pomale kopirovani na sitovych discich

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Děkujeme za Váš čas a exaktní informace! Pro začátek jsme objednali 2 kusy Intel PCI-E karet, které by měly být slušné. S jednou integrovanou kartou jsme zjistili, že máme problémy a při plné zátěži dnes dokázala opakovaně shodit stroj.

Switch máme solidní a vždy ho můžeme vyřadit ze hry přímým propojením.

Jakmile něco naměříme, ozveme se.
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Post by manison »

Jan Rysavy wrote:
manison wrote:Konečně mi domů dorazil objednaný NAS a tak jsem na něj o víkendu přesouval nějaké soubory. Zároveň jsem provedl srovnávací test AS vs Explorer a i u mě je Explorer rychlejší:
O jaký konkrétně NAS jde?
Jedná se o Synology DS-207+. Byl jsem trochu zklamaný, že po investici do gigabitové infrastruktury se přenosové rychlosti ani zdaleka neblížily teoretické hranici. O to víc teď koukám jako blázen na výsledky od mikrotoma, který má 209ku, a jím naměřené rychlosti jsou velice pěkné (přinejmenším pod Explorerem). Teď se omlouvám za následující mírný OT. Evidentně nejsem sám, kdo má potíže s 1G ethernetem a třeba se poznatky z tohoto vlákna budou hodit i ostatním. DS-209 má oproti DS-207 rychlejší procesor (800 vs. 500 MHz), ale pochybuji, že ten by byl příčinou takové degradace výkonu. Při prvotním testování jsem podezříval switch SMC8508T, který jsem z řetězce vyloučil a propojil NAS a PC napřímo, ovšem bez efektu. Myslíte tedy, že slabým článkem může být NIC Realtek RTL811C integrovaná na desce Gigabyte GA-EP45-DS3R (tváří se jako PCIe)? Zlepšila by se situace po instalaci extra síťovky?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

manison wrote:Zlepšila by se situace po instalaci extra síťovky?
Vím že otázka nepatří mě, ale pouze poznámka: jakmile nám uvedené Intel síťovky přijdou, uděláme měření a dáme vědět rozdíl proti integrovaným NIC. Koukal jsem do Intel specifikace na webu a píše se tam:

Code: Select all

Advanced Software Features
TCP checksum offload—transmission control protocol (TCP), user datagram protocol (UDP), Internet protocol (IP)
TCP segmentation/large send offload
Interrupt moderation
Stejně to mají uvedené u serverové verze této karty.

Tak je to snad technologicky karta na úrovni. Nezkoumal jsem ovšem parametry integrovaných NIC na našich MB. Celkem pochybuji, že bych se něčeho dopátral.

Edit: opraven odkaz na severovou verzi NIC.
Last edited by Jan Rysavy on 10 Jan 2009, 17:44, edited 2 times in total.
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Post by manison »

Jan Rysavy wrote:Vím že otázka nepatří mě...
To byl dotaz do pléna :)

V nastavení ovladače integrované RTL8111C jsou možnosti jako Výpočet kontrolních součtů protokolu IPv4/TCP/UDP, i proto jsem ji nepovažoval za nějaký low-end. Určitě dej vědět, až vám dorazí objednané kousky, pak si ji možná pořídím také :)
User avatar
mikrotom
Posts: 12
Joined: 21 Dec 2008, 19:30
Location: Praha

Post by mikrotom »

2 Jan Rysavy: máte pravdu, ta objednaná síťovka vypadá schopně. Strčte je tam ať můžeme pokračovat.

2 manison: Synology DS209+ je opravdu nezvykle rychlá NASka. Právě proto jsem ji pořídil. Předtím jsem měl DS207 a s tou jsem dosahoval na gigabitové infrastruktuře download kolem 22MB/s a upload dokonce jen kolem 12-14MB/s. Je to o všem dohromady - CPU, paměť, řadiče, síťovka (vše v NASce).

PS: v článku o DS209+ na serveru SmallNetBuilder pozor: měřili ji také pouze na WinXP, takže jim jela maximálně cca 42 MB download. Upozorňovaljsem je ve fóru a pak se konečně dokopali ke změně metodiky:-)
User avatar
mikrotom
Posts: 12
Joined: 21 Dec 2008, 19:30
Location: Praha

Post by mikrotom »

manison wrote:Evidentně nejsem sám, kdo má potíže s 1G ethernetem a třeba se poznatky z tohoto vlákna budou hodit i ostatním.
Ono to ale není o "obtížích". Je to bohužel přirozená vlastnost síťových zařízení. Jejich problém je v tom, že celá řada z nich sice je schopna navázat komunikaci v gigabitovém režimu (tím si vyslouží onu marketingovou nálepku), ale další technické vlastnosti či souvislosti v síti jim znemožňují vydat výkon, jenž by gigabitové pásmo významněji zaplnil.

Vlastně jakákoli levnější NASka je toho zářným příkladem. Ano, ona se sice nahlásí síťové kartě jako 1000 fullduplex přenos. Ale její střeva nedovedou tak rychle kontinuálně načítat data z harddisku, zpracovávat je v paměti, kódovat je do SMB a zpracovávat odchozí TCP/IP traffic. Stejné to je leckde jinde. Základní předpoklady pro zvyšování skutečně dosažitelné propustnosti v gigabitovém prostředí jsem nastínil vtomto příspěvku.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Situace s gigabitem mi silně připomíná většinu "USB2" zařízení. Nálepka je prima, ale rychlosti často sotva překročí teoretické maximum USB1.
manison
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 216
Joined: 09 Dec 2005, 23:23
Location: Ceske Budejovice, Czech Republic
Contact:

Post by manison »

mikrotom wrote:2 manison: Synology DS209+ je opravdu nezvykle rychlá NASka. Právě proto jsem ji pořídil. Předtím jsem měl DS207 a s tou jsem dosahoval na gigabitové infrastruktuře download kolem 22MB/s a upload dokonce jen kolem 12-14MB/s. Je to o všem dohromady - CPU, paměť, řadiče, síťovka (vše v NASce).
Tak to by pak zhruba odpovídalo mnou pozorovaným hodnotám. Takže to nakonec asi bude NASkou, jak jsem stejně předpokládal. Protože ji používám pouze pro pravidelné zálohování a případně jako odkladiště souborů, tak mě nízká rychlost až tak netrápí.

Nálepka gigabitového ethernetu je na těchto levných (levnějších) SOHO zařízeních opravdu víceméně marketingový trik.

Každopádně díky za cenné informace.

PS: Toto není negativní reklama na DS-207. Po všech ostatních stránkách jsem s ní (zatím) velice spokojený, softwarová výbava vynikající (v této cenové relaci asi bezkonkurenční) a funkčnost a spolehlivost v porovnání s podobným (a dražším) zařízením jiné značky, které nám pořídili do práce, je naprosto bezproblémová.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Právě jsme náhodou našli příčinu pomalého kopírování u nás v kanceláři. Z 50MB/s na 13MB/s přenosová rychlost spadne, pokud přehráváme MP3. Běží nám tu většinu času MP3 stream Rádia 1.

Jde o známou chybu ve Windows Vista: http://blogs.technet.com/markrussinovic ... 33290.aspx

Bohužel mě nikdy nenapadlo, že to je zrovna náš problém :)
Zřejmě neexistuje řešení, snad to hoši ve Windows 7 dají do kupy.
User avatar
mikrotom
Posts: 12
Joined: 21 Dec 2008, 19:30
Location: Praha

Post by mikrotom »

Jan Rysavy wrote:Právě jsme náhodou našli příčinu pomalého kopírování u nás v kanceláři. Z 50MB/s na 13MB/s přenosová rychlost spadne, pokud přehráváme MP3. Běží nám tu většinu času MP3 stream Rádia 1.
A sakra... Asi doposud nepadla ještě jedna drobnost k veškerým měřením a laborací s rychlými přenosy po síti. Nejvyšší hodnoty platí za předpokladu, že klient není paralelně zatížen jinými službami (zmiňovaný stream z internetu, ale dále i instantní mesengery atp.) Takové věci mají sice relativně malý datový tok, ale pakety dovedou nakopnout pořádně...
honzajc
Posts: 38
Joined: 15 Sep 2008, 09:48

Post by honzajc »

U me nic takoveho neni, zadny stream, ciste pc, nebo nainstalovane veci - vse stejne (podobne) vysledky .. ..
(XP versus Vista) - (Altap versus Explorer jakykoliv)

H.
Honza Janeček (spravce @vos-sps-jicin.cz , www.vos-sps-jicin.cz)
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

U té zmíněné chyby ve Windows Vista je zajímavé to, že můžete přehrávat například i soubor z lokálního disku a zátěž CPU může být na 0-1%. Zkrátka stačí, aby počítač něco přehrával na zvukové kartě a přenosová rychlost (testovali jsme SMB po síti) se propadne z 50MB/s na 13MB/s.
Raptor

Post by Raptor »

Jan Rysavy wrote:U té zmíněné chyby ve Windows Vista je zajímavé to, že můžete přehrávat například i soubor z lokálního disku a zátěž CPU může být na 0-1%. Zkrátka stačí, aby počítač něco přehrával na zvukové kartě a přenosová rychlost (testovali jsme SMB po síti) se propadne z 50MB/s na 13MB/s.
To je zajimave a je to problem jen prehravani pres WMP nebo to dela i u treba Winampu?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Testovali jsme WMP, Foobar2000 a Winamp a věřím že bude síť brzdit i jen zvuk message boxu -- jde o chybu v implementaci kernelu Visty, viz zmíněný Russinovichův blog.

Další info:
http://forums.2cpu.com/showthread.php?t=83112
http://it.slashdot.org/article.pl?sid=07/08/21/1441240
k0nelupy

Post by k0nelupy »

Jan Rysavy wrote:Právě jsme náhodou našli příčinu pomalého kopírování u nás v kanceláři. Z 50MB/s na 13MB/s přenosová rychlost spadne, pokud přehráváme MP3. Běží nám tu většinu času MP3 stream Rádia 1.

Jde o známou chybu ve Windows Vista: http://blogs.technet.com/markrussinovic ... 33290.aspx

Bohužel mě nikdy nenapadlo, že to je zrovna náš problém :)
Zřejmě neexistuje řešení, snad to hoši ve Windows 7 dají do kupy.
Dela to explorer i AS ? Me tu nic takoveho snad nebezi - hlavni problem je ze hledame rozdil mezi nimi.
Wokna 7 zkusim jestli to prenasi rychleji.
Locked