Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

Dobry den,

narazil jsem na zajimavy problem s pluginem Sit (nethood.spl), i kdyz abych pravdu rekl, nevim, jestli to je problem pluginu, AS nebo Windows. Popisu priznaky:

Mam linuxovy NAS a bezne si na nem mapuji sdilene adresare jako disky ve windows. Jenze uz jich mam tolik, ze mi nestaci pismena, tak jsem se rozhodl, ze k nim budu v AS pristupovat jinou metodou. Pres plugin "Síť".

Pro info:
NAS - Synology DS-209+II
Win - Windows 7

Jak postupuji. Do adresarovych zkratek v nastaveni AS jsem si dal cestu \\SERVER. Kdyz pak v panelu AS tuto cestu zavolam, AS se zepta na prihlasovaci udaje. Zadam je a AS mi zobrazi slozky, ktere jsou na NAS nastavene jako viditelne v "Mista v siti". Muzu prochazet soubory, otevirat atd. Nedochazi pritom mapovani zdroje na pismeno jednotky.

Pokud zadam ve Win v prikazove radce prikaz> net use

dostanu odpoved, ze je pripojen \\SERVER\IPC$

Potud je to tedy ok.

A ted k problemu:
Odpojim server pres prikazovou radku Win> net use * /d /y >nul
Po opetovnem zadani prikazu> net use
dostavam od Win odpoved: V seznamu nejsou zadne polozky

V tuto chvili bych tedy nemel mit pristup k sitovemu NAS a jeho slozkam.

Vratim se do AS a pro jistotu stisknu CTRL+R v prave prohlizene slozce. Jake je me prekvapeni, ze ale stale do dane slozky mam pristup a navic mohu stale prohlizet soubory? To samozrejme plati pro jakoukoliv slozku v podstromu \\SERVER. Az po nejake dobe, nedokazu rici presne kolik, ale cca 2 min. se me pri pristupu do jine slozky AS znovu zepta na prihlasovaci udaje. Prijde mi tedy, jako by v pluginu byl nastaveny nejaky timeout, kdy se ma kontrolovat opravnenost pristupu. Nebo tuto informaci s takovym zpozdenim poskytuje Win? To nevim.

Diky tomuto "zpozdeni" je dost problematicke pruzne menit pristup k serveru pomoci jinych prihlasovacich udaju.

Navic by se docela hodilo, kdyby bylo v panelu pluginu Sit zobrazeno, pod jakym prihlasovacim jmenem je prave k serveru nebo mapovane slozce pristupovano. To proto, ze mam 2 uzivatele. Jeden, ktery muze dane zdroje (servery/slozky/soubory) jen cist a jineho, ktery ma plny pristup. Ale zrovna v onom panelu s pluginem Sit po hodine pouzivani nevim, pod kterym uzivatelem jsem k danemu zdroji (server/slozka) prihlasen. A taky moznost nejak jednoduse zmenit prihlasovaneho uzivatele k serveru, abych to nemusel odpojovat pres vyse uvedeny prikaz> net use * /d /y >nul.

Jsem uplne mimo nebo to je vazne nejaka chyba?
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by Ether »

cejka wrote:Diky tomuto "zpozdeni" je dost problematicke pruzne menit pristup k serveru pomoci jinych prihlasovacich udaju.
Tady by mohlo pomoct se hned po odpojení znovu připojit z příkazové řádky.
cejka wrote:Vratim se do AS a pro jistotu stisknu CTRL+R v prave prohlizene slozce. Jake je me prekvapeni, ze ale stale do dane slozky mam pristup a navic mohu stale prohlizet soubory? To samozrejme plati pro jakoukoliv slozku v podstromu \\SERVER.
To jako i uvnitř některé sdílené složky?
Ελληνικά rulez.
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

Ether wrote:Tady by mohlo pomoct se hned po odpojení znovu připojit z příkazové řádky
Prave jsem to zkusil a vysledek me taky moc nepotesil. Bezprostredne po prikazu> net use * /d /y >nul jsem zadal prikaz> net use \\SERVER\IPC$ prvne bez /u:user. Server se pripojil a jel dal s puvodnim uzivatelem. Znovu jsem zadal prikaz> net use * /d /y >nul a tentokrat jsem se pokusil pripojit pomoci jineho uzivatele prikazem> net use \\SERVER\IPC$ /u:user. Dostal jsem klasickou hlasku oken c. 1219 o vicenasobnem pripojeni k serveru. Ale po net use * /d /y >nul by nemelo byt nic pripojene - overeno holym "net use" prikazem. Takze to cele mozna nebude problem AS a jeho pluginu, ale apriori problem Windows. Napada vas jeste neco?
Ether wrote:To jako i uvnitř některé sdílené složky?
Presne tak. Chvilku se AS v panelu s pluginem "Sit" tvari, jako by se vubec nic neodpojilo.

Pri testovani toho, zda se lze nasledne pripojit z prikazove radky jsem objevil jeste jednu podivnost pluginu Sit. Popisu ji. Server bezi, pustim AS. V panelu pomoci ALT+F2 vyvolam plugin Sit. Zobrazi mi 2 polozky Cela sit a SERVER. Po otevreni [Enter na] SERVER se zobrazi viditelne slozky. Jsem rychly a tak hbite oteviram prvni z nich. V tu ranu se me AS zepta na prihlasovaci udaje do sdilene slozky a hned pod tim otevre okno s dotazem na prihlasovaci udaje na SERVER. Podivne. Obe dialogova okna vystornuju a vratim se ve stromu slozek az na tu, kde se zobrazuji vyse uvedene polozky Cela sit a SERVER. Kdyz se znovu pokusim otevrit SERVER, pta se me na prihlasovaci udaje ihned a tedy me nepusti dal, abych videl, jake slozky jsou k dispozici na serveru. To je take podivne. Zkusil jsem tedy znovu stejny postup tak, ze... spustim AS, Alt+F2 v pravem panelu vidim Cela sit a SERVER, otevru server a zobrazi se mi viditelne slozky. Tentokrat pockam cca 3 sec a objevi se dialogove okno s dotazem na prihlasovaci udaje k serveru.

Dalsi vec, co je s timto pluginem spojena a pro me zajimava je, ze nekdy pri jeho aktivaci v panelu pomoci Alt+F2 se SERVER ve vypisu objevi ihned, ze je na siti k dispozici. Jindy tento plugin dela, ze skenuje sit a pak SERVER stejne nezobrazi. Ani po CTRL+R/CTRL+F9. Jedine co pomuze, je vyvolat mnou nastavenou adresarovou zkratku, ktera ukazuje na \\SERVER. AS se zepta na prihlasovaci udaje. A po tuto dobu v panelu zobrzuje SERVER. Kdyz tento dialog vystornuju, tak plugin provede skenovani site (podle toho, ze se toci kolecko v zahlavi panelu) a po tomto skenovani nazev SERVER z vypisu opet zmizi. Samozrejme, jakmile ten dialog s prihlasovacimi udaji nevystornuju, ale zadam je, tak se SERVER ve vypisu site objevi.
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by SelfMan »

Problem moze by sposobeny viacerymi pocitacmi pokusajucimi sa byt master browserom. Preto je najvhodnejsie tuto funkciu ponechat len na serveri.

Klienti

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters]
"IsDomainMaster"="False"
"MaintainServerList"="No"
Server

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters]
"IsDomainMaster"="False"
"MaintainServerList"="Yes"
Zaroven treba dat pozor na sietove NAS systemy so Sambou postavene na Linuxe. Mnohe sa totiz automaticky snazia byt "master browser-om" a tym doachadza k bitvam so serverom. Klientske stroje su z toho nasledne dost zmatene a raz pocitace v sieti vidia a raz nie.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by Ether »

cejka wrote:Ale po net use * /d /y >nul by nemelo byt nic pripojene - overeno holym "net use" prikazem. Takze to cele mozna nebude problem AS a jeho pluginu, ale apriori problem Windows. Napada vas jeste neco?
Tak jednak bych se podíval na výstup toho příkazu (místo přesměrování do nulu) a jinak momentálně nevím. Celé to vypadá, že Windows někde udržuje spojení. I když... teď mě napadá, že neudržuje, ale obnovuje, a ne Windows, ale Salamander. Zkuste se odpojit a připojit pod jiným uživatelem (to, co teď nešlo) se zavřeným Salamanderem.
cejka wrote:po tomto skenovani nazev SERVER z vypisu opet zmizi. Samozrejme, jakmile ten dialog s prihlasovacimi udaji nevystornuju, ale zadam je, tak se SERVER ve vypisu site objevi.
Mám pocit, že Net plugin odebírá ty počítače ze seznamu příliš ochotně. Pravděpodobně situaci 'nemůžu získat seznam sdílení' vyhodnotí jako 'tento počítač je nepřístupný' a raději ho smaže.
cejka wrote:Po otevreni [Enter na] SERVER se zobrazi viditelne slozky. Jsem rychly a tak hbite oteviram prvni z nich. V tu ranu se me AS zepta na prihlasovaci udaje do sdilene slozky a hned pod tim otevre okno s dotazem na prihlasovaci udaje na SERVER. Podivne. Obe dialogova okna vystornuju a vratim se ve stromu slozek az na tu, kde se zobrazuji vyse uvedene polozky Cela sit a SERVER. Kdyz se znovu pokusim otevrit SERVER, pta se me na prihlasovaci udaje ihned a tedy me nepusti dal, abych videl, jake slozky jsou k dispozici na serveru.
Tady můžu jenom hádat, že Windows nejprve použije anonymní přístup, ale jakmile se jednou pokusíte o přístup do zabezpečeného sdílení, tak se bude ptát na přihlašovací údaje pořád a už nespadne do anonymních pokusů.
Ελληνικά rulez.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by Jan Rysavy »

cejka wrote:…Znovu jsem zadal prikaz> net use * /d /y >nul a tentokrat jsem se pokusil pripojit pomoci jineho uzivatele prikazem> net use \\SERVER\IPC$ /u:user. Dostal jsem klasickou hlasku oken c. 1219 o vicenasobnem pripojeni k serveru. Ale po net use * /d /y >nul by nemelo byt nic pripojene - overeno holym "net use" prikazem. Takze to cele mozna nebude problem AS a jeho pluginu, ale apriori problem Windows…
Probral jsem popsané problémy s Manisonem (autor Nethood pluginu) a domnívá se, že jde spíš o problémy na straně Windows než pluginu.

Za pokus by stálo pokusit se popsané situace navodit s Windows Průzkumníkem, protože tam očekáváme obdobné chování.
cejka wrote:...V tu ranu se me AS zepta na prihlasovaci udaje do sdilene slozky a hned pod tim otevre okno s dotazem na prihlasovaci udaje na SERVER. Podivne. Obe dialogova okna vystornuju...
Můžeme poprosit o screenshot? (lze sem přiložit PNG) Jde o dvě modální okna nad sebou? (Lepší by bylo řešit každý problém ve svém vlákně, jinak tu bude zmatek.)
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

SelfMan wrote:Problem moze by sposobeny viacerymi pocitacmi pokusajucimi sa byt master browserom. Preto je najvhodnejsie tuto funkciu ponechat len na serveri.

Klienti

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters]
"IsDomainMaster"="False"
"MaintainServerList"="No"
Server

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters]
"IsDomainMaster"="False"
"MaintainServerList"="Yes"
Zaroven treba dat pozor na sietove NAS systemy so Sambou postavene na Linuxe. Mnohe sa totiz automaticky snazia byt "master browser-om" a tym doachadza k bitvam so serverom. Klientske stroje su z toho nasledne dost zmatene a raz pocitace v sieti vidia a raz nie.
Server, o kterem je rec je prave Synology DS-209+II, coz je Linuxovy NAS se Sambou. Mam tedy pouzit vami popisovanou zmenu v registrech svych Win7 (klient)?
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

Ether wrote:Tak jednak bych se podíval na výstup toho příkazu (místo přesměrování do nulu) a jinak momentálně nevím. Celé to vypadá, že Windows někde udržuje spojení.
Tak tady je vystup Win na prikaz> net use * /d /y dle predpokladani:

Mate otevrena tato vzdalena pripojeni:
\\SERVER\IPC$

Pokracovanim budou tato pripojeni zrusena.
Prikaz byl uspesne dokoncen.


Po naslednem zadani overovaciho prikazu> net use je vystup Win:
Nova pripojeni nebudou zapamatovana.
V seznamu nejsou zadne polozky.

Ether wrote:I když... teď mě napadá, že neudržuje, ale obnovuje, a ne Windows, ale Salamander. Zkuste se odpojit a připojit pod jiným uživatelem (to, co teď nešlo) se zavřeným Salamanderem.
Nuze provedl jsem nasledujici kroky:
1) otevrel AS a pripojil se pomoci adresarove zkratky na cestu \\SERVER (zadal platne prihlasovaci udaje)
2) zavrel AS a dale pracoval jen v prikazove radce, overil jsem prikazem> net use , ze je server pripojen
3) pak zadal> net use * /d /y >nul a odpojil tim server
4) pak overil> net use, ze je server odpojeny
5) pak pripojil pomoci jineho uzivatele> net use * \\SERVER\IPC$ /u:user1 a po dotazu na heslo uzivatele jej zadal
6) pak overil> net use, ze je server pripojeny - BYL
7) pak zadal> net use * /d /y >nul a odpojil tim server
8) pak overil> net use, ze je server odpojeny
9) pak pripojil pomoci jineho uzivatele> net use * \\SERVER\IPC$ /u:user2 a po dotazu na heslo uzivatele jej zadal
10) pak overil> net use, ze je server pripojeny - BYL
11) pak zadal> net use * /d /y >nul a odpojil tim server
12) pak overil> net use, ze je server odpojeny

Takze to vse vypada, ze kdyz je AS vypnuty, tak Win7 korektne ukoncuji spojeni a opet je navazuji pod jinym uzivatelskym jmenem. Takze to je nejspis problem komunikace Win7 <-> AS, kde si predavaji info, jake sitove zdroje prave jsou, nejsou, maji byt a nemaji byt pripojene.
Ether wrote:Mám pocit, že Net plugin odebírá ty počítače ze seznamu příliš ochotně. Pravděpodobně situaci 'nemůžu získat seznam sdílení' vyhodnotí jako 'tento počítač je nepřístupný' a raději ho smaže.
Coz by ale nemel, protoze server je stale na siti k dispozici pro pripojeni a tak by mel byt v seznamu videt.
Ether wrote:Tady můžu jenom hádat, že Windows nejprve použije anonymní přístup, ale jakmile se jednou pokusíte o přístup do zabezpečeného sdílení, tak se bude ptát na přihlašovací údaje pořád a už nespadne do anonymních pokusů.
Tak tady jsem na zadost Jana Rysaveho udelal screenshoty a zalozil k tomuto problemu nove tema, http://forum.altap.cz/viewtopic.php?f=6&t=4244
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

SelfMan wrote:Problem moze by sposobeny viacerymi pocitacmi pokusajucimi sa byt master browserom. Preto je najvhodnejsie tuto funkciu ponechat len na serveri.

Klienti

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters]
"IsDomainMaster"="False"
"MaintainServerList"="No"
Jinak jsem se mrknul do registru a v tuto chvili mam v tomto klici v hodnote "MaintainServerList" nastavenu hodnotu "Auto".
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by SelfMan »

cejka wrote:
SelfMan wrote:Problem moze by sposobeny viacerymi pocitacmi pokusajucimi sa byt master browserom. Preto je najvhodnejsie tuto funkciu ponechat len na serveri.

Klienti

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Browser\Parameters]
"IsDomainMaster"="False"
"MaintainServerList"="No"
Jinak jsem se mrknul do registru a v tuto chvili mam v tomto klici v hodnote "MaintainServerList" nastavenu hodnotu "Auto".
Ttieto upravy bolo potrebne robit hlavne u WinXP. Sedmicky su uz na tom lepsie, resp. zatial som u nich na tieto problemy nenarazil.
Auto nastavenie u XP robilo skor paseku ako funkcnu vec. Stacil maly timeout z dovodu zatazenia servera (master browser) a uz frcali nove volby. (master browser elections)

Este otazka, aka je hodnota "autodisconnect" (DWORD) v kluci
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters]
(mozno nastavit pomocou: net config server /autodisconnect:<pocet minut - napr. 30>
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

SelfMan wrote:Ttieto upravy bolo potrebne robit hlavne u WinXP. Sedmicky su uz na tom lepsie, resp. zatial som u nich na tieto problemy nenarazil.
Auto nastavenie u XP robilo skor paseku ako funkcnu vec. Stacil maly timeout z dovodu zatazenia servera (master browser) a uz frcali nove volby. (master browser elections)

Este otazka, aka je hodnota "autodisconnect" (DWORD) v kluci
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters]
(mozno nastavit pomocou: net config server /autodisconnect:<pocet minut - napr. 30>
je tam 15 resp. 0x0000000f hex
cejka
Posts: 24
Joined: 11 Jun 2010, 11:37

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by cejka »

Jan Rysavy wrote:Za pokus by stálo pokusit se popsané situace navodit s Windows Průzkumníkem, protože tam očekáváme obdobné chování.
Tak jsem zkousel obdobne chovani (to, ze se sdilene slozky neodpoji ihned po pouziti net use * /d /y >nul). A skutecne. V pruzkumniku se to chova stejne. Tzn. ze po odpojeni sitoveho zdroje se po nem jeste nejakou dobu da prochazet nez se opetovne zepta na prihlasovaci udaje. Jak by rekl muj ded: "No co je tohle za chovani?" Skoro mi to pripada, ze to je nejaka cache Windows kvuli chvilkovemu vypadku spojeni. Je to mozne?

Jinak pomijim fakt, ze pruzkumnik mi vubec dany server na siti vubec nezobrazi. Tedy alespon ne do chvile, dokud na nem neni spustena UPnP sluzba. Ale ani tak se netvari jako NAS, ale jako medialni zarizeni s automatickym oteviranim do WMP. Abych se na server dostal, pouzil jsem v adresnim radku pruzkumniku rovnou adresu \\SERVER, pripojil jsem se a teprve pak experimentoval s odpojenim na prikazove radce.
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by SelfMan »

cejka wrote:
SelfMan wrote:Ttieto upravy bolo potrebne robit hlavne u WinXP. Sedmicky su uz na tom lepsie, resp. zatial som u nich na tieto problemy nenarazil.
Auto nastavenie u XP robilo skor paseku ako funkcnu vec. Stacil maly timeout z dovodu zatazenia servera (master browser) a uz frcali nove volby. (master browser elections)

Este otazka, aka je hodnota "autodisconnect" (DWORD) v kluci
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\lanmanserver\parameters]
(mozno nastavit pomocou: net config server /autodisconnect:<pocet minut - napr. 30>
je tam 15 resp. 0x0000000f hex
15 minut je defaut, takze toto je ok.
V kazdom pripade je pocas mapovania pouzity aj switch /PERSISTENT:NO ?
User avatar
SelfMan
Posts: 1142
Joined: 05 Apr 2006, 20:51
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by SelfMan »

Na nete som nasiel este jeden maly VBScript

Code: Select all

Dim WshNetwork
on error resume next
Set WshNetwork = WScript.CreateObject("WScript.Network")
WshNetwork.RemoveNetworkDrive ("T:", bForce) 
bForce vynuti zrusenie spojenia aj v pripade a ksa pouziva
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5229
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Problem s pluginem Sit (nethood.spl)

Post by Jan Rysavy »

cejka wrote:
Jan Rysavy wrote:Za pokus by stálo pokusit se popsané situace navodit s Windows Průzkumníkem, protože tam očekáváme obdobné chování.
Tak jsem zkousel obdobne chovani (to, ze se sdilene slozky neodpoji ihned po pouziti net use * /d /y >nul). A skutecne. V pruzkumniku se to chova stejne. Tzn. ze po odpojeni sitoveho zdroje se po nem jeste nejakou dobu da prochazet nez se opetovne zepta na prihlasovaci udaje. Jak by rekl muj ded: "No co je tohle za chovani?" Skoro mi to pripada, ze to je nejaka cache Windows kvuli chvilkovemu vypadku spojeni. Je to mozne?

Jinak pomijim fakt, ze pruzkumnik mi vubec dany server na siti vubec nezobrazi. Tedy alespon ne do chvile, dokud na nem neni spustena UPnP sluzba. Ale ani tak se netvari jako NAS, ale jako medialni zarizeni s automatickym oteviranim do WMP. Abych se na server dostal, pouzil jsem v adresnim radku pruzkumniku rovnou adresu \\SERVER, pripojil jsem se a teprve pak experimentoval s odpojenim na prikazove radce.
Je to hrůza. Síťová vrstva od Microsoftu pro mě vždy byla nejméně funkční a průhledná napříč spektrem systémů. Smutná věc je, že to platí i v roce 2010 :(
Zlaté LINUXy, "it just works".
Post Reply