Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by jis »

Připravte si jednoduchý soubor CSV k demonstraci chyby. Pomocí SHIFT+F4 založte nový soubor TEST.CSV. Následující text do něj několikrát za sebou opakovaně vložte, až bude dlouhý alespoň několik stránek a soubor uložte.

Code: Select all

01.01.06,1
02.01.06,2
03.01.06,3
04.01.06,4
05.01.06,5
06.01.06,6
07.01.06,7
08.01.06,8
09.01.06,9
10.01.06,10
11.01.06,11
12.01.06,12
13.01.06,13
14.01.06,14
15.01.06,15
16.01.06,16
17.01.06,17
18.01.06,18
19.01.06,19
20.01.06,20
21.01.06,21
22.01.06,22
23.01.06,23
24.01.06,24
25.01.06,25
26.01.06,26
27.01.06,27
28.01.06,28
29.01.06,29
30.01.06,30
31.01.06,31
Spusťte pomocí CTRL+SHIFT+ESC Windows Task Manager, zobrazte si ouško s procesy a označte si řádek SALAMAND.EXE. Budeme sledovat sloupec CPU Usage. Nyní soubor TEST.CSV prohlédněte přes F3. V horním titulku okna by mělo být vidět, že soubor prohlížíme pomocí pluginu Database Viewer. Stránkujte klávesami PgUp a PgDn, přesuňte se na začátek a na konec souboru pomocí kláves CTRL+Home a CTRL+End a ověřte, že vše funguje jak má.

Nyní však zkuste pootočit kolečkem na kolečkové myši, je dokonce jedno kterým směrem, skončí to vždy stejně špatně - tedy alespoň na mém stroji. Proces SALAMAND.EXE začně silně zatěžovat procesor a teplota PC se začne zvyšovat.... Když tabulku uložím jako xls a to samé vyzkouším s pluginem Eroiica Viewer, je to ok. Jistě, jde o jiný plugin, ale chci tím naznačit, že chyba bude asi přímo v Database Viewer pluginu a ne v podpoře kolečkové myši. Trápí tento problém ještě někoho dalšího?
Last edited by jis on 03 Feb 2006, 16:38, edited 1 time in total.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by Jan Rysavy »

jis wrote:Nyní však zkuste pootočit kolečkem na kolečkové myši, je dokonce jedno kterým směrem, skončí to vždy stejně špatně - tedy alespoň na mém stroji.
Jak silný máte procesor a jakou grafickou kartu používáte?
Mě to tady na stařičkém Athlon 1.4GHz a Matrox G450 nezlobí,
což samozřejmě neznamená, že by v pluginu nebyl prostor pro
optimalizaci...
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by jis »

Používám starý notebook s procesorem PIII 1GHz, 512MB RAM, 8MB VRAM. Vidím, že jsem to nepopsal tak, aby bylo zřejmé, co se vlastně stane, nebo se jinde chybu nedaří zreprodukovat. Ještě to pro jistotu doplním.

Dejme tomu, že jsme na začátku např. souboru CSV, který je dlouhý několik stránek a chceme se posunout na jeho konec. Máme tyto možnosti:
1) Stiskneme klávesy CTRL+End. Ok.
2) Mačkáme klávesu PgDn tak dlouho, až se přesuneme na konec. Ok.
3) A teď pozor, potočíme kolečkem myši kýženým směrem, tabulka se pohne a začne se posouvat avšak tento pohyb se nezastaví, byť kolečkem dále netočíme! Samozřejmě, že se zastaví na konci stránky, ale plugin již na žádný další povel nebude reagovat... Nakonec ho budeme muset sestřelit ukončením SS. SS se zeptá: Some Database Viewer windows are opened. Do you want to close them? A vzápětí: Plugin Database Viewer has rejected to unload. Do you want to force it unload?
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by jis »

Přesně měsíc uplynul a nikdo další se nenašel, kdo by tuto chybu byl ochoten otestovat, škoda. Pokusím se to vyzkoušet sám na cizím stroji a dám zde vědět.
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Otestoval jsem to a chybu u mne nedělá. Posouvá se vždy jen dokud točím kolečkem.

Amd64, 3000+, 1G RAM. Myš A4tech (2 kolečka, 5 tlačítek) testována pro nastavení driveru MS-intelliMouse compatible mode i Enhanced dual wheel mouse a pro nastavení scrollu kolečkem o 1, 3 a 100 řádek. Všechny vzájemné kombinace. Pochopitelně, při nastavení posunu o 100 řádek se posouvalo řádku po řádce, ale vždy jen o 100 řádek na jedno otočení a pak se zastavil - procesor rychlý, takže to celé trvalo pár sekund a reálné zatížení nepozorovatelné.

EDIT: Původní testování provedeno na vlastním dlouhém .csv (export z excelu). Pro jistotu jsem nanovo odzkoušel příklad uvedený v úvodní zprávě (rozkopírovný měl 4464 řádek). Chyba nepozorována ani v tomto případě.
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Asi by v tomto případě bylo vhodné uvádět i OS, případně info o ovladači myši. Já jsem testoval na WXP (pro) a ovladač myši je A4Tech PS/2 port mouse (verze IMHO nezajímavá).

Typ operačního systému je důležitý, protože build-in ovladač myši ve w98 posílá informaci o posunu kolečka jinak než winXP resp. 2000 (jiné WM_). U ovladačů myši od 3-tích stran je situace ještě horší, protože ty se snaží vyhovět jak OS, tak uživateli, takže kombinují a podstrkávají informace o posunu hodně různě, od emulací až po přímé nefiltrované přeposílání messages.

Možná by původní problém pomohl vyřešit jiný ovladač myši, případně jeho nová upgradeovaná verze.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by jis »

jis wrote:Přesně měsíc uplynul a nikdo další se nenašel, kdo by tuto chybu byl ochoten otestovat, škoda. Pokusím se to vyzkoušet sám na cizím stroji a dám zde vědět.
Operační systém mám Microsoft Windows XP Professional SP2, plně aktualizovaný. Ovladač je originální, myš je Microsoft Intellimouse Explorer 3.0a USB OEM. Ale teď to hlavní, už jsem zjistil co to způsobuje. Proveďte toto nastavení:
  • Control Panel
    Mouse
    Mouse Properties
    Wheel
    One screen at a time
Potom vyzkoušejte demonstraci chyby dle výše popsaného postupu.

Testoval jsem to i na zapůjčeném zcela novém čistě nainstalovaném notebooku Compaq nc6220. Operační systém byl také WXP SP2, plně aktualizovaný, myš byla jiná (BT Anycom). Při stejném nastavení stejná chyba...
Altap Salamander fan since 1998
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by Jan Rysavy »

jis wrote:Ale teď to hlavní, už jsem zjistil co to způsobuje. Proveďte toto nastavení:
  • Control Panel
    Mouse
    Mouse Properties
    Wheel
    One screen at a time
Nyní to dokážu navodit. Děkujeme za nalezení postupu!
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by jis »

Jan Rysavy wrote:Nyní to dokážu navodit. Děkujeme za nalezení postupu!
Tak to je báječné :D. Trápilo mne to přes 3 roky, od té doby co existuje Database Viewer a teprve to, že se nikdo další neozval, mne samotného donutilo nalézt prvotní příčinu. Z nulové odezvy na tuto chybu plyne, že asi málokdo používá One screen at a time scrolling. Mě osobně toto nastavení velmi šetří kolečko na myši, resp. ukazováček a pro jemný posun pouze o několik řádek mohu vždy použít kursorová tlačítka.
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by Datalog »

jis wrote:... Z nulové odezvy na tuto chybu plyne, že asi málokdo používá One screen at a time scrolling. ...
Pravda, sám nepoužívám posun o celou stranu. Ale teď jsem to znovu otestoval a chybu (stálý posun) dělá, v mém případě, pouze pokud si nastavím IntelliMouse kompatibilní mód. Když je nastaven rozšířený režim - nutný, aby fungovala kolečka obě - tak se posune správně o jednu stranu. Takže nemůžeme obecně prohlásit, že posun o celou stranu používá málo lidí, chybí případní uživatelé více koleček.
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Re: Chyba s kolečkovou myší v pluginu Database Viewer

Post by jis »

Datalog wrote:Pravda, sám nepoužívám posun o celou stranu. Ale teď jsem to znovu otestoval a chybu (stálý posun) dělá, v mém případě, pouze pokud si nastavím IntelliMouse kompatibilní mód. Když je nastaven rozšířený režim - nutný, aby fungovala kolečka obě - tak se posune správně o jednu stranu. Takže nemůžeme obecně prohlásit, že posun o celou stranu používá málo lidí, chybí případní uživatelé více koleček.
Ok, díky za upřesnění. Přiznávám se, že ani nevím, že existují myši s více kolečky, nebo máte na mysli myš s tzv. tilting wheel? Tam jde ale stále pouze o jedno kolečko v naklápěcí kleci, viz obrázek:
Image
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Opravdu mám na mysli myš, která má dvě kolečka. Druhé je obvykle využíváno na horizontální posun nebo zoom. Např:
Image
User avatar
jis
Posts: 451
Joined: 27 Jan 2006, 23:14
Location: Prague, Czech Republic

Post by jis »

Datalog wrote:Opravdu mám na mysli myš, která má dvě kolečka. Druhé je obvykle využíváno na horizontální posun nebo zoom.
Páni, tak to zírám, ono to fakt existuje :shock:.
A jakou s tím máte zkušenost? Je to lepší než naklápěcí kolečko?
PS: Už jsme docela ujeli od tématu, ale alespoň se člověk dozví něco nového...
Altap Salamander fan since 1998
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Jj, jsme dost off-topic. Kdyžtak, moderátoři, to za pár dní promažte.

Zkušenost špatná. Ale lepší než jedno kolečko. Záleží na driveru, co dokáže podporovat. U mne zoomovat dokáže jen ve Wordu a horizontální menší posun s myší nemám tak častý. Obvykle u obrázků. Využívám tak 2* do měsíce na logický celek operací. Ale když ho použiji, tak většinou intenzivně, mnohokrát opakovaně a urychlí mi práci.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Chyba odstraněna, ještě jednou díky za upozornění.
Post Reply