Servant Salamander pod Linux

Vítáme všechny návrhy na nové funkce a vylepšení programu Altap Salamander. Pro každý návrh prosím vytvořte samostatný příspěvek.
Krtek

Servant Salamander pod Linux

Post by Krtek »

Nevím jestli se tady už něco takového neřešilo ale i tak píšu. Já osobně bych SS pod Linuxem uvítal, protože je to jeden z nejlepších programů, které znám. Pod Wine to prý jde rozjet velmi těžko, spíš vůbec, tak jestli byste nemohli naprogramovat nějakou, klidně i odlehčenou verzi právě na Linux.
User avatar
zarevak
Plugin Developer
Plugin Developer
Posts: 789
Joined: 04 Feb 2006, 16:49
Location: Prague, Czech Republic

Post by zarevak »

Podle vyjádření Jana Ryšavého ve vlákně o OS X verzi s Linux verzí radši nepočítejte.
Zkuste se podle vlákna o Linuxových náhradách podívat po alternativě.
Petr Dlouhý

Salamander a Wine

Post by Petr Dlouhý »

S tím Wine bych to tak černě neviděl:
-Verze <2.0 pod Wine funguje bez problému
-Minulou sobotu jsem poslal chybové hlášení ohledně Salamanderu - http://bugs.winehq.org/show_bug.cgi?id=6656 a již jsem na něj dostal odpověď (viz adresa). Znamená to tedy, že Salamander skutečně s knihovnou shell32.dll zkopírovanou z Windowsů do složky Salamandera funguje, a pravděpodobně bude brzy fungovat i v čistém Wine.

Neznamená to, že s tím nejsou problémy - např. při akcích souvisejících se správou pluginů spadne a jiné.
Petr Dlouhý

Salamander pod Linuxem

Post by Petr Dlouhý »

Jak jsem již psal na http://forum.altap.cz/viewtopic.php?t=1 ... ight=linux tak je možné zprovoznit Salanandera pod Linuxom pod běhovým prostředím Wine. Chtěl bych proto navrhnout, jestli by problém s portováním Salamanderu vyřešit podobným způsobem, jakým byl na Linux portován program Picasa společnosti Google - tedy Windowsová binárka s přibalenými Wine knihovnami.

Pokud by se vytvořila takováto verze Salamandera, bylo by navíc možné upravit ho tak, aby některé věci specifické pro Unixové systémy (např. adresářový strom, větší svázanost s příkazovou řádkou...) byli řešeny pro přirozeněji, než pouze naroubováním přes Wine.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

To je naprosto nereálné. Google investoval ohromné prostředky do WINE, aby Picasa pod Linuxem rozeběhli. Více se dočtete zde:

http://code.google.com/wine.html
http://slashdot.org/articles/06/05/26/0310229.shtml

A to si dovolím tvrdit, že podpora pro Salamander by byla o třídu komplikovanější díky užší vazbě na operační systém.
Petr Dlouhý

Salamander pod Wine

Post by Petr Dlouhý »

1) Omlouvám se za vzniklý zmatek, můj druhý přípěvek měl patřit do jiného vlákna týkajícího se stejného tématu.

2) Asi máte pravdu, že úsilí spojené s portováním Salamanderu na Linux tímto způsobem je stále ještě vysoké. Na příkladu s bugem (viz můj první příspěvek), který jsem reportoval (a který znemožňoval funkci Salamandera pod Wine úplně) je ale vidět, že odstranění některých problémů nevyžaduje tolik úsilí (alespoň z Vaší strany) jak se zdá.
Nebylo by tedy možné alespoň někde na Vašich stránkách zmínit základní informace ohledně funkce Salamandera pod Wine a možnosti řešit problémy přes jeho bugzillu?
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Re: Salamander pod Wine

Post by Jan Rysavy »

Petr Dlouhý wrote:Nebylo by tedy možné alespoň někde na Vašich stránkách zmínit základní informace ohledně funkce Salamandera pod Wine a možnosti řešit problémy přes jeho bugzillu?
Nikdy jsme Salamandera pod WINE netestovali. Pokud na to máte čas a náladu, rozhodně budeme rádi. Vzhledem k úzké vazbě na Windows však nečekám, že by Salamander pod Linuxem byl užitečný (pokud by běžel).
Petr Dlouhý

Salamander pod Wine

Post by Petr Dlouhý »

Jak jsem napsal již v mém prvním příspěvku, Salamander se pod Wine po obejití již zmiňovaného bugu rozběhne.
Věcí, které fungují je podle mého názoru většina:
-prohlížení souborů
-kopírovaní
-přejmenování
-prohlížení obrázků
-nastavení
-prohlížení textových souborů
-ftp klient
-porovnávání souborů
-hromadné přejmenování
-zipování
-eroiia (přinejmenším prohlížení pdf)
-editace registru (samozřejmě pouze registru Wine)
...

Věci, při kterých Salamander spadl:
-listování v menu pluginy (pokud se ale pluginy vyvolávají z lišty pluginy tak je vše v pořádku)
-kopírování souborů
-plugin undelete
(asi těch věcí bude víc, ale nenarazil jsem na ně)

Drobné problémy:
-ikony pluginů se zobrazují jako černé čtverečky, nebo se divně chovají
-ikony na aktuálně vybraného souboru se nezobrazí
-ikony u pluginu "Windows registry" se špatně zobrazují

Záležitosti spojené se samotnou podstatou Wine:
(jde o to, že Wine se snaží programu co nejvěrněji napodobit prostředí Windows, a s tím souvisí jistá omezení i pro uživatele)
-adresářový strom, který je na UNIXových systémech jediný a všechny disky a jiná zařízení jsou do něj napojeny, je pod Wine rozdělen na disky, což vnáší drobný nepořádek do uspořádání disků
-nefunguje připojování sdílených disků, což se (samozřejmě) musí dělat UNIXovými prostředky
-možná je to pouze mým nastavení Wine, ale nejdou mi otevírat soubory/ pouštět programy přes ENTER
-ve Wine je implementována příkazová řádka, která napodobuje příkazovou řádku Windows. Znamená to tedy, že Salamander může přistupovat pouze na tuto příkazovou řádu (pokud vím).
-(samozřejmě) nefungují operace pro ntfs disky
-nevím, jaký je přesný smysl nastavení atributů souboru, a jestli to má na ně skutečný vliv
-pravděpodobně bude nutné počítat s jistým zpomalením (podle mého subjektivního pozorování ale vše funguje poměrně rychle, možná prohlížení obrázků není tak rychlé jako na Windows)
-drobné problémy vznikají tím, že na UNIXu záleží na velikosti znaků u souboru, takže například při kopírování složky obsahující dva soubory lišící se jménem pouze ve velikosti znaků vyhlásí Salamander dialog o přepsání souboru

Přestože má Salamander používaný na Linuxu jistá omezení a oproti konkurenci je to velký hadicap, tak bych to tak černě neviděl.

Mimochodem Total Commander pod Wine funguje v podobném funkčním rozsahu také.
Petr Dlouhý

Salamander pod Wine

Post by Petr Dlouhý »

Již se podařilo vyřešit problém který bránil spuštění Salanadera pod Wine, takže ve vývojové verzi již funguje i bez nutnosti kopírovat knihovnu shell32.dll z Windows. Znamená to, že pod verzí 0.9.26 (nová verze obvykle vychází v intervalu kratším, než je měsíc) se velmi pravděpodobně již bude Salamander spouštět v pořádku.

Prosím tedy někoho, aby až vyjde nová verze Wine, otestoval nezávisle na mě, že se Salamander 2.5 RC2 dá pod Wine spustit.
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

I kdyby se časem podařilo WINE odladit natolik, že Salamander (TC) poběží spolehlivě, pořád vidím závažný problém v tom, že bude chybět podpora pro Linux (symbolic/hard links, attributes, access permissions, users, groups). Zkrátka si umím představit, že používám například Photoshop v emulaci na jiné platformě, ale už ne správce souborů.
Petr Dlouhý

Post by Petr Dlouhý »

V tom máte pravdu, asi to opravdu nemá velkou cenu.
Děkuji velmi za odpovědi.
Petr Dlouhý

Salamander pod Wine

Post by Petr Dlouhý »

Při pročítání návodů od Wine jsem narazil na informace o binárce typu Winelib. Jde o speciální typ binárky určený pro běh pouze pod Wine který umožňuje, aby program, který je do binárky tohoto typu zkompilovaný využíval kromě Win32(64)-api též Unix API. Pro bližší informace vizte následující stránku
http://www.winehq.org/site/docs/winedev ... chitecture

Chápu ale, že podpora něčeho takového by ale byla velká zátěž na vývojářský tým Salamanderu, a tak chci tímto příspěvkem pouze rozšířit povědomí o této možnosti mezi případnými čtenáři tohoto vlákna.

Ještě jsem to nezmínil, ale Servant Salamander má v databázi aplikací testovaných pod Wine následující stránku: http://appdb.winehq.org/appview.php?iAppId=482
merlin
Posts: 27
Joined: 21 Jan 2006, 18:19

Post by merlin »

Naprosto souhlasim s p. Rysavym. Ac chapu, ze linuxovou verzi by mnozi uvitali, tak budme realiste - SS proste neni pro Linux optimalizovany. Nejde o to SS na linuxu "rozjet", ale jeho funkce jsou jednoduse designovany na praci ve Windows. Sam jsem se snazil nejakeho slusneho spravce souboru pro linux najit (pro X-ka), ale neuspesne. Domnivam se, ze je to asi nejvetsi ostuda linuxove komunity a po pravde, skutecne nechapu, ze zadny slusny filemanager neexistuje.

Co se tyce proseb aby altap tym venoval nejake usili portum na Linux, docela zasadne s tim nesouhlasim. Staci se podivat, jak dlouho uz mame betu verze 2.5 (asi 3x dele nez betu Windows Vista ;-)) a je jasne, ze na to proste neni cas...
Jan Rysavy
ALTAP Staff
ALTAP Staff
Posts: 5231
Joined: 08 Dec 2005, 06:34
Location: Novy Bor, Czech Republic
Contact:

Post by Jan Rysavy »

Dnes mě v souvislosti s Linuxem pobavila informace o beta verzi Nero pro Linux: http://www.cdr.cz/a/21236

"Jeho největší vadou je skutečnost, že není zdarma."

To velice pěkně vystihuje současné vnímání Linuxu.
frantisek

Post by frantisek »

No, tak bych to nebral, znam DOST lidi co si Nero 3 koupila :) [prave na Linuxu]
Post Reply