Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
ikX
Posts: 28
Joined: 20 Sep 2009, 10:04

Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by ikX »

EDIT (Jan Ryšavý, odstřiženo z http://forum.altap.cz/viewtopic.php?f=6 ... 204#p17204)
Jan Rysavy wrote:
ikX wrote:Hi! :D
2.52 sic(!) už soubory nefragmentuje, ale začal fragmentovat adresáře... nakopírujte naráz několik adresářů, ve kterých je množství souborů - třeba Program Files nebo Windous a pak v O@O Defragu dejte analyzovat jednotku. Ve výpisu fragmentovaných souborů jsou pak některé tyto adresáře (položky končící "\" ) - fragmentovány i na větší množství fragmentů. 2.51 to nedělala. :?
Založte prosím nové vlákno (můžete odkazem propojit s tímto). Nejde o fragmentaci souborů, takže problém do tohoto vlákna pravděpodobně nepatří.
Zároveň prosím připojte screenshot z O@O Defrag po kopírování v AS 2.51 a potom po stejné operaci v AS 2.52, abychom viděli popisovaný problém. Děkujeme.
Takže:
Obrázek 1 a 2 - stav před kopírováním, disk uklizen, analýza v O&O nehlásí žádné fragmenty.
Image

Image

Následuje kopírování adresáře J:\Windows do J:\Temp (nejde o systémový disk, ale o čistou "vedlejší" instalaci, momentálně neaktivní. Celkem 5283 souborů ve 278 adresářích, 616MB).

Obrázek 3 - stav po kopírování, opět po analýze disku v O&O Defragu, modře jsou fragmentované oblasti.
Image

Obrázek 4 a 5 - výpis fragmentovaných objektů v O&O - seřazeno podle počtu fragmentů. Je vidět, že nejvíce je fragmentován "nejhutnější" adresář. Není fragmentován žádný soubor.
Image

Image

Obrázek 6 - Po aplikaci Skryté Defragmentace disk opět uklizen...
Image

Narychlo jsem nedokázal zmenšit obrázky. :(
Až tyto výsledky někdo potvrdí, může se to dát na jiné místo fóra. :o
2.51 momentálně nemám instalovánu... :?
:arrow: :arrow:
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander fragmentuje adresáře

Post by Jan Rysavy »

Děkujeme, velikost screenshotů je OK, není třeba je zmenšovat.

Bez porovnání mezi AS 2.51 a 2.52 těsně po sobě se stejným vzorkem dat asi nemá smysl věc momentálně řešit. Jakmile někdo zadokumentuje rozdíly ve výsledku kopírování mezi verzí 2.51 a 2.52, můžeme pokračovat.

Pouze připomenu, že většina verzí Salamandera je k dispozici na našem FTP serveru: ftp://ftp.altap.cz/pub/altap/salamand/ a instalace dvou verzí vedle sebe není žádný problém. Každá verze má oddělenou konfiguraci v Registry a lze jí nainstalovat do odděleného adresáře a následně zase odinstalovat.
ikX
Posts: 28
Joined: 20 Sep 2009, 10:04

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by ikX »

OK, snad se k tomu dostanu... :roll:
Ale doufám, že Zahrevak bude rychlejší! :wink: :D
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by zarevak »

Nejsem Zahrevak, ale Zarevak bez háčků čárek. EDIT: Případně více česky: Zarevák ;)

Narážím na podobný problém, ALE:
a) osobně jsem nezpozoroval rozdíl mezi 2.51 a 2.52 (pocitově, měření jsem nedělal)
b) netuším, jak by Salamander (či jiný program) mohl Windows povědět, že má alokovat složce místo pro třeba 1000 souborů (navíc pokud by byly záznamy souborů mohou různě veliké, nepůjde potřebnou velikost předem přesně určit)

Pokud by se řešení našlo, tak bych ho uvítal, protože fragmentované složky mne někdy docela trápí: pracovat se fragmentovanou složkou s několika tisíci soubory je dosti problematické (pomalé).

Moje priorita je však ošetření fragmentace při vybalení z archivu - pokud má člověk zkomprimovaný jeden velký soubor, tak ho po vybalení ten první jeden cluster velký blok docela nakrkne :oops:
ikX
Posts: 28
Joined: 20 Sep 2009, 10:04

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by ikX »

OK, Zarevaku! :D
Dnes večer tedy dokážu tento rozdíl mezi 2.51 a 2.52. :lol:
:arrow: :arrow:
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by Jan Rysavy »

Když už budete testovat ve stejný okamžik a se stejným testovacím vzorkem dat AS 2.51 a AS 2.52, otestujte prosím zároveň Windows Explorer. Děkujeme.

Pro úsporu času a spolehlivější měření by asi bylo dobré kopírovat na čerstvě zformátovaný volume. Odpadla by defragmentace a byly zajištěny totožné výchozí podmínky.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by Jan Rysavy »

Mohl byste prosím také ověřit, že náš jednoduchý program Fragment (přiloženo) detekuje stejný počet fragmentů adresářů, jako zobrazuje OO Defrag?
fragment.zip
Show file or directory fragmentation, version 1.1
(14.88 KiB) Downloaded 872 times
Použití je jednoduché:
fragment.png
fragment.png (7.9 KiB) Viewed 12735 times
Pro zájemce o problematiku: adresář je třeba otevřít

Code: Select all

HANDLE hFile = CreateFile(fileName, 0, 0, NULL, OPEN_EXISTING, FILE_FLAG_BACKUP_SEMANTICS, NULL);
a počet fragmentů získat pomocí

Code: Select all

status = NtFsControlFile(hFile, NULL, NULL, 0, &ioStatus, FSCTL_GET_RETRIEVAL_POINTERS, &startVcn, sizeof(startVcn), fileMappings, FILEMAPSIZE * sizeof(ULONGLONG));
Více viz MSDN - FSCTL_GET_RETRIEVAL_POINTERS.

Kód prográmku Fragment je zájemcům k dispozici. Bohužel (nebo naštěstí?) netušíme o možnosti před-alokace adresáře (jak již zmínil Zarevak), jako je to možné u souborů pomocí SetEndOfFile(). Pokud někdo o něčem víte, sem s tím :)
ikX
Posts: 28
Joined: 20 Sep 2009, 10:04

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by ikX »

Hi! :D
Konečně jsem se k tomu dostal a: Odvolávám, co jsem odvolal! :wink:
Takže pokud jde o fragmentaci adresářů:
1.) Není žádný rozdíl mezi AS 2.51 a AS 2.52. :shock:
2.) Prográmek Fragment.exe vidí přesně stejný počet fragmentů adresářů i souborů jako mnou používaná verze O&O Defragu - 10.0.1634. 8)
3.) Při testu Exporeru, TC, WinRaRu... a několika dalších kopírovadel :lol: jsem zjistil jen jedinou odlišnost - pokud se podíváte nahoru na výpis fragmentovaných souborů na obrázku 4, adresář system3295 fragmentů. No a když použiju jiné kopírovadlo než AS, je tam jen 94 fragmentů... :? Takže ve výsledku AS "přidá" jen 1 fragment složky navíc oproti třeba Exploreru.
4.) Nikde jsem nenašel nic o tom, jak při kopírování nefragmentovat adresáře. Takže toto vlákno je asi DONE. :|
5.) Věnujte se prosím tomu fragmentování při vybalování z archivu, to bude asi poslední fragmentovací závada... :lol:
:arrow: :arrow:
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander 2.52 fragmentuje adresáře

Post by Jan Rysavy »

Prima, problém tedy neexistuje.
Post Reply