ptám se, zda vygradovalo něco, k čemu se mohlo schylovat nepozorovaně už hodně dlouhou dobu, nebo zda to byl nečekaný šok na dobře udržovaném a kontrolovaném FS.

Dva užitečné odkazy:
http://www.ntfs.com/
http://www.diskinternals.com/
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Nyní jsme se dozvěděl na fóru živě.cz, že je to chyba Windows... je to tam probíráno několikrát. Parametr /p existuje, ale asi jen v konzole pro zotavení... Docela by mě ale zajímalo, jak se kontroluje integrita oddílů?
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

PepaR wrote:Nyní jsme se dozvěděla na fóru živě.cz, že je to chyba Windows... je to tam probíráno několikrát. Parametr /p existuje, ale asi jen v konzole pro zotavení... Docela by mě ale zajímalo, jak s ekontroluje integrita oddílů?
Ty odkazy na zive.cz by stálo za to zde uvést, to bych uvítal asi nejenom já. A něco bližšího o tom proč se to stalo, jak jste to opravil, zda to bylo nečekané, nebo to zrálo delší dobu, atd? Taková zkušenost může pomoci i ostatním.
Parametr /P - Aha, já jsem vaši odpověď pochopil tak, že chkdsk spouštíte z příkazové řádky, ne z konzole pro zotavení. Podle http://support.microsoft.com/?kbid=314058 tam chkdsk zná pouze 2 parametry: /P a /R .
Kontrola integrity? Prostě cca 1x měsíčně chkdsk spustím ručně na všech oddílech a nečekám, až si jeho spuštění vynutí OS z nějakého důvodu sám. Na těch co jsou uzamčeny, kontrolu naplánuji na nejbližší restart a po naběhnutí systému si potom v aplikačním event logu přečtu zprávu od winlogonu, jak naplánovaná kontrola dopadla.
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Nemel jsme jeste cas popsat reseni, ale mel jsme to v umyslu. Problem nastava udajne u disku s kapacitou vetsi jak 136 GB, kdy si WInXP neumi adresovat velikost, je to problem SP1, udajne by se to po jeho aplikaci melo, ale nestalo se. Obcas se i stane, ze data oddilu v Partition Magicu a v DOSu vidite, ale nikoli ve WinXP. Oddil se totiz stane nepristupnym a pokazde se spusti scandisk pro startu systemu.

Josu dve varianty reseni a to:
1) Prekonvertovat v Partition Magicu NTFS na FAT32 a ziskat tak alespon neco, ovsem za cenu, ze kodovani nazvu souboru a adresaru s diakritikou nebude zobrazeno korektne.

2) Obnovit data pomoci Get Data Back for NTFS a posleze oddil.

V Microsoftu popisuji problem jako How to enable 48-bit Logical Block Addressing support for ATAPI disk drives in Windows XP

Více se lze dozvedet taktez ve forech zive.cz nebo ocguru
Last edited by PepaR on 01 Mar 2006, 18:40, edited 1 time in total.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Tak jsem si ten článek Jak v systému Windows XP aktivovat podporu 48bitového adresování LBA u diskových jednotek ATAPI přečetl. Píše se v něm, že systém Windows XP podporuje 48bitové adresování LBA pouze v případě, že používáte systém Windows XP s aktualizací SP1 nebo vyšší. Operační systémy Windows XP Media Center Edition a Windows XP Tablet PC Edition již aktualizaci SP1 zahrnují.

Takže naopak, neměl by to být problém SP1. Samozřejmě za předpokladu, pokud byl SP1 instalován již na ten velký disk a BIOS v PC je kompatibilní s 48bitovým adresováním LBA.

A kterou z variant řešení co jste uvedl zvolíte?
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

SP1 by mel do registru pridat klic pro podporu 48bitoveho LBA avsak to se nestalo, tak jsem jej tam byl nucen pridat sam. Uvidime zda to zabere por rpiste. BIOSem by to byt nemelo, mam docela kvalitni desku a firma ASUS se o ne radne stara vydavanim aktualizovaneho ovladace, i kdyz je pravda, ze jsme jeste nevyzkousle jeho nejnovejsi beta verzi.

Resil jsem to prozatim tou obnovou pres Get Data BAck a naslednym zformatovanim.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Asi z nějakého důvodu nechcete jít do SP2, že? Sám mám SP2 nainstalovaný od září 2004 a jsem velmi spokojen. Jediný větší problém, který mne od SP2 potkal, byl zlomený pant u displeje, ale to způsobil každodenní tělocvik u skoro 5 let starého notebooku :)
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

SP2 nainstalovaný mám.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

PepaR wrote:SP2 nainstalovaný mám.
Další králík z klobouku :) Jste samé překvapení.
Proč myslíte, že vás tedy ted problém postihl? Měl jste WXP SP2, BIOS kompatibilní s 48bitovým adresováním LBA... Proč tedy?
Altap Salamander fan since 1998
PepaR
Posts: 195
Joined: 09 Dec 2005, 18:48
Location: Brno, Czech Republic

Post by PepaR »

Opravdu netusim, je to pro me zahadou. Pravidelne defragmentuji disk, scandisk taky cca 1 x za 1,5 mesice a presto me to potkava...
Post Reply