Nápověda: Pro přecházející uživatele

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Nápověda: Pro přecházející uživatele

Post by zarevak »

Dobrý den,
když tak koukám na novou nápovědu, tak mi chybí části pro přecházející uživatele. Tedy pro uživatele, kteří používali jiného správce souborů a přecházejí k Salamanderu.
Firefox například obsahuje podobnou část pro uživatele Internet Exploreru vysvětlující rozdílnost názvosloví a popisuje vlastnosti, které má Firefox navíc oproti IE.

Důvodem k této části je rozdílnost některých postupů v různých správcích souborů. Pokud někomu doporučím Salamandera, za chvíli se optá, jak udělá nějakou věc, na kterou byl zvyklý z původního software, a v Salamanderu mu to nejde. Pokud není nikdo po ruce, tak se nejspíš vrátí zpátky a na Salamandera zapomene...

Doporučuji tak utvořit část nápovědy, kde by se zmiňovaly rozdíly a výhody Salamandera oproti jinýmu správcům souborů.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Přesě, byla by šikovná sekce, kde by se začátečníkům vysvětlily základní koncepty dvoupanelového správce souborů. Lidem přicházejícím z asymetrických správců souborů (Průzkumník) nemusí být výhody hned zřejmé.

Přesouvám do návrhů na zlepšení.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Měl jsem spíš na mysli programy, kde je pro rychlé vyhledání souborů v panelu třeba mačkat CTRL+ALT+písmenka nebo kde se pro práci s frontou úloh používá klávesa F2.

Pokud takový uživatel přijde k Salamanderovi, tak CTRL+ALT+písmenka nefunguje. Salamander dále místo hvězdičky používá zpětné limítko pro nahrazení N znaků a nepodporuje nahradit jeden znak podobně jako otazník.
Takovému uživateli nebude fungovat ani fronta, protože Alt+W != F2 a navíc lze použít Alt+W až při druhé a další operaci :(


Pro "profi" uživatele Průzkumníka bude zase asi těžší pochopit rozdíl mezi virtuální složkou v oknech Průzkumníka a fyzickým adresářem na disku a vysvětlit mu k čemu jsou dvoupaneloví správci souborů užiteční. "Profi" uživatel Průzkumníka navíc "umí" ve WinXP vypalovat CDčka tak, že nakopíruje svá data na CD a zadá příkaz "Vypálit" - to se mu v Salamanderu nepovede
EDIT 1.3.2007: Ujasnění významu složka a adreář v tomto příspěvku
Last edited by zarevak on 01 Mar 2007, 14:40, edited 1 time in total.
David Grudnik
Posts: 53
Joined: 14 Dec 2005, 06:15

Post by David Grudnik »

zarevak wrote:Pro "profi" uživatele Průzkumníka bude zase asi těžší pochopit rozdíl mezi složkou a adresářem a vysvětlit mu k čemu jsou dvoupaneloví správci souborů užiteční.
Omlouvám se za OT, ale jaký je prosím rozdíl mezi složkou a adresářem? Doteď jsem žil ve víře, že to jsou dva názvy (novější/starší) pro jedno a totéž. Díky
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

David Grudnik wrote:
zarevak wrote:Pro "profi" uživatele Průzkumníka bude zase asi těžší pochopit rozdíl mezi složkou a adresářem a vysvětlit mu k čemu jsou dvoupaneloví správci souborů užiteční.
Omlouvám se za OT, ale jaký je prosím rozdíl mezi složkou a adresářem? Doteď jsem žil ve víře, že to jsou dva názvy (novější/starší) pro jedno a totéž. Díky
Nevím, zda je to oficiální rozlišení; Osobně rozumím pod pojmem "Adresář" datovou strukturu souborového systému. "Složka" je pak adresář doplněný Windowsy o další funkcionalitu.

Servant Salamander pracuje s adresáři, takže v něm například nemůžete zobrazit obsah všech souborů na Ploše. "Plocha", "Nabídka Start", ... jsou některé ze složek, které obsahují data z více adresářů na disku najednou. "Můj počítač", "Ovládací panely", ... jsou naopak virtuální složky, které ani žádný odpovídající adresář nemají.

Složky též umožnují zobrazit jiné názvy položek než jsou skutečné názvy souborů - číní se tak pomocí systémového souboru desktop.ini což slouží například k překladu některých položek v Nabídce Start do národního jazyka.
User avatar
Datalog
Posts: 244
Joined: 10 Dec 2005, 11:21
Location: Prague, Czech Republic
Contact:

Post by Datalog »

zarevak wrote:...
Servant Salamander pracuje s adresáři, takže v něm například nemůžete zobrazit obsah všech souborů na Ploše. "Plocha", "Nabídka Start", ... jsou některé ze složek, které obsahují data z více adresářů na disku najednou. "Můj počítač", "Ovládací panely", ... jsou naopak virtuální složky, které ani žádný odpovídající adresář nemají.
Složka = Adresář.
EDIT 1.3.2007.: zarevak dohledal moc pěknou přesnější definici (díky): Podle Wikipedie je Složka GUI reprezentací Adresáře.

Ony windowsovské "Plocha" a "Nabídka Start" jsou virtuální složky(adresáře). Přesně stejně virtuální jako ovládací panely či můj počítač. Že náhodou část (_pozor, jen část_) jejich obsahu leží ve dvou či více reálných složkách (plus jejich subadresářích), je víceméně náhoda. Jsou to virtuální složky / virtuální adresáře.

To bychom pak mohli "můj počítač" také chápat jako (nevirtuální) složku. Protože, dle Vašeho popisu, u mnohých PC většina jeho obsahu leží /obdobně jako "Plocha"/ ve dvou adresářích ... (C:\ - HDD, D:\ - CDROM) a jejich subadresářích.
Last edited by Datalog on 01 Mar 2007, 15:25, edited 1 time in total.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Datalog wrote:Složka = Adresář.
Máte víceméně pravdu a já se omlouvám ze zmatky. Podle Wikipedie je Složka GUI reprezentací Adresáře:
- Wikipedia: Folder
- Wikipedia: Directory
Původní přípspěvek jsem poupravil pro lepší pochopení a doufám, že tímto můžeme uzavřít Off Topic odbočku a vrátit se k původnímu tématu. Děkuji
Post Reply