FTP: Chování při překročení kvóty

Hlášení chyb a problémů programu Altap Salamander. Buďte, prosím, ve svých popisech co nejpodrobnější a vytvořte pro každý incident nový příspěvek. Nevkládejte programem generovaná hlášení o pádu programu, pošlete je e-mailem.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

FTP: Chování při překročení kvóty

Post by Ether »

Zajímalo by mě, jak se chová FTP plugin při překročení diskové kvóty na serveru (upload). Momentálně jsem se pokusil nahrát asi 8MiB soubor na svůj prostor na Tiscali (jestli si vzpomínám dobře, je tam limit 10 MiB), kde jsem už měl tak 2,5 MiB dat. Na chvíli jsem z uploadu spustil oko, když v tom okno zmizelo a původní soubor se smazal, přičemž se ale neobjevila jeho kopie na serveru. Předpokládám, že to spolu souvisí. Nevím, jestli je to chyba Tiscali FTP serveru nebo pluginu, prosím o Váš názor.
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Petr Solin »

Zalezi na tom, jake mate nastaveni FTP: viz menu Options/Plugin Configuration/FTP Client/Operations 2: paty radek se tyka akce pri selhani uploadu v pripade, ze byl soubor na serveru vytvoren (nebyl resumnuty). Standardne je zde "Resume or Overwrite", coz znamena ze pokud soubor nesel po "chybe zpusobene kvotou" resumnout, byl prepsan, coz znamena smazan a znovu uploadovan.

V teto situaci to vypada jako nesmyslne chovani, coz je zpusobene tim, ze FTP klient se nesnazi rozpoznavat proc operace selhala (odpovedi FTP serveru zrovna nejsou moc standardizovane). Doporucuji prepnout zminenou volbu na "Resume", coz povede k ocekavanemu chovani v teto situaci (prenos skonci s chybou, cast souboru zustane na serveru).

Pripadne zkuste akci zopakovat a podivat se do logu: menu Plugins/FTP Client/ Show Logs. Hledejte log, ktery ma na zacatku "Copy File".
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Post by Ether »

Obávám se, že zde půjde o velmi nevhodné chování serveru (*), protože nehlásí chybu, soubor nechá uploadnout celý, potom pouze OZNAMUJE, že kvóta byla překročena a soubor bude smazán.

Code: Select all

Copy File "TEST" to ftp.tiscali.cz
Host: "ftp.tiscali.cz", port: 21.
Log UID is 1, time is 14.10.2007 - 13:31:18.

(13:31:18): Using connection from panel...

(13:31:18): Uploading file "TEST"...
TYPE I
200 Type set to I
PORT 192,168,1,2,8,55
200 PORT command successful
STOR TEST
150 Opening BINARY mode data connection for TEST
226-Transfer complete.
 STOR: notice: quota reached: used 22136662.00 of 10485760.00 upload bytes
226 STOR: notice: quota reached: 'TEST' removed
(13:38:26): Disconnecting from server...
QUIT
221 Goodbye.
Prosil bych o nějakou reakci na toto oznámení, nejlépe tak, že transfer získá status neúspěšný. Největší problém totiž spočívá v tom, že plug-in ohlásí úspěšný přenos a pokud jsem soubor přesouval, smaže mi ho z původního umístění a soubor zmizí ze světa.

*) Možná jde o to, že kvótování není implementováno přímo v serveru, ale nějak externě, takže server se o překročení kvóty dozví až dodatečně. PouzeDomněnka(TM).
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Petr Solin »

Tak to opravdu neni zrovna rozumne chovani serveru. Prijit o soubory v tomto modelu opravdu neni zadny problem. Dekuji za ten log.
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Petr Solin »

Analyza textu odpovedi serveru je problematicka, napr. v tomto pripade by se asi melo hledat "quota reached" a "removed", ovsem nikdo nezaruci, ze se tyto texty neobjevi i po uspesnem prenosu (muze je napr. obsahovat jmeno prenaseneho souboru). Daleko rozumnejsi mi v tomto pripade pripada oprava na strane serveru, zkuste prosim kontaktovat jeho autory.
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

No, možná jako volbu udělat "jistotu". Tedy, udělat listing navíc a při move smazat lokální soubor(y) až po potvrzeném uploadu via listing.

Ale určitě ani to nebude jednoduché, listing může selhat (nenačíst se celý) a co pak? Snažit se číst stále dokola, dokud nenačtu komplet. A také, nelze to dělat za každým souborem (to by bylo pěkně pomalé), takže by se musely pamatovat soubory a smazat až na konci po jediném ls. A navíc ošetřit subdir. Safra, to jsem si pěkně vysvětlil, že tudy strojová cesta nevede. :)

Asi nezbude nic jiného, než při kopii na takto pochybné servery nepoužívat move. Ale to si musí uhlídat uživatel sám. Nebo snad snad dá nějak jednoznačně zjistit (feat?, ...), že jsme na podobně zpraseném serveru a move zablokovat? (Ostatně, dá-li se to zjistit, tak by šlo analysu textu provádět jen u těchto serverů a možná na specifičtější string).
Petr Solin
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 1112
Joined: 08 Dec 2005, 09:13
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Petr Solin »

Pokud by tento problem trapil vetsi skupinu uzivatelu, pokusime se o nejaky podobny patch. Nicmene prozatim to tak nevypada, takze to zatim nechame jak je (nakonec je to chyba serveru, ne Salamandera).
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

Jasně, v pohodě.

Osobně mne nikdy nenapadlo provádět move směrem na/z ftp . Také jsem nikdy nepoužíval ftp jako blízký(/rychlý) filesystém, vždy jen vzdáleně, pomalu, s nedůvěrou. Proto mne také jako první napadla automatická kontrola via ls. Coby obecná vlastnost (ovšem ne zrovna jednoduše prakticky proveditelná), využitelná i pro tento případ. Ostatní byly už volné nápady co z toho vyplynuly.
User avatar
Ether
Posts: 1471
Joined: 10 May 2007, 16:08
Location: Czech Republic
Contact:

Post by Ether »

OK, pokusím se na tom zapracovat, ale mám pocit, že zrovna Tiscali má těch nedokonalostí/nestandardností více. Už jenom změnit heslo k e-mailové schránce byla fuška.
Post Reply